E-ticaret siteleri tavsiyelerim ve Amazon

Ahmetakin

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Ziraat Mühendisliği öğrencisi (kültürteknik bilimci)
E-ticaretin kötüye kullanımının yoğun olduğu ülkemizde Türkiye'ye geldiğinden beri kullandığım Amazon'dan ve birkaç farklı alışveriş sitelerinden yaptığım alışverişleri değerlendireceğim.
Amazon'dan başlarsak yaklaşık 2 yıldır düzenli olarak alışveriş yaptığım ve iş düzenlerine ve ilkelerine hayran olduğum şirkettir kendileri. Yaptığım alışverişler içerisinde telefondan, mouse ve okuma kitaplarından, mekanik uçlu kaleme kadar yüzlerce şey var. Bana göre Amazon'u diğerlerinden ayıran özelliklerini sayacak olursam:

1- Hızlı kargo: Amazon normalde iş yaptığı pazarlarda kendi kargo şirketini kuruyor ve teslimat işlemini böyle gerçekleştiriyor. Ülkemizde ise MNG Kargo, agt ve kolay gelsin (ekol taşımacılık) ile çalışıyor. Ben Adana'da yaşayan biri olarak Prime'dan önce standart teslimatla 1,5 günde teslim alıyordum, Prime geldikten sonra yine standart teslimatla 1,5 günde teslim alıyorum.

2- Rekabet edilemez fiyatlandırma: Fiyatlandırma konusuna gelirsek gerçekten aradığınız her şeyi benzer sitelerden daha ucuza bulabiliyorsunuz. Sadece benzer sitelere bakmanız veya göz gezdirip karşılaştırma yaparsanız ne demek istediğimi çok iyi anlayacağınıza inanıyorum.

3-Güvenilirlik: Müşteri hizmetlerine hayran kaldım Türkiye'de hiçbir sitede olmayan bir müşteri hizmetleri anlayışla karşılaştım ayarlara girip müşteri hizmetleri bölümüne tıklayıp size nasıl ulaşmalarını seçiyorsunuz. Ve beni ara butonuna bastığınızda maksimum 30 sn içinde sizi arıyorlar. Bu beni de gerçekten çok etkilemişti.

4-İade: Ürünlerinin her seferinde arkalarında olduğunu belirtiyorlar. İade işlemlerinde siz istediğiniz ürün için 30 gün boyunca herhangi bir sebep olmaksızın iade talebi oluşturuyorsunuz ve bundan sonra tek yapmanız gereken ürünü ücret ödemeksizin herhangi bir MNG Kargo şubesine teslim etmeniz, ben toplamda 3 kere iade işlemi yaptım ve 3 işlemimde de belirttikleri gibi 5 iş günü içerisinde kartıma ücreti eksiksiz havale ettiler.
Ve 50 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz bu gerçekten harika.

Not: Bu yorumlarımın tamamı satıcının amazon.com.tr olduğu satıcı için geçerlidir site içerisinde elimden geldiğinde başka satıcılardan alışveriş yapmam.

Diğer satıcılardan bahsedersek:
Hepsiburada.
Hepsiburada'dan yaptığım alışverişlerdeki ilk sıkıntı dekorasyon eşyaları için konuşursak satıcının Hepsiburada olduğu bir çalışma masası aldım, 29 gün sonra teslim aldım ve bir daha böyle şeyler almamaya karar verdim. İkinci sıkıntı ise akıl almaz derecede saçma olan kargo ücreti 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz diyor ama dipnot düşüyorlar, elektronik eşyalar için ekstra kargo ücreti istiyorlar. Ki bu da apayrı bir saçmalık. 10K'ya bir bilgisayar alıyorsun ve ekstradan kargo ücreti ödüyorsun, çok trajikomik gerçekten.

Teknosa:
Teknosa'dan kullandığım bilgisayarımı aldım ve 1 gün sonra kargoya verildi, müşteri temsilcisiyle görüştüğümde değerli eşya taşımacılığında güvenlik açısından UPS Kargo ile çalıştıklarını belirtti. Fakat UPS bana 5 gün sonra kargomu teslim etti. Diğer kullandığım kargo firmalarına göre yavaş kaldılar ama izlenim olarak memnun kaldım. Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım size faydası olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şans işi Amazon'da olsan bir SSD'yi değiştirmiyorsun.

Amazon ülkemizde olduğu için şükretmemiz lazım. Alacağım ürün pahalı bile olsa her zaman Amazon'u tercih ediyorum. GPU yükseltmesi için PSU arıyordum, aslında 350 TL daha uyguna Hepsiburada vs diğer sitelerde satılıyordu. Şimdi dedim alsam, bozuk gelse 1 ay garanti yolu var. Gittim Amazon'dan satın aldım. Sıkıntısı yoktu fakat olsa, %100 eminim iade olacaktı. :) Bu rahatlık insanı bağımlı hale getiriyor.
Şans işi Amazon'da olsan bir SSD'yi değiştirmiyorsun.
DHL her zaman problemli bir firma. Ayrıca burada problemli Amazon değil kargo şirketi. Kurye ürünü çalmış. :)

Son düzenleme:
Amazon ülkemizde olduğu için şükretmemiz lazım. Alacağım ürün pahalı bile olsa her zaman Amazon'u tercih ediyorum.

DHL her zaman problemli bir firma.
kesinlikle
trchnopat sosyalde yeniyim makale nereden yazabilirim bir bilginiz var mı ?

Amazon ülkemizde olduğu için şükretmemiz lazım. Alacağım ürün pahalı bile olsa her zaman Amazon'u tercih ediyorum. GPU yükseltmesi için PSU arıyordum, aslında 350 TL daha uyguna Hepsiburada vs diğer sitelerde satılıyordu. Şimdi dedim alsam, bozuk gelse 1 ay garanti yolu var. Gittim Amazon'dan satın aldım. Sıkıntısı yoktu fakat olsa %100 eminim iade olacaktı. :) Bu rahatlık insanı bağımlı hale getiriyor.

DHL her zaman problemli bir firma. Ayrıca burada problemli Amazon değil kargo şirketi. Kurye ürünü çalmış. :)
Yanlış düşünüyorsun. Konunun tamamını okursan paket hiç açılmamış. Yani olay Amazon depolarında olmuş. Daha öncede farklı bölgelerde bu tür sorunlar olmuştu Amazon firmasında. Tavsiyem fan boyluk yapmayın. Her firma sorunlu olabiliyor.
E-ticaretin kötüye kullanımının yoğun olduğu ülkemizde Türkiye'ye geldiğinden beri kullandığım Amazon'dan ve birkaç farklı alışveriş sitelerinden yaptığım alışverişleri değerlendireceğim.
Amazon'dan başlarsak yaklaşık 2 yıldır düzenli olarak alışveriş yaptığım ve iş düzenlerine ve ilkelerine hayran olduğum şirkettir kendileri. Yaptığım alışverişler içerisinde telefondan, mouse ve okuma kitaplarından, mekanik uçlu kaleme kadar yüzlerce şey var. Bana göre Amazon'u diğerlerinden ayıran özelliklerini sayacak olursam:

1- Hızlı kargo: Amazon normalde iş yaptığı pazarlarda kendi kargo şirketini kuruyor ve teslimat işlemini böyle gerçekleştiriyor. Ülkemizde ise MNG Kargo, agt ve kolay gelsin (ekol taşımacılık) ile çalışıyor. Ben Adana'da yaşayan biri olarak Prime'dan önce standart teslimatla 1,5 günde teslim alıyordum, Prime geldikten sonra yine standart teslimatla 1,5 günde teslim alıyorum.

2- Rekabet edilemez fiyatlandırma: Fiyatlandırma konusuna gelirsek gerçekten aradığınız her şeyi benzer sitelerden daha ucuza bulabiliyorsunuz. Sadece benzer sitelere bakmanız veya göz gezdirip karşılaştırma yaparsanız ne demek istediğimi çok iyi anlayacağınıza inanıyorum.

3-Güvenilirlik: Müşteri hizmetlerine hayran kaldım Türkiye'de hiçbir sitede olmayan bir müşteri hizmetleri anlayışla karşılaştım ayarlara girip müşteri hizmetleri bölümüne tıklayıp size nasıl ulaşmalarını seçiyorsunuz. Ve beni ara butonuna bastığınızda maksimum 30 sn içinde sizi arıyorlar. Bu beni de gerçekten çok etkilemişti.

4-İade: Ürünlerinin her seferinde arkalarında olduğunu belirtiyorlar. İade işlemlerinde siz istediğiniz ürün için 30 gün boyunca herhangi bir sebep olmaksızın iade talebi oluşturuyorsunuz ve bundan sonra tek yapmanız gereken ürünü ücret ödemeksizin herhangi bir MNG Kargo şubesine teslim etmeniz, ben toplamda 3 kere iade işlemi yaptım ve 3 işlemimde de belirttikleri gibi 5 iş günü içerisinde kartıma ücreti eksiksiz havale ettiler.
Ve 50 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz bu gerçekten harika.

Not: Bu yorumlarımın tamamı satıcının amazon.com.tr olduğu satıcı için geçerlidir site içerisinde elimden geldiğinde başka satıcılardan alışveriş yapmam.

Diğer satıcılardan bahsedersek:
Hepsiburada.
Hepsiburada'dan yaptığım alışverişlerdeki ilk sıkıntı dekorasyon eşyaları için konuşursak satıcının Hepsiburada olduğu bir çalışma masası aldım, 29 gün sonra teslim aldım ve bir daha böyle şeyler almamaya karar verdim. İkinci sıkıntı ise akıl almaz derecede saçma olan kargo ücreti 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz diyor ama dipnot düşüyorlar, elektronik eşyalar için ekstra kargo ücreti istiyorlar. Ki bu da apayrı bir saçmalık. 10K'ya bir bilgisayar alıyorsun ve ekstradan kargo ücreti ödüyorsun, çok trajikomik gerçekten.

Teknosa:
Teknosa'dan kullandığım bilgisayarımı aldım ve 1 gün sonra kargoya verildi, müşteri temsilcisiyle görüştüğümde değerli eşya taşımacılığında güvenlik açısından UPS Kargo ile çalıştıklarını belirtti. Fakat UPS bana 5 gün sonra kargomu teslim etti. Diğer kullandığım kargo firmalarına göre yavaş kaldılar ama izlenim olarak memnun kaldım. Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım size faydası olur.
Kargo hızı bence hızlı değil "standart". Ben genelde her alış-veriş sitesini kullanırım ve ürünlerin %90'ı eğer saat 15:00' a kadar sipariş vermiş isem ertesi gün elimde oldu. Bunun dışında fiyatlandırma konusunda size hiç katılmıyorum. Ben Amazonda bulduğum ürünü diğer alış-veriş siteleri (N11, HepsiBurada, GittiGidiyor) gibi sitelerde çok daha ucuza (ortalama 1000 TL'lik bir üründe 200-500 TL arası daha ucuz) bulabiliyorum. Tabi bu her ürün için geçerli değil. Bazı ürünler gerçekten Amazonda daha ucuz olabiliyor. Bende işime gelen hangisiyse onu alıyorum. Bunun dışında evet iade sistemi gerçekten övülüyor ama mükemmel değil. Yani diğer alış-veriş sitelerinden daha iyi kabul ama diğer alış-veriş sitelerini de sanki hiç iade almıyor yada çok zorluk çıkarıyor gibi tanıtmışsınız (ben öyle anladım) bu hoş değil. Diğer firmalarda gayet anlayışı ve iade kabul ediyorlar. Ama genellikle kendinizi sağlama almak isterseniz evet "Amazon çok daha iyi" ama bu diğer alış-veriş sitelerinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Özetle yazı biraz Amazonu övmek, diğer alış-veriş sitelerini ise sanki hor görmek gibi olmuş biraz.

Son düzenleme:
Yanlış düşünüyorsun. Konunun tamamını okursan paket hiç açılmamış. Yani olay Amazon depolarında olmuş. Daha öncede farklı bölgelerde bu tür sorunlar olmuştu Amazon firmasında. Tavsiyem fan boyluk yapmayın. Her firma sorunlu olabiliyor.

Kargo hızı bence hızlı değil "standart". Ben genelde her alış-veriş sitesini kullanırım ve ürünlerin %90'ı eğer saat 15:00' a kadar sipariş vermiş isem ertesi gün elimde oldu. Bunun dışında fiyatlandırma konusunda size hiç katılmıyorum. Ben Amazonda bulduğum ürünü diğer alış-veriş siteleri (N11, HepsiBurada, GittiGidiyor) gibi sitelerde çok daha ucuza (ortalama 1000 TL'lik bir üründe 200-500 TL arası daha ucuz) bulabiliyorum. Tabi bu her ürün için geçerli değil. Bazı ürünler gerçekten Amazonda daha ucuz olabiliyor. Bende işime gelen hangisiyse onu alıyorum. Bunun dışında evet iade sistemi gerçekten övülüyor ama mükemmel değil. Yani diğer firmalardan kabul ama diğer alış-veriş sitelerini de sanki hiç iade almıyor yada çok zorluk çıkarıyor gibi tanıtmışsınız (ben öyle anladım) bu hoş değil. Diğer firmalarda gayet anlayışı ve iade kabul ediyorlar. Ama genellikle kendinizi sağlama almak isterseniz evet "Amazon çok daha iyi" ama bu diğer alış-veriş sitelerinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Özetle yazı biraz Amazonu övmek, diğer alış-veriş sitelerini ise sanki hor görmek gibi olmuş biraz.
Hocam ''fanboyluk'' yaptığımı pek düşünmüyorum. Kuryede almış olabilir, anlaşılmıcak şekilde kapatıyorlar. Parasını ben ödüyorum ve memnunum. Bu sizi niye rahatsız etti?

Hocam ''fanboyluk'' yaptığımı pek düşünmüyorum. Kuryede almış olabilir, anlaşılmayacak şekilde kapatıyorlar. Parasını ben ödüyorum ve memnunum. Bu sizi niye rahatsız etti?
Ben sizin memnun olmanıza bir yorumda bulunmadım. Ben konuyu tamamen okumadığınızı ve yanlış bilgilendirme yaptığınızı söyledim. Fan boyluktan kastım da sanki Amazon hiç böyle olaylar yaşamamış gibi tanıtmanız/övmeniz. Bu dünyada sayısızca firma var. Bunlardan çoğu da işinde ünlü markalar (ASUS, MSI, Amazon, Alibaba...) ancak hiçbiri de hatasız değil. Ben burada tarafsızlık yapıp hangisi işime geliyorsa onu kullanırım. Benim fikrim bu. Bence hiçbir firma/marka kusursuz değil ve sorun çıktığında - her ne kadar sorunsuz bir iş çıkarsa da - eleştirilmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı