E8400 Sistem Düşük FPS Sorunu

Baran Gürkan

Kilopat
Daha fazla  
Üniversite evine giderken yeni bilgisayarımı değil de eski bilgisayarımı götürdüm, çok fazla bir beklentim yoktu eski performansını verse yeterdi. Zaten oynayacağım en yüksek oyun Counter Strike Global Offensive, fakat oyuna girdiğim zaman FPS 10-40 arası sürekli gidip gelmeye başladı, bütün ayarları düşürdüm yine de 30-55 arası gidip geliyordu.

Ben bu sistemle eskiden 100 FPS üzerinde performans alıyordum aynı oyunda. İşin garip tarafı 17 yıllık Return to Castle Wolfenstein'a girdiğimde de aynı sorunla karşılaştım, oyun 60 FPS'den aniden 5-10 FPS'ye kadar düşüyor, işlemci ısısını kontrol ettim 77-78 civarı geziyor acaba işlemci ısısından mı kaynaklanıyor yoksa başka bir sebepten mi ?

Bu arada eski işlemci soğutucum kırıldığı için yeni bir tane aldım, ucuz bir soğutucu çözümüydü belki de ondandır yardımlarınızı bekliyorum.(Bu arada internetten baktığım kadarıyla aynı sistemle 90 FPS civarı alan var, yılını da teyit ettim 2018 yani eski sürüm değil oyun.)
Sistem:
  • Foxconn 45cmx Anakart
  • İntel Core 2 Duo E8400 3.0 GHZ İşlemci
  • 4 GB DDR 2 RAM
  • HD 7750 2GB Ekran Kartı

Son düzenleme:
Geriye kalmış 1.6 GB RAM sen bu RAM ile en az 5 GB RAM gereksinimi olan CS : GO gibi bir oyunu oynamaya kalktığında RAM yetişemiyor ve oyun dosyalarının gönderdiklerini ya atlıyor ya da sıraya koyuyor bu da bir takım FPS düşüşlerine sebep oluyor.

Tamam da o zaman 128MB RAM gereksinimi olan Return to Castle Wolfenstein'da neden FPS düşüşleri oluyor ? ya da 512 MB RAM gereksinimi olan Half Life 2 neden takılmaya neden oluyor ? Bu arada CS:GO 2 GB Bellek gereksinimi koşuyor minimumda, önerilen sistem gereksinimi 4 GB.

CS:GO 2 GB Bellek gereksinimi koşuyor minimumda, önerilen sistem gereksinimi 4 GB.
Burada belirtilen minimum değeri bile karşılamıyor bilgisayarın. Zaten minimum olarak değerlendirilen şey 2GB ve duruma bağlı olarak 4GB ' a kadar çıkabilir demek.

Bunun dışında Half Life 2 sistemine bağlı olarak 8GB RAM gereksinimine sahip olacak oyunlar arasında. Kullandığın ekran çözünürlüğünden tut da sistem parçalarına kadar herşey gerekli RAM miktarında değişikliğe sebep oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video dan da görebileceğin üzere 8GB RAM kullanıyor oyun.

RAM sorunu olmayabilir fakat yine de boşta 1.6GB kullanım normal değil. Neyse;
Son olarak MSI Afterburner ile oyun içi;
CPU Kullanımı ve ısısı + GPU kullanımı ve ısısı + RAM kullanımı + FPS değeri göstergelerini açın.
Oyun açılır açılmaz değil 2-3 dk sonra değerlerin fotoğrafını atın bakalım sorun neymiş. "KULLANIMI"

Teşekkür ederim anladığım kadarıyla 2009 yılında alınmış bilgisayarımla 2004 yılınca çıkmış hatta 2001 yılında çıkmış oyunları bile oynayamayacağım, bu arada o sistem gereksinimleri boşta kalan RAM için değil toplam sistem belleği için ortaya konar, zaten boşta kalan sistem belleğinin hesabını yapacak kadar gelişmiş bir kullanıcı neden sistem gereksinimleri gibi parametreleri kale alsın ki ?
Bu arada RAM konusunda ukalalık yapan arkadaşa ithafen bir video paylaşmak istiyorum, buradaki arkadaşın sistemi ekran kartı olarak da RAM olarak da benim sistemimden çok düşük ama bakınız nasıl 60 FPS'ye sabitlemiş, ki büyük ihtimalle boşta kalan belleği 1 GB civarında geziyordur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CS:GO 5 GB bellek filan kullanmıyor. Bilmediğiniz konularda yorum yapmada bir numarayız yemin ediyorum.

Bellek gayet yeterli. Zaten 4 GB olan bir sisteme 32 Bit işletim sistemi kurarsan bellek sınırı 3 olarak kalır.
4 GB bellek üstü ve x64 Mimari destekleyen işlemcilerde 64 Bit işletim sistemi kurmanız gerekiyor.

Termal macun yenilemesi yapın.
Cooler Master MasterGel Pro Termal Macun MGY-OSSG-N15M-R1
En güncel Windows 10 sürümüne Temiz kurulum ile geçiş yapın.
BIOS ve Diğer sürücü güncellemelerini kontrol edin.
Bağlantıdaki rehberdeki işlemleri Temiz kurulumdan sonra uygulayın.
Windows 10 Hızlandırma Rehberi - Technopat

Görev Yöneticisine girip işlemler kısmının ekran görüntüsünü atar mısınız(En çok RAM kullanan uygulamaları göstererek). Ek olarak AIDA64 tarzı bir programdan sistem boştayken ısı derecelerini de atarsanız belli bir değerlendirme yapabilirim. Oyunlar da aldığınız FPS'in RAM miktarı ile alakası yok ancak arkada çalışarak çok fazla RAM kullanan uygulamalardan dolayı olabilir.

CS:GO 5 GB bellek filan kullanmıyor. Bilmediğiniz konularda yorum yapmada bir numarayız yemin ediyorum.

Bellek gayet yeterli. Zaten 4 GB olan bir sisteme 32 Bit işletim sistemi kurarsan bellek sınırı 3 olarak kalır.
4 GB bellek üstü ve x64 Mimari destekleyen işlemcilerde 64 Bit işletim sistemi kurmanız gerekiyor.

Termal macun yenilemesi yapın.
Cooler Master MasterGel Pro Termal Macun MGY-OSSG-N15M-R1
En güncel Windows 10 sürümüne Temiz kurulum ile geçiş yapın.
BIOS ve Diğer sürücü güncellemelerini kontrol edin.
Bağlantıdaki rehberdeki işlemleri Temiz kurulumdan sonra uygulayın.
Windows 10 Hızlandırma Rehberi - Technopat
Tamam herşeyi siz biliyorsunuz. Yardımcı olun arkadaşa o zaman. Biz birşey bilmiyoruz.

Ben galiba kendimi tam anlatamadım, aynı sistemle 60 FPS nin üstünde performans alıyordum ayrıca oyun ayaları da orta-yüksek ayarlardı, şuan en düşük ayarlarda 30-50 fps arasında seyrediyor ve FPS düşüşleri yaşıyorum, ayrıca sistemde genel bir stabilite sorunu var. Sorunu kaynağını bulmaya çalışıyorum termal macun ve işlemci soğutucu daha dün takıldı ama ikisi de çok ucuz çözümler ve göründüğü gibi yer yer 75-78 dereceye kadar çıkıyor. Windows 7 temiz bir şekilde kurmayı deneyeceğim .
Yeni-Bit-Eşlem-Resmi.jpg
ısı değerleri.PNG
sistem ısısı.PNG
BELLEK.PNG

Son düzenleme:
Büyük ihtimal siz oyun oynarken arkada çalışan hizmetler ve ya programlar var. Maalesef düşük sistemlerde Windows 10 Kullanırken detaylı ayar yaptıktan sonra oyun oynanabilir hale geliyor. Sizden istediğim ekran alıntısının bir örneğini aşağıya ekledim.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    19,6 KB · Görüntüleme: 44
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı