Eczanenin yazılan ilaç yerine muadil ilacı vermesi

Hocam muadil ilaç, hepsi birbirinin aynısı sadece üreten firma farklı, etken maddesi bire bir aynı. Augmentin'in etken maddesi amoksisilin + klavulanik asit. Klavunat'ın da etken maddesi aynı.
Etken maddesi bire bir aynı olmadığı sürece eczane sana muadilini veremiyor. Mahallende iki tane fırın olduğunu düşün. İkisi de ekmeğin içine su un maya koyuyor. Birisi a fırını diğeri b fırını ama ikisinin de sattığı şey aynı.

Anladım ama keşke söyleseydi. Farklı bir eczaneye gittiğimde arkadaş bana onunla onun ne alakası var sizi kandırmışlar dedi. Sanırım sorduğum eczane direk kandıran kişi olmuş. Sinirlendim boş yere gidip adamla olay çıkacaktı. Ben bunu kullanayım en iyisi. Ama sanırım tablet olarak augmentin daha fazla olarak biliyorum ve doktor bana 15 gün boyunca kullan demişti. Bunu ben bir sabah bir akşam kullansam 5 gün içinde zaten bitiyor. Sanırım tekrar doktora gidip aynı ilaçtan almam gerekecek. Sağ olun...

Anladım ama keşke söyleseydi. Farklı bir eczaneye gittiğimde arkadaş bana onunla onun ne alakası var sizi kandırmışlar dedi. Sanırım sorduğum eczane direk kandıran kişi olmuş. Sinirlendim boş yere gidip adamla olay çıkacaktı. Ben bunu kullanayım en iyisi. Ama sanırım tablet olarak augmentin daha fazla olarak biliyorum ve doktor bana 15 gün boyunca kullan demişti. Bunu ben bir sabah bir akşam kullansam 5 gün içinde zaten bitiyor. Sanırım tekrar doktora gidip aynı ilaçtan almam gerekecek. Sağ olun...

Doktor değilim ama bildiğim kadarıyla antibiyotikler 10 veya 15 tablet olur ve kutu bitene kadar kullanılır. İki defa üst üste antibiyotik kullanılması pek tavsiye edilmez. Doktorunuz size "bunu 5 gün kullanın sonra tekrar muayene edeyim gerekirse tekrar yazayım" demiş olabilir mi?

İkinci noktada ise eğer ilaç sayıları farklıysa size 15 tabletik ilaç yazılıp 10 tabletli ilaç verildiyse direkt eczaneye gidip konuşun ancak böyle bir hataya düşeceklerini pek zannetmiyorum.

Hatırlatma: Doktor önermesi dışında antibiyotik kullanımı çok zararlıdır. Size reçete edilmedigi sürece kullanmayın ve ilacı asla aksatmayin. Genelde 12 saatte bir verilir gerekirse alarm kurun ama asla saatlerini aksatmayın. Gereksiz antibiyotik kullanımı, antibiyotiği aksatmak sağlığıniz için oldukça zararlıdır

Ek olarak sabah ve akşam kullanacak olursanız öğlenleri de probiyotik içerikli yoğurt ya da kefir vs. tüketin. Bizim doktorlar nedense bunu nadiren söylüyor ancak faydalı bakterileri de ilaç öldüreceğinden özellikle antibiyotik kullanırken arada probiyotik almakta fayda vardır.

Bu bakış açısı yanlış. Sana yanlış ilaç satmaz satamaz buna cesaret edemez. Sen canını sokakta bulmadın adam da mesleğini sokakta bulmadı. Muadili diyorsa muadilidir. Zaten muadili yoksa elimde yok der. Muadil diyince niye aklına kötü, etkisiz, yan sanayi gibi şeyler geliyor ki? Adamlar bunun eğitimini alıyor hangi ilacın etkin maddesi kaç oranında neye iyi geliyor ne dozda kullanılmalı hepsine hakimler.
Muadil İlaç:
Referans alınan orijinal ilaç ile aynı etkin maddeyi, aynı dozda, aynı ya da benzer farmasötik şekilde içeren, orijinal ilacın patent koruma süresi bittikten sonra üretilebilen ilaçtır
.

Kimi eczacı bu ilaç elimde yok, muadilini vereyim mi, yoksa ilacı sipariş vereyim mi diye sorar.

Kimisi de hiçbir şey sormadan muadil ilacı veriyor. Kimi muadil ilaçlar arasında çok fark olmaz ama bazı tür ilaçlar arasında farklar belirgin oluyor. Bu gibi durumlarda ilacı almayın, başka bir eczaneye gidin.

Yeni konular

Geri
Yukarı