E6500 Overclock

MuraT47

Hectopat
RAM
DDR2, 4 GBytes.
Ekran kartı
AMD Radeon R5 220.
Anakart
G31M-ES2L.
İşlemci
Intel Pentium Dual-Core CPUE E6500 @2.93GHz
Merhabalar, overclock hakkında oldukça bilgisizim. Sistemim de iyi değil, sistemimden alabileceğim maksimum performansı almak için overclock yöntemini deneyeceğim. Bu konuda tecrübeli ve bilgili kişiler bana destek olursa gerçekten çok sevinirim, şimdiden bana zamanını ayıran herkese teşekkür ediyorum.

Not: Ayrıca sistemim hakkında düşüncelerinizi ve önerilerinizi belirtmeniz benim için büyük bir önem taşıyor, lütfen sistemim hakkındaki görüşlerinizi bana bildirmekten çekinmeyin.

Sistem özellikleri:

İşlemci: Intel Pentium E6500 Dual-Core CPU @ 2.93GHz
Anakart: G31M-ES2L
RAM:
SLOT #1: Kingston DDR2 PC2-6400 (400 MHz), 2 GBytes.
SLOT #2: Kingston DDR2 PC2-5300 (333 MHz), 2 GBytes.

Ekran kartı: AMD Radeon R5 220 1 GBytes, Core 157 MHz, Memory 533 MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı ürünler OC sonrası garanti dışı kalıyor. Bilgin vardır diye düşünüyorum.

DDR 2 bir sistem söz konusu :D Garanti diye bir şey kalmadığını düşünüyorum.
Merhabalar, overclock hakkında oldukça bilgisizim. Sistemim de iyi değil, sistemimden alabileceğim maksimum performansı almak için overclock yöntemini deneyeceğim. Bu konuda tecrübeli ve bilgili kişiler bana destek olursa gerçekten çok sevinirim, şimdiden bana zamanını ayıran herkese teşekkür ediyorum.

Not: Ayrıca sistemim hakkında düşüncelerinizi ve önerilerinizi belirtmeniz benim için büyük bir önem taşıyor, lütfen sistemim hakkındaki görüşlerinizi bana bildirmekten çekinmeyin.

Sistem özellikleri:

İşlemci: Intel Pentium E6500 Dual-Core CPU @ 2.93GHz
Anakart: G31M-ES2L
RAM:
SLOT #1: Kingston DDR2 PC2-6400 (400 MHz), 2 GBytes.
SLOT #2: Kingston DDR2 PC2-5300 (333 MHz), 2 GBytes.

Ekran kartı: AMD Radeon R5 220 1 GBytes, Core 157 MHz, Memory 533 MHz.

RAM'lere overclock önermem dostum. Yapacağın en küçük yanlış hareket RAM'lerin yanmasına sebebiyet verebilir. İşlemciye gelince zaten çift çekirdekli olduğu için overclock yaptığında da gözle görülür bir performans alamayacaksın ayrıca sistemin yeterli soğutamaz ise İşlemcinin aşırı ısınması söz konusu ve bu da dolaylı yoldan sistemin kapanmalarına hatta işlemcinin yanmasına sebebiyet verebilir. Bunu deneyimlediğim için söylüyorum Intel Core 2 Duo E7400 işlemcimi 2.80GHz'den 3.20 GHz'e çıkartmıştım. Öyle gözle görülür bir performans artışı göremedim.

Son düzenleme:
DDR 2 bir sistem söz konusu :D garanti diye bir şey kalmadığını düşünüyorum.

RAM'lere overclock önermem dostum. Yapacağın en küçük yanlış hareket RAM'lerin yanmasına sebebiyet verebilir. İşlemciye gelince zaten çift çekirdekli olduğu için overclock yaptığında da gözle görülür bir performans alamayacaksın ayrıca sistemin yeterli soğutamaz ise işlemcinin aşırı ısınması söz konusu ve bu da dolaylı yoldan sistemin kapanmalarına hatta işlemcinin yanmasına sebebiyet verebilir. Bunu deneyimlediğim için söylüyorum Intel Core 2 Duo E7400 işlemcimi 2.80GHz'den 3.20 GHz'e çıkartmıştım. Öyle gözle görülür bir performans artışı göremedim.

Evet haklısın. Sistem toplamayı düşünüyorum çalıştığım zaman ancak yüksek oyunlarda gözüm yok. Oynadığım oyunlar belli: LoL, Valorant falan filan işte. LoL'u bu sistemim oynatıyor ancak Discord ile arkadaşlarla takılınca ciddi FPS droplar yaşıyorum önerin nedir?

Evet haklısın. Sistem toplamayı düşünüyorum çalıştığım zaman ancak yüksek oyunlarda gözüm yok. Oynadığım oyunlar belli: LoL, Valorant falan filan işte. LoL'u bu sistemim oynatıyor ancak Discord ile arkadaşlarla takılınca ciddi FPS droplar yaşıyorum önerin nedir?

Gönül isterdi yazılımsal bir çözümüm olsun. FPS düşmesi yemenin sebebi Discord'un harcadığı işlemci düzeyi. Belki donanım hızlandırmayı, gürültü önlemeyi Discord ayarlarından kapatırsan kasma FPS düşmesi problemlerine geçici çözüm olabilir. Bir de tabii Windows 10 kullanıyorsan 8.1'e geçmeni öneririm. Daha az bellek kullanması açısından Windows 8.1 sistemin için daha hafif olabilir.

Pekala desteğin için çok teşekkür ettim vaktini bana ayırdın, sanırsam çalışıp parayla ortalama bir sistem toplamak dışında bir çare yok. Malum doların gidişatı ve bu ekonomik sıkıntıların içinde ne kadar zor olsa da başka çare yok.

Geri
Yukarı