E-ticaret sitelerinde aracılardan laptop aldığındığında iade süreci nasıl işliyor?

6iantguy

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar, uzun süredir laptop araştırmaktayım ve muhtemelen Hepsiburada-N11 tarzı sitelerden "bilmem ne elektronik" gibi satıcıların sattığı ürünlerden birini almak durumunda kalacağım.

Diyelim ki aldık, ürün arızalı çıktı veyahut sonradan kullanıcı hatası olmayan bir kusuru çıktı. Bu durumda iade-değişim süreci nasıl işliyor? Satıcıyla muhatap oluyor muyuz yoksa laptopu direkt resmi servise yollayıp raporunu (eğer 2 haftayı geçmişse veyahut site rica ediyorsa) siteye yolladıktan sonra direkt iade alabiliyor muyuz? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Az önce aradım Hepsiburada'yı, aldıgınızda problem çıktıysa servisten iade raporu alıp Hepsiburada'ya göndermiyormuşsunuz. Satıcının insafına kalmadan direkt hb iadenizi onaylıyormuş. Satıcının yetkili olup olmadığına bakmıyorlarmış.

Selam dostlar, uzun süredir laptop araştırmaktayım ve muhtemelen Hepsiburada-N11 tarzı sitelerden "bilmem ne elektronik" gibi satıcıların sattığı ürünlerden birini almak durumunda kalacağım.

Diyelim ki aldık, ürün arızalı çıktı veyahut sonradan kullanıcı hatası olmayan bir kusuru çıktı. Bu durumda iade-değişim süreci nasıl işliyor? Satıcıyla muhatap oluyor muyuz yoksa laptopu direkt resmi servise yollayıp raporunu (eğer 2 haftayı geçmişse veyahut site rica ediyorsa) siteye yolladıktan sonra direkt iade alabiliyor muyuz? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Ürünün Türkiye garantisi varsa satıcıdan ürünü aldıktan sonra 14 gün içinde sorun tespit edilmez ise satıcı ile işin kalmıyor.
Sonrasında oluşacak bir arızada yetkili distiribitör devreye giriyor.
Değişim gerekirse yine distiribitör değişimi yapıyor.

Ürünün Türkiye garantisi varsa satıcıdan ürünü aldıktan sonra 14 gün içinde sorun tespit edilmez ise satıcı ile işin kalmıyor.
Sonrasında oluşacak bir arızada yetkili distiribitör devreye giriyor.
Değişim gerekirse yine distiribitör değişimi yapıyor.
Garanti Belgesi Yönetmeliği Md 9
(1) Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;

a) Garanti süresi içinde tekrar arızalanması,

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,

durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

"14 gün sonra satıcı ile işiniz kalmıyor" mesajınıza istinaden ilgili yönetmelik maddesini paylaştım. Satıcı ile bahsettiğiniz gibi işi bitmiyor.

O maddede evet satıcıdan bahsediyor ama uygulamaya gelince arızalanan bir cihaz için yetkili servis onayı gerektiğinden satıcı direk yetkili servise yolluyor.

Satıcı bu ürün arızalı değişim yapayım olayını rapor olmadan yapamıyor.

Bu durumda sizde yetkili servise yollasanız aynı sonuç satıcıda yollasa aynı sonuç çıkıyor.
O sebeple işin bitiyor dedim.

Hocam
Değişim gerekirse yine distiribitör değişimi yapıyor
demişsiniz. Değişim raporu diyorsanız evet distribütör düzenler. Ürünün tamiri veya ürüne ilişkin düzenlenecek raporlarda da distribütör sorumludur, raporu düzenler ancak değişim veya iade gibi işlemleri satıcı ile halledersiniz. Satıcı ile bir şekilde halledememeniz durumunda müteselsil sorumluluk devreye girer. Arızalanan üründe de kusurlu üründe de bu durum böyledir. Defalarca ürün iade ettim, değişim yaptım, tüketici hakem heyetine başvurdum. Hepsinde de durum böyleydi. Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu 🤔

Yeni konular

Geri
Yukarı