Çözüldü E8400 + Foxconn G31MXP'e nasıl overclock yapılabilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

403052

Megapat
Makaleler
15
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-
Ana sistem: Ryzen 5 5600, MSI GT 1030 GDDR5, 8 GB DDR4 RAM, MSI B550M PRO-VDH WIFI, 480 GB KIOXIA SATA SSD, MSI A750GL 750W, MSI M100R

İkinci sistem: i3 540, ASUS HD 5450 1 GB, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ASUS P7H55M-LX , 256 GB Patriot SSD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU

Üçüncü sistem: Pentium E6500, G41 Onboard GPU, 4+4 8 GB DDR3 RAM, ECS G41T-M7, 250 GB HDD, Frisby Low Profile ofis kasası + 300W FOEM PSU
-
Anakart
Foxconn G31MXP
İşlemci
Intel Core 2 Duo E8400
Intel Core 2 Duo E8400 işlemcim var. 2.79 GHz'i geçmiyor hızı. Fakat üstünde 3.0 GHz yazıyor. Bir konumda bir yazılım ile hızını aşırmama yardım etmeye çalışmıştı birisi fakat işe yaramamıştı. Nasıl bu işlemciyi overclock ile 3.0 GHz'in üstüne çıkarabilirim? Anakartım Foxconn G31MXP.

Çözüm
Ekran görüntüsü 2022-05-31 215436.png

Hocam öncelikle DRAM Configuration kısmından en baştaki ayarı Manuel'e getirip "System Memory Speed" ayarı açıldığında en düşük frekansa getirin. Ardından ayarları kaydedip çıkın.

Ekran görüntüsü 2022-05-31 214948.png

CPU Configuration kısmında da artı ile işaretlediklerimi açın, çarpı ile işaretlediğimi kapatın.

Ekran görüntüsü 2022-05-31 214705.png

Şimdi öncelikle en üstteki ayarı kapatın açıksa, ardından bir aşağısındaki ayarı manuel yapın. Spread Spectrum'u kapatın. CPU Multiplier Adjust'ı en yüksek sayıya getirin. En son olarak da CPU Clock'u 340 yapın kaydedip çıkın. Normalde hiçbir voltajı ellemeden 3.60GHz'e getirebilmeniz lazım E8400'ü, anakartın kendisi ayarlaması lazım voltajı, CPU-Z'den kontrol edebilirsiniz sistem açılırsa.
Hocam oldu mu? Direk çözüldü işaretlemişsiniz de :) Olup olmadığına baksaydınız ilk önce ya :)
@403052
Evet, BIOS pili sorunlu fakat benim bildiğim kadarıyla sistem kapatılmadan veya güç kesilmeden ayarların sıfırlanmaması gerekiyordu. Ayrıca sadece o menüdeki ayarlar sıfırlanıyor. Diğer taraflar ayarladığım gibi duruyor.

Evet, ben paylaşmıştım. Ayrıca yeni fark ettiğim bir detay var. Yaklaşık birkaç hafta oldu bunu fark edeli. Anakartın isminin sonunda "-K" ibaresi varmış. Yani Foxconn G31MXP-K oluyormuş aslında tam adı. Bu pek bir fark yaratır mı?

BIOS ayarları konusunda pek değişiklik olacağını sanmıyorum da yine de kılavuzları kontrol etmek lazım. Hocam benim şu bir haftam çok yoğun da fazla vakit ayıramıyorum. O yüzden geç cevap verirsem ya da hiç cevap veremezsem yanlış anlamayın, araştıracak vaktim yok gerçekten. Siz bir hafta sonra falan bu konuya mesaj yazarsanız ya da beğeni atarsanız ben tekrar görür gelirim hocam.

Bazı BIOS ayarlarını sistem açılabilmesi için varsayılan ayarlara getirme durumu olabiliyor. RAM CL değerlerini ayarlarken çok başıma gelmişti. Ya tam değerini bulacan ya da tam ayarını. Öbür türlü sıkıntı çıkarır ya da direk varsayılan ayarlara çevrilir. Bu anakartta o durum var gibi gözüküyor.

Bu gün başka bir ayar için BIOS'u geziyordum, işlemcinin voltajını ayarlama kısmı gördüm. Oradan voltajı bir tık artırdım. Ardından 333'ü 340'e yükselttim (Sorun çıkmaz ise yavaş yavaş yükseltip test edeceğim) ve görev yöneticisinde temel hız kısmı 3.0 GHz'den 3.06 GHz oldu. Ayrıca 2.79 GHz'in üzerine çıkmayan işlemci artık 2.80-2.85 GHz civarını görüyor. Bu şekilde birkaç deneme daha yapacağım. Pek umutlu değilim bu anakarttan fakat belki az daha çıkartabilirim :D
1654019239560.png

-Ekleme-
340'ın üstü yine aynı hataya sebep oluyor. Sanırsam bu anakarttan overclock için hayır gelmez.

Son düzenleme:
Ekran görüntüsü 2022-05-31 215436.png

Hocam öncelikle DRAM Configuration kısmından en baştaki ayarı Manuel'e getirip "System Memory Speed" ayarı açıldığında en düşük frekansa getirin. Ardından ayarları kaydedip çıkın.

Ekran görüntüsü 2022-05-31 214948.png

CPU Configuration kısmında da artı ile işaretlediklerimi açın, çarpı ile işaretlediğimi kapatın.

Ekran görüntüsü 2022-05-31 214705.png

Şimdi öncelikle en üstteki ayarı kapatın açıksa, ardından bir aşağısındaki ayarı manuel yapın. Spread Spectrum'u kapatın. CPU Multiplier Adjust'ı en yüksek sayıya getirin. En son olarak da CPU Clock'u 340 yapın kaydedip çıkın. Normalde hiçbir voltajı ellemeden 3.60GHz'e getirebilmeniz lazım E8400'ü, anakartın kendisi ayarlaması lazım voltajı, CPU-Z'den kontrol edebilirsiniz sistem açılırsa.
Hocam oldu mu? Direk çözüldü işaretlemişsiniz de :) Olup olmadığına baksaydınız ilk önce ya :)
@403052

Son düzenleme:
Çözüm
Sistemden yanıt alamadım RAM MHz'ini en düşük değere çektikten sonra. Windows açılırken siyah ekran yiyor, anakart ve diğer hiçbir şey tepki vermiyordu. İyi ki BIOS pilim bitik, bu tür durumları kolayca güç kablosu ile çözebiliyorum :) Sanırsam çözümü moderasyon işaretledi veya ben yanlışlıkla verdim. Birazcık daha uğraşıp geri dönüş sağlayacağım. Ayrıca bu şekilde belleklere zarar verme ihtimalim var mıdır?

Ayrıca bu şekilde belleklere zarar verme ihtimalim var mıdır?
Normalde RAM frekanslarını en düşük seviyeye çekmek sağlıklı olan durum :) Sizin RAM'lerin marka modelleri ve özellikleri aynı mı? Olmadı sistem kendi ayarlarındayken CPU-z'deki RAM zamanlamalarının bilgilerini kaydedip BIOS'ta RAM hızını düşürdüğümüz sayfaya gelip gecikme değerlerini vs. elle girebilirsiniz. Benim bir konum vardı P35-S3G ile OC rehberi diye, o konuya bakabilirsiniz.

Normalde RAM frekanslarını en düşük seviyeye çekmek sağlıklı olan durum :)
Bunu duyunca rahatladım :)
Sizin RAM'lerin marka modelleri ve özellikleri aynı mı?
Evet, aynı RAM'den iki tane takılı. Modelini tam bilmiyorum fakat düz bir şekilde özelliklerini verirsem Kingston 2 GB 800 MHz CL6 DDR2 RAM. 2 tane mevcut dediğim gibi, yani 4 GB oluyor.

Bunu duyunca rahatladım :)

Evet, aynı RAM'den iki tane takılı. Modelini tam bilmiyorum fakat düz bir şekilde özelliklerini verirsem Kingston 2 GB 800 MHz CL6 DDR2 RAM. 2 tane mevcut dediğim gibi, yani 4 GB oluyor.

Aynı model RAM'leri kullanmışız sanırsam hocam :) İsterseniz P35-S3G ile OC konusuna bakıverin.

Aynı model RAM'leri kullanmışız sanırsam hocam :) İsterseniz P35-S3G ile OC konusuna bakıverin.
Konuya göz atacağım, ayrıca RAM MHz'ini en düşüğe getirince (500'lü bir şeydi, her şeyi 2 saniyede unutturan ezberim; daha 2 dakika önce gördüğüm rakamı unuttum :D) yine Windows açılmayıp dönen noktalarda donup kalıyor. Bir de 667 MHz ve varsayılan değer olan 800 MHz seçenekleri var.

Konuya göz atacağım, ayrıca RAM MHz'ini en düşüğe getirince (500'lü bir şeydi, her şeyi 2 saniyede unutturan ezberim; daha 2 dakika önce gördüğüm rakamı unuttum :D) yine Windows açılmayıp dönen noktalarda donup kalıyor. Bir de 667 MHz ve varsayılan değer olan 800 MHz seçenekleri var.
Tamam 500'lü olan değer 533, 667 ve 800'dür sırasıyla. 667'yi de deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı