E5450 sistem çok yavaş çalışıyor

Jugram

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar 6 aydır bu sorunu çözmeye çalışıyorum fakat ne yaptıysam olmadı. Bir ay düzgün çalışsa 15 gün felaket yavaş çalışmakta, yavaştan kasıtım Windows'un 15 20dk da açılması. Farklı hard disk denedim olmadı, ekran kartı denedim olmadı, güç kaynağı denedim olmadı, RAM denedim olmadı en son anakarta bir bakayım dedim yine olmadı. Birçok kez farklı işletim sistemi denedim yine olmadı değerlere baktığım zaman sadece HDD %100 çalışıyordu ondan mı acaba dedim yazılımsal olarak düzelttim yine olmadı. Bir ara işlemcimin ısınması yüzünden kapanıyordu macun sürünce hızlanıyordu, fakat şimdi işlemci ne kadar soğuk olursa olsun aynı halde bir fikriniz var mı? Ben de kalmadı.

Sistemim:
  • İşlemci: Xeon E5450 3.0GHz (anakart BIOS'u modlu)
  • Anakart: ASUS P5G41T-M LX.
  • Ekran kartı: AMD HD 4350.
  • RAM: 2x2 Kingston DDR3 (DDR2 anakart ve RAM ile sonuç hala aynıydı)
  • PSU: 300W.
  • Hard disk: 500GB Samsung.

Windows 7 dahi kaldıramaz diyorsun yani bu sistem? Çünkü 7'de dahi böyle.
E5450 BIOS modlu çalıştığı için kararsız davranıyor veya BIOS modu eksik/hatalı yapılmış olabilir. Veya işlemci fanı yerine tam oturmadığı için işlemci fazla ısınıp performansını kısıyor da olabilir.
Şu dediklerimi bir kontrol et önce, hatta yapabiliyorsan BIOS'u kendin bir kere daha doğru bir şekilde modla. Daha sonra işlemci fanını çıkarıp tak ve MSI Afterburner ile işlemcinin sıcaklık, frekans hızı vs. gibi değerlerinin ekran görüntüsünü alıp konuya ekle, biz de bunlar üzerine fikir üretmeye devam edelim.

Şu dediklerimi bir kontrol et önce, hatta yapabiliyorsan BIOS'u kendin bir kere daha doğru bir şekilde modla. Daha sonra işlemci fanını çıkarıp tak ve MSI Afterburner ile işlemcinin sıcaklık, frekans hızı vs. gibi değerlerinin ekran görüntüsünü alıp konuya ekle, biz de bunlar üzerine fikir üretmeye devam edelim.
Fan sımsıkı, bios modlama işini de internet kafeden ayarlayıp yaparım ama, modsuz anakartım var onda da aynı sorun var. Hala bios hatalı olabilir mi?

Fan sımsıkı, BIOS modlama işini de internet kafeden ayarlayıp yaparım ama modsuz anakartım var onda da aynı sorun var. Hala bios hatalı olabilir mi?
Modsuz anakart da 775 pin ise aynı sorunun yaşanması normal çünkü E5450 modlama olmayınca veya doğru modlanmayınca 775 pin anakartlarda düzgün çalışmıyor.

Modsuz anakart da 775 pin ise aynı sorunun yaşanması normal çünkü E5450 modlama olmayınca veya doğru modlanmayınca 775 pin anakartlarda düzgün çalışmıyor.
E5450 doğru modlanmazsa ne sistem açılır ne de işlemci sokete oturur. Alakası yok onunla.

E5450 sistem kullandım, doğru modlanmadığı zaman hiç modlanmamış gibi yavaş çalışıyor. Yani alakası var onunla.

BIOS modlamasından bahsediyoruz, fiziksel modlamadan değil.
"...E5450 modlama olmayınca veya doğru modlanmayınca..." Cümleni düzgun kur o zaman.

1626622066798.png

Şu lanet olası stickerı yapıştırmak çok zor olmamalı, madem yanlış modlanmışsa.

Geri
Yukarı