Oyun [E TAIL] Solasta: Crown of the Magister 58,65 TL!

G3BEN

Hectopat
Makaleler
1
Sipariş onaylama ekranında ETAILEXTR5 kodu ile %5 indirim daha sağlamanızı öneririm. Fiyatları buna göre yazdım.

Ana oyun. Solasta: Crown of the Magister 55,72 TL.
DLC'ler. Inner Strength 19 TL, Lost Valley 34,30 TL, Primal Calling 16,15 TL, Supporter Pack 15,73 TL. (Bağlantılara tıklayıp inceleyiniz.)

Toplam: 138,96 TL (Supporter Pack dahil.) Supporter Pack, kozmetik öğeler içeriyor. (Ben bunu aldım.)
Toplam: 123,98 TL (Tüm DLC'ler dahil, Supporter Pack hariç.) Tavsiye ettiğim paket budur. (Fiyat avantajı DLC'ler ile birlikte alınınca yakalanıyor.)

Destekçi paketi şart değil ama ben hem bağımsız geliştiriciye destek olmak için hem de bu tarz oyunlarda ucuz yollu koleksiyon sevdiğim için dahil olarak aldım.
Konunun altına eklediğim notu okuyunuz.

Oyunu bilenler bilir. D&D konusuna tam anlamıyla uyan bir sıra tabanlı RPG/FRP oyunu. Baldur's Gate 3 ile oyun evreni ve D&D kural kitabına uygunluk olarak beraber anılması; BG3'ü alacak gücü olmayanlar için uyguna alınabilecek bir oyun. Bağımsız bir yapım olduğunu düşünürsek grafikleri, animasyonları hiç fena değil ve oynanış olarak bazı noktalarda BG3'ten iyi ya da kötü olduğu noktalar var. Sanki maddi gücü iyi ve iyi olmayan iki oyun geliştirici arkadaş tarafından üretilmiş gibi düşündüm iki oyunu da. :)

Aşağıda fiyat detayına gireceğim ancak ana oyunun yanında DLC'leri ve Destek Paketi'ni de içeren Complate Your Collection (Steam) sürümü üzerinden gideceğim. Zaten fiyat avantajı yakaladığımız nokta burası, konuyu açma sebebim.
Oyunu detaylı şekilde anlatamayacağım. Ben de henüz yeni aldım, oynamadım daha ama bayadır takip ettiğim bir oyun. Steam üzerinde detaylarına bakabilirsiniz, bağlantıyı iliştirdim. Youtube üzerinde içerik geliştiricilerin videoları mevcut. Can Sungur'un yayında oynadığı oyundu zamanında.

Sonbahar döneminde çoğu oyunda olduğu gibi kur güncellemesi ile fiyatı zıplayan bir oyun (SteamDB) olmuştu. Yakın zamanda bu tarz bir oyun arayışındaydım, DOS2'den sonraki yıllarda bile boşluğu dolduracak oyun bulamadım, çok iyi bir alternatif (bence oynanış olarak daha iyi, hikaye olarak DOS daha iyi) olduğunu düşünüyorum.

1.png

(Görsel 1 - Ana Oyun)
2.png

(Görsel 2 - Complate Your Collection Paketi)
(Yukarıda görüldüğü gibi oyunun fiyatında Ekim ayında zıplama yaşanıyor, muhtemelen kur güncellemesi. Çoğu oyuna fiyat artışına bu dönemde başlanılmıştı.)

Oyun indirim dönemlerinde 50 TL gibi bir fiyata düşüyorsa o zaman "fırsat bu fiyatın neresinde?" diye sorabilirsiniz. Şöyle açıklayayım:
1. Ülkemizdeki ekonomik belirsizlik ve Steam'in yerel fiyatlandırma ile oynaması (kur güncellemesi) ya da oyun geliştiricilerinin fiyat politikalarını değiştirebilmesi,
2. Oyunu "Complate Your Collection" olarak paket halinde almanız durumunda (Tüm DLC'ler ve Supporter Pack dahil) Etail üzerinden neredeyse yarı fiyatına gelmesi. Dediğim gibi Supporter Pack almak şart değil, kozmetik öğeler içeriyor.

Bu tarz oyunlarda DLC'lerin de alınması gerektiğini düşünüyorum. Yeni haritalar, görevler, eşyalar, hikayeyi uzatması vs. içerik eklediği için oyundan alınan keyfi uzattığını düşünüyorum. Bu arada Etail üzerinde Complate Your Collection diye bir paket yok, ana oyun ve 4 DLC olacak şekilde tek tek sepet oluşturup aldım.

NOT: Etail üzerinden "Sepete Ekle" ile seçtiğimiz ürünlerin toplamı 4'ü geçemiyor. Nedenini çözemedim. Ana oyun ve 4 DLC dahil sepete atamadım. Önce ana oyun ve 3 DLC, daha sonra Supporter Pack şeklinde aldım. Kodu kullanmayı unutmayın, %5 bile olsa (₺ -6,41) indirim sağlıyor.

Herkese keyifli oyunlar dilerim.

Son düzenleme:
Baldur's Gate 3 alacağım, bir de bunu almama gerek var midir?

İkisi neredeyse benzer mekaniklerde oyun, yapısı animasyon kalitesi ve hikayesi farklı.
Şahsen ben BG3'ün yapımcı açıklamasına baktığımda fiyatın tam sürüme çıktığında dahi değişmeyeceğini söylüyor. Ağustos gibi çıkacak BG3 tam sürüme.
Steam kur güncellemesi 12 ay içinde 2 defa yapar mı bilmiyorum ama ben yapmaz diye düşünüp tam sürüme çıktığında alırım diye listeye ekledim, bekliyorum. Oyun zaten şu an bazı kısıtlamalar ile oynanıyor (seviye kısıtlaması vb.) Ama bu haliyle bile oynanıyor, zevk alanlar var. Hikaye gelişmesi devam edecek diyorlar, bug çok diyorlar. Bazen oyuna etki edecek derecede oluyor diyenler var, sorunsuz bitirenler de var. Şimdi alıp oynayıp tat vermezse yaza kadar kenarda dursun diyebilirsiniz, mantıksız olmaz. Dediğim gibi fiyatı artmayacak ama Steam ne yapar bilmiyorum.
İşte tam bu noktada aklıma takılan şey Solasta için de fiyatı yapımcı artırmaz ama Steam ne yapar noktası oldu. Gerçi 2 senelik oyunda da 12 ay içinde devasa bir zıplama olmaz diye düşünüyorum.
Ama konuyu açma sebebim olan Etail indirimi Steam'in sezon indiriminin bile yarısına denk geliyor. Bu durumda indirimin indirimi gibi bir şey oluyor; fiyatı Steam'de zıplamadan önceki hali oluyor yani. 4-5 ay önceki fiyatından almış oluyoruz.
Key olarak almak sadece iade edilmez yapıyor, onun dışında hiçbir olumsuz tarafı yok.

Ben önce bunu alıp bitirmenizi -ki çok uzun sürecek gibi- ve her şeyiyle doyduktan sonra BG3'e geçmenizi tavsiye ederim. Yani prodüksiyon kalitesi olarak (aynı zamanda Türkçe) BG3'ün tadına bakınca bunun grafikleri hoşunuza gitmezse boşuna aldım demeyin. Kaldı ki o zamana Etail indirimi devam eder mi muamma. Steam yaz indirimine de verirler mi bilmiyorum. Verse bile şu an o indirimden daha uyguna geliyor.

Dediğim gibi karar sizin, iyi oyunlar dilerim.

İkisi neredeyse benzer mekaniklerde oyun, yapısı animasyon kalitesi ve hikayesi farklı.
Şahsen ben BG3'ün yapımcı açıklamasına baktığımda fiyatın tam sürüme çıktığında dahi değişmeyeceğini söylüyor. Ağustos gibi çıkacak BG3 tam sürüme.
Steam kur güncellemesi 12 ay içinde 2 defa yapar mı bilmiyorum ama ben yapmaz diye düşünüp tam sürüme çıktığında alırım diye listeye ekledim, bekliyorum. Oyun zaten şu an bazı kısıtlamalar ile oynanıyor (seviye kısıtlaması vb.) Ama bu haliyle bile oynanıyor, zevk alanlar var. Hikaye gelişmesi devam edecek diyorlar, bug çok diyorlar. Bazen oyuna etki edecek derecede oluyor diyenler var, sorunsuz bitirenler de var. Şimdi alıp oynayıp tat vermezse yaza kadar kenarda dursun diyebilirsiniz, mantıksız olmaz. Dediğim gibi fiyatı artmayacak ama Steam ne yapar bilmiyorum.
İşte tam bu noktada aklıma takılan şey Solasta için de fiyatı yapımcı artırmaz ama Steam ne yapar noktası oldu. Gerçi 2 senelik oyunda da 12 ay içinde devasa bir zıplama olmaz diye düşünüyorum.
Ama konuyu açma sebebim olan Etail indirimi Steam'in sezon indiriminin bile yarısına denk geliyor. Bu durumda indirimin indirimi gibi bir şey oluyor; fiyatı Steam'de zıplamadan önceki hali oluyor yani. 4-5 ay önceki fiyatından almış oluyoruz.
Key olarak almak sadece iade edilmez yapıyor, onun dışında hiçbir olumsuz tarafı yok.

Ben önce bunu alıp bitirmenizi -ki çok uzun sürecek gibi- ve her şeyiyle doyduktan sonra BG3'e geçmenizi tavsiye ederim. Yani prodüksiyon kalitesi olarak (aynı zamanda Türkçe) BG3'ün tadına bakınca bunun grafikleri hoşunuza gitmezse boşuna aldım demeyin. Kaldı ki o zamana Etail indirimi devam eder mi muamma. Steam yaz indirimine de verirler mi bilmiyorum. Verse bile şu an o indirimden daha uyguna geliyor.

Dediğim gibi karar sizin, iyi oyunlar dilerim.
Tesekkurler masallah cok bilgilendirici bir yazı olmuş,yapimciya guvenip bg3 agustostan sonra da alabilirim.

Tesekkurler masallah cok bilgilendirici bir yazı olmuş,yapimciya guvenip bg3 agustostan sonra da alabilirim.
Rica ederim, sevdiğim bir tür olduğu için sizi de hevesli görünce içinize tam olarak sinmesi adına biraz detaya girmiş olabilirim. Yukarıda da dediğim gibi ben kendi görüşlerimi belirttim, yani BG3'ü şimdiden alıp kenara da atabilirim, henüz bu senenin maaşlarını alamadığım için çok da karta yüklenmek istemiyorum ama bu benim bütçem olduğu için bütçeme göre hareket ettim. Bu nedenle biraz araştırma ve olasılık hesabı yaptım.
Eğer bu türü seviyorsanız iki oyunu da alın bence. Zaten BG3 kesin alınacak bir oyun ona şüphe yok. :D Solasta denen oyun da indie bir yapımcı olması ve bu kadar büyük bir iş çıkarması sebebiyle benim dikkatimi çekmişti. Yani bana kalırsa iki oyunu da alın. Bütçeniz çerçevesinde tabii ki. Solasta DLC'leri almadan mantıklı olmuyor yani 2-3 TL fark için ha Steam ha Etail. DLC ile alırsanız asıl indirimi yakalıyorsunuz.
Şöyle bir tahminde bulunmak isterim: Steam yakın dönemde en erken bahar indirimleri öncesine kadar fiyat artışına (kur güncellemesine) gitmeyecektir. Şimdi Solasta ile açlığınızı giderin, BG3'ü en erken bahar indirimleri bitene kadar aynı fiyattan alırsınız diye tahmin ediyorum.

Kendim için böyle bir program yaptım size de aktarmak istedim. Belki 2-3 gün sonra telaşa kapılıp alabilirim de kesin bir şey demek istemiyorum ama bayadır bu fiyattan satılıyor. Yani kur güncellemeden önce de aylardır bu fiyattaydı. O nedenle biraz rahatım açıkçası. Dediğim gibi karar sizin ama bahsettiğim oyun için olan indirim ne kadar sürer bilmiyorum.

Yapımcı öyle bir açıklama yaptı ama onu dolar fiyatı üzerinden de söylemiş olabilir.
Fiyatı artan oyunların dolar fiyatlarına baktığınız zaman bir artış gözlenmiyor. Yani Steam kuru güncellediği için bizde oyun fiyatları artıyor. Yapımcıyla alakalı bir durum değil. Hatta zaman geçtikçe oyunu yapan firma gıdım gıdım fiyatı indiriyor.
Yapımcı fiyatı komple değiştirmeyeceğini söylüyor. Yerel fiyatlandırma için bir bilgi vermemiş söylediğiniz doğru olabilir ama oyunun fiyatı zaten Dolar x Türk Lirası = şuan Steam'de gördüğümüz fiyatın kaç katı. Buna dayanarak oyunun fiyatı artmayacak diye yorumda bulundum. Burda bize sorun çıkarabilecek tek platform Steam. İndirim döneminde de etkisi yok oyuna nasıl bir politika aralarında pek anlamadım.

Bende şu an zaten pc bulunmuyor,oyun stoğu yapmaktayım ve bir sürü d&d oyunu biriktirdim,solasta için de can sungur videosu indirdim onu izleyeceğim. Zaten bir sürü ryo oyunum var ama en yenisi disco ve divinity,biraz yeni ve aaa kalitezinds oyun almak istedim. Solasta şimdi alayım,bg3 de sonra alacsgim zaten.

İyi oyunlar üzerinden birikime başlamışsınız, yanılmayacağınıza garanti veririm. Çok çok da alıp kenarda tutmaya gerek yok, belirttiğiniz oyunlar (alacaklarınız ile birlikte) neredeyse 1 seneye kadar yetecektir. Hardcore RPG kasmayacaksanız tabii. 😄 Divinity benim 100+ saatimi aldı ilk oyun, günde 5 saatten 20 gün aralıksız oynamaya eş değer. Diğerleri de benzer şekilde ilerlerse aralarda başka oyun da oynarsanız ya da benim gibi bir oyunu her karakter ile hikaye kasarak oynarsanız bitmez, bitmez...

@General Skywalker Hocam selamlar. BG3 zam yemiş naptınız aldınız mı zamanında?

Son düzenleme:
İyi oyunlar üzerinden birikime başlamışsınız, yanılmayacağınıza garanti veririm. Çok çok da alıp kenarda tutmaya gerek yok, belirttiğiniz oyunlar (alacaklarınız ile birlikte) neredeyse 1 seneye kadar yetecektir. Hardcore RPG kasmayacaksanız tabii. 😄 Divinity benim 100+ saatimi aldı ilk oyun, günde 5 saatten 20 gün aralıksız oynamaya eş değer. Diğerleri de benzer şekilde ilerlerse aralarda başka oyun da oynarsanız ya da benim gibi bir oyunu her karakter ile hikaye kasarak oynarsanız bitmez, bitmez...

@General Skywalker Hocam selamlar. BG3 zam yemiş naptınız aldınız mı zamanında?
Hocam vallahi dün yazacaktım,internet gitti. Maalesef ki alamadım,tam alacaktım nays sıkıntı çıkardı cart curt mevzusu yüzünden güme gitti,ben de pathfinder wrath of the righteous ve solastanın düz sürümü aldım. Yapacak bir şey yok hocam,sağlık olsun bir gün elbet bg3 oynayacağım.

Hocam vallahi dün yazacaktım,internet gitti. Maalesef ki alamadım,tam alacaktım nays sıkıntı çıkardı cart curt mevzusu yüzünden güme gitti,ben de pathfinder wrath of the righteous ve solastanın düz sürümü aldım. Yapacak bir şey yok hocam,sağlık olsun bir gün elbet bg3 oynayacağım.
Hocam yaz indirimlerinde girebilir diye düşünüyorum, solasta yeni DLC çıktı onu almadım. Bg3 çok da sarmadı beni bakalım tam sürüm çıkınca ne olur. Etail gibi yerlerde DLC'ler indirme girerse etiketlerim yine sizi. Üzüldüm gerçekten.😓

Yeni konular

Geri
Yukarı