E8400 Sistem Düşük FPS Sorunu

Baran Gürkan

Kilopat
Daha fazla  
Üniversite evine giderken yeni bilgisayarımı değil de eski bilgisayarımı götürdüm, çok fazla bir beklentim yoktu eski performansını verse yeterdi. Zaten oynayacağım en yüksek oyun Counter Strike Global Offensive, fakat oyuna girdiğim zaman FPS 10-40 arası sürekli gidip gelmeye başladı, bütün ayarları düşürdüm yine de 30-55 arası gidip geliyordu.

Ben bu sistemle eskiden 100 FPS üzerinde performans alıyordum aynı oyunda. İşin garip tarafı 17 yıllık Return to Castle Wolfenstein'a girdiğimde de aynı sorunla karşılaştım, oyun 60 FPS'den aniden 5-10 FPS'ye kadar düşüyor, işlemci ısısını kontrol ettim 77-78 civarı geziyor acaba işlemci ısısından mı kaynaklanıyor yoksa başka bir sebepten mi ?

Bu arada eski işlemci soğutucum kırıldığı için yeni bir tane aldım, ucuz bir soğutucu çözümüydü belki de ondandır yardımlarınızı bekliyorum.(Bu arada internetten baktığım kadarıyla aynı sistemle 90 FPS civarı alan var, yılını da teyit ettim 2018 yani eski sürüm değil oyun.)
Sistem:
  • Foxconn 45cmx Anakart
  • İntel Core 2 Duo E8400 3.0 GHZ İşlemci
  • 4 GB DDR 2 RAM
  • HD 7750 2GB Ekran Kartı

Son düzenleme:
Büyük ihtimal siz oyun oynarken arkada çalışan hizmetler ve ya programlar var. Maalesef düşük sistemlerde Windows 10 Kullanırken detaylı ayar yaptıktan sonra oyun oynanabilir hale geliyor. Sizden istediğim ekran alıntısının bir örneğini aşağıya ekledim.

Aslında o ekran görüntüleri arasında olması lazım, en çok bellek kullanan programdan en azına doğru sıralamışım, gerçekten Windows 10 sıkıntı çıkarıyorsa Windows 7 kurmaya razıyım.

Sorun belli oldu. GPU kullanımı çok düşük. Tam yükte işlemci ile zaten darboğaz olacaktır fakat burada darboğaz değil bildiğin GPU kullanımı çok düşük seviyede. Bunu yükseltmek lazım.
Önce güç yönetimiden > Yüksek Performans seç > Max işlemci kullanımını %95 yap.

Sonra oyunda çözünürlüğü 1920x1080 yapıp konsola şunları yaz;
mat_queue_mode 2
max_fps 0

Bunlar netice vermezse şuradaki adımları uygula ondan sonra win7 kurarsın.

Sorunum büyük oranda çözüldü çok teşekkür ederim, yer yer 120 FPS görmeye başladım arada bir 50 civarına indiği oluyor ama bütün haritalar güncellendiği için o kadarlık FPS düşüşleri normal, ama arada işlemci ısısı 75 dereceye çıkınca sanki FPS 50-60 a iniyor gibi oluyor, bilmiyorum tamamen psikolojik olabilir.

Cs go işlemciye bakan bir oyun normal bence düşüşler olması.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı