E8400 Sistem Düşük FPS Sorunu

Baran Gürkan

Kilopat
Daha fazla  
Üniversite evine giderken yeni bilgisayarımı değil de eski bilgisayarımı götürdüm, çok fazla bir beklentim yoktu eski performansını verse yeterdi. Zaten oynayacağım en yüksek oyun Counter Strike Global Offensive, fakat oyuna girdiğim zaman FPS 10-40 arası sürekli gidip gelmeye başladı, bütün ayarları düşürdüm yine de 30-55 arası gidip geliyordu.

Ben bu sistemle eskiden 100 FPS üzerinde performans alıyordum aynı oyunda. İşin garip tarafı 17 yıllık Return to Castle Wolfenstein'a girdiğimde de aynı sorunla karşılaştım, oyun 60 FPS'den aniden 5-10 FPS'ye kadar düşüyor, işlemci ısısını kontrol ettim 77-78 civarı geziyor acaba işlemci ısısından mı kaynaklanıyor yoksa başka bir sebepten mi ?

Bu arada eski işlemci soğutucum kırıldığı için yeni bir tane aldım, ucuz bir soğutucu çözümüydü belki de ondandır yardımlarınızı bekliyorum.(Bu arada internetten baktığım kadarıyla aynı sistemle 90 FPS civarı alan var, yılını da teyit ettim 2018 yani eski sürüm değil oyun.)
Sistem:
  • Foxconn 45cmx Anakart
  • İntel Core 2 Duo E8400 3.0 GHZ İşlemci
  • 4 GB DDR 2 RAM
  • HD 7750 2GB Ekran Kartı

Son düzenleme:
Oyunun sistem gereksinimlerinde minimum 2, önerilen ise 4 GB RAM istiyor, bu arada kasanın içi temiz, şu son günlerde gelip gidip sistemle uğraşıyorum, sabahtan akşama kadar farklı HDD'ler deniyorum, PSU değiştiriyorum olmuyor acaba eski sisteme Windows 10 kurduğum için midir diye düşünüyorum yakın zamanda Windows 7'yle de denemeler yapacağım. Anakartın en son desteklediği işlemci Core 2 Extreme X6800 onu da bulamıyorum internette, modlama dediğiniz şey nedir acaba ?

Termal macunu en son ne zaman yenilediniz? Bir kontrol ettirmenizde fayda var. İşlemci sıcaklığı biraz daha düşük olursa daha çok performans alırsınız. Bence hem ekran kartının hem de işlemcinin termal macununu değiştirin.

Bilgisayarın 64bit işletim sistemi için bir hayli yetersiz. Zaten maksimum 4GB RAM desteğin var ve sende bunun tamamını kullanıyorsun. Öncelikle işletim sistemini 32 bit yapmalısın bu durumda sistemin kullandığı RAM miktarında düşüş olacaktır. Bunun dışında Quad işlemcilere destek vermiyor. takılabilecek en yüksek modeller E8400(3ghz)-E8500(3,16ghz)-E8600(3.33ghz) ki sende bunlardan bir tanesini kullanıyorsun zaten. Bilgisayarından pek birşey bekleme. İç temizliğini yap işlemcin biraz fazla ısınıyor. Termal macununu yenile.

Eve gelmeden asıl bilgisayarımda test ettim ekran kartını 90-120 FPS arasında rahat seyrediyordu, işlemcinin soğutucusunu yeni taktığımdan dolayı termal macunu da yeni, ama dediğim gibi işlemci soğutucusunda biraz ucuza kaçtım bel ki de E8400'e yetmedi. Ekran kartı en fazla 60 derecede çalışıyor bu arada, zaten oyunun grafikleri düşükte.
Bilgisayarın 64bit işletim sistemi için bir hayli yetersiz. Zaten maksimum 4GB RAM desteğin var ve sende bunun tamamını kullanıyorsun. Öncelikle işletim sistemini 32 bit yapmalısın bu durumda sistemin kullandığı RAM miktarında düşüş olacaktır. Bunun dışında Quad işlemcilere destek vermiyor. takılabilecek en yüksek modeller E8400(3ghz)-E8500(3,16ghz)-E8600(3.33ghz) ki sende bunlardan bir tanesini kullanıyorsun zaten. Bilgisayarından pek birşey bekleme. İç temizliğini yap işlemcin biraz fazla ısınıyor. Termal macununu yenile.

Tamam da ben zaten konuda belirttim fazla bir şey beklemediğimi, galiba tam okumadın eski performansı 100 FPS'nin üstündeydi ki internette hali hazırda mevcut ve güncel videolar var. Sistem aynı sistem oyun aynı oyun, hadi diyelim ki Counter Strike ağır geldi peki Return to Castle Wolfenstein ?

Son düzenleme:
işlemci ısısını kontrol ettim 77-78 civarı geziyor acaba işlemci ısısından mı kaynaklanıyor yoksa başka bir sebepten mi ?
Bunun bence bir sorunu olamaz. Laptop işlemcileri genelde 85 derecelerde çalışıyor ve bir sorun yaratmıyor. Bu arada işlemciler zor bozulan parçalardır. 77-78 derecede bozulmazlar. Bunu 65 derecelere çekmek çok iyi olur ama. 55 TL gibi fiyatlara Tower soğutucular var.
Anakartın en son desteklediği işlemci Core 2 Extreme X6800 onu da bulamıyorum internette, modlama dediğiniz şey nedir acaba ?
Extreme serisi işlemciler piyasada zor bulunur ve aşırı pahalı modellerdir. Tavsiye etmiyorum.
RAM miktarının çoğunu sisteminin yiyebileceğini düşündüğümüzde 32 Bit işletim sistemi bu bilgisayara daha iyi olacaktır.
modlama dediğiniz şey nedir acaba

Anakartın modlama dediğimiz olayı desteklemiyor. G31 ve ya G41 775 pin anakartlara ihtiyacınız vardır bu işlem için.

Herhangi bir hız aşırtma yaptınız mı? BIOS ayarlarını resetleyip kaydedip çıkın.
Windows10 x64 biraz fazla RAM tüketiyor. Siz en iyisi masaüstündeyken oyuna giriş yapmadan önce CTRL + Shift + ESC basıp "Performans" bölümüne gelip "Bellek" kısmının fotoğrafını atın bakalım.

Herhangi bir hız aşırtma yapmadım, zamanında (5-6 yıl önce) denemiştim fakat anakart destek vermiyordu, bu arada BIOS ayarlarını resetlemeyi de denedim şuan varsayılan ayarlarda.
Ekran Alıntısı.PNG

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı