EA Games’den Fifa 2017 Bombası!

Moderatöre not: Bu yazıyla benim hiçbir ilişkim yok bir sitede okudum çok hoşuma gitti burada da paylaşmak istedim. Yazı uzunsa kısaltıp devamı için tıklayın tarzı bir şey de yapabilirsiniz. Yazım kuralları için elimden geldiği kadar düzenleme yaptım bir hata varsa affola.

Herhalde tüm oyuncuların hayatında en az bir kere oynadığı o sınırlı sayıda ki oyunlardan biridir. Her yıl çeşitli değişiklerden geçerek bu zamana kadar gelmeyi başaran ve piyasa da ki rakiplerine oldukça büyük farklar atmış bir oyun olan Fıfa‘nın yeni versiyonu Fıfa 2017’yi tanıtmak için biz Techpera ailesi olarak buradayız.
Öncelikli olarak Fıfa 2017’nin önceki fifalar yerine gözle görünür değişiklerden geçtiğini söylemeliyiz. Özellikle değinmek istediğim konuları şöyle bir sıralayım dedim:
1)Geliştirilmiş pas ve şutlar
2)Geliştirilmiş kaleci refleksleri,kurtarışları ve dinamikleri
3)Değiştirilmiş duran toplar(kornerler,serbest vuruşlar,penaltılar)
4)Yeni Eklenen Hikaye Modu
5)Slide Tackles(Kayarak müdahale etme)
1) Geliştirilmiş Paslar ve Şutlar:Fıfa her sene artık pasları ve şutları daha geliştireceğiz diyorda nereye kadar bu böyle gidecek ben onu merak ediyorum. Fıfa 17de bu sefer akıcı oyun üzerine çalışılmış gibi duruyor. Akıcı oyun derken oyunun çok az durduğu,pasların ve şutların oyuncuların çevikliğine bağlı olarak daha da hızlandığı bir oyundan bahsediyor burada bize EA. Peki ya gerçek hayattaki futbol gibi mi olacak?Yoksa, gene bi başarısızlık örneği mi göreceğiz? Sizi bilmiyorum ama EA'ye diğer oyunlarda güvenmesemde Fıfa konusunda güvenim tam.

4.jpg

2)Geliştirilmiş kaleciler: Herhalde futbolun olmazsa olmazı kalecilerdir. Bir anda size maçı da kazandırabilir bir anda kayıp da ettirebilir. Kimsenin yalanı olmasın şimdi bu yazıyı okurken herkesin aklına bir kova kaleci gelmiştir. Ben kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum Fıfa‘da kalecilere küfür etmediğim gün sayısı yok denecek kadar azdır gerek anlamsız yerlerde ki hataları olsun gerek topu ıskalamaları gerek yedikleri saçma sapan goller gerek de anlamsız yere giden degajları. Tabiiki kusursuz insan yoktur ama bu kalecilerden çektiğimizi düşünürsek EA bizi haklı bulur herhalde. Fıfa 2017‘de ise hemen hemen tüm bu sorunları gidermeye çalıştılar gibi görünüyor. Ama benim asıl korkum ya kalecileri aşırı mükkemmel yaparlarsa ne olacak gol yemeyelim diye gol de mi atamayalım inşallah o dengeyi iyi kurarlar.

5.jpg

3)Geliştirilmiş Duran Toplar:Oyunun en kritik anlarında gerek son dakika gerek maçın başı gerekse ortalarında maçın kaderini belirleyen konulardan biri de duran toplar. Tüm takımınız kötü de olsa kazanacağınız bir frikik bir penaltı hatta korner ile maçı kendi lehinizde sonuçlandırabilirsiniz. Fıfa duran toplarda bu sene oldukça büyük çaplı değişimler geçirmişe benziyor. En çok sevindiğim konu kendi penaltı stilimize sahip olacağız. Bu ne mi demek. Evet sonunda o kırmızı sarı yeşil çubuktan kurtuluyoruz.Bundan böyle penaltılarda analog ile topa doğru koşacağız zamanlamayı iyi ayarlayıp diğer analog ile yön verip şut çekeceğiz. Ortaokuldaki cebir problemlerine benziyor değil mi? En başta bana da öyle gelmişti fakat biraz pratik ile alışılacak bir değişim gibi geliyor. Gelelim serbest vuruşlara tabii fıfa her takımda bir Roberto Carlos veya Cristiano Ronaldo olmadığını gayet iyi biliyor. Üstelik diğer Fıfalarda serbest vuruştan orta açmak oldukça zor hatta neredeyse imkansızdı. EA bu sene bu sorunu çözmüse benziyor artık orta açmak için çok farklı bir sisteme başvurmuş tıpkı bir Arcade oyunu gibi hedef alıyoruz. Ama inşallah bu olay oyunun tadını kaçırmaz.

6.png

4)Hikaye Modu: Şahsen benim en çok merak ettiğim konulardan biri olan hikaye modunda Alex Hunter isimli siyahi tahminime göre İngiliz bir abiyi oynayacağız. Hikaye modu son derece basit her maçta size yapmanız gerekenleri söyleyecek. Yaptıklarınıza göre de oyunda başarı yakalamış olacaksınız. Modun normal oyuncu kariyerinden en büyük farkı özgür irade. Özgür iradeden kastım istediğiniz kulube transfer olmak gibi bir şey değil oyunun sinematik kısımlarında verdiğiniz kararlar oyunun geleceğini büyük ölçüde olmasa da etkileyecek. EA zaten her sene bu tip şeyleri denemeyi seven bir ekip hatırlatırsam geçen sene olan kadın milli takımları (bazılarının gücünün ronaldo ile aynı olmasına rağmen) son derece güzel bir moddu.
5)Slide Tackles (Kayarak Müdahaleler): Hemen hemen bu yazıyı okuyan herkes bir defa maçta fark yediği için sinirlenip tüm oyunculara acıma duygusu olmadan kaymıştır. Fıfa bu sene kayarak müdahaleleri daha gerçekçi olacağını bize temin etti fakat benim en büyük korkum kayarak top olmanın çok kolaylaşacağı sonuçta futbol ayakta oynanan bir oyundur kaymak son derece riskli olduğu kadar da gerekli olabilir özellikle biz Türk oyuncular kayarak oynamaktan nedense büyük keyif alıyoruz gibimi ne geliyor. Ama genede maçta son dakika 1-0 geridesiniz rakip ceza sahasında biri sizden kayarak top alıyor o an edeceğiniz küfürlerin hepsi aklıma geliyorda şuan kayarak müdahalelerin riskini korumak lazım oyun bu konudaki ince çizgiyi iyi korumayı başarabilir inşallah.

7.jpg

Benim Fıfa 2017 hakkındaki düşüncelerim bunlardı peki ya sizinkiler? 2017 model FİFA eski FİFA'ları unutturacak mı bize? Yoksa tam bir hayal kırıklığımı olacak?

Kaynak: Techpera

Son düzenleyen: Moderatör:
97, 02, 09, 15 vb gibi devrimsel değişiklik olmayacağı için unutturacak bir sürüm olmayacak ama 22 yılda sadece 1 kez büyük bir hayal kırıklığı yaşatan bir oyun içinde bu sene hayal kırıklığı yaşatır diyemem. Normal geliştirmeler mevcut, gelişmiş yapay zeka, oynanabilirlik gibi özellikler ile alınabilir standart bir oyun olacak yine.
Devrimsel bir yenilik yok.

Muhtemelen bu sene yada 2018'de Türkçe spiker yapılacağı konusunda ciddi olarak uğraşan bir TFF'un da olduğunu da unutmamak gerekiyor. PTT'nin de olması muhtemelen bu sene yada seneye olacaktır. Bu güncellemeler dünya için olmasa da Türkiye için devrimsel bir yenilik olacaktır.

3. bir seçenek olmadığı için ankete katılmadım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı