Edebiyatta Kullanılan İşaretin Anlamını Öğrenme

BrainHacker

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Königswinter
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Talebe
Sanırım edebiyatta kullanılan bir işaret ve eskiden kitapların ilk sayfasında olurmuş. Anlamı nedir?

IMG_20170313_135214.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende araştırdım ve besmele anlamına geldiğini öğrendim. Osmanlıca kitapların başında besmele uzun olduğu için bu kullanılırmış.

Kaynak: Edebiyat öğretmenimin üniversite hocası.

İnternette hiç böyle bir bilgiye rastlayamadım. Acaba doğru mu?

Osmanlıca kitapların başında besmele uzun olduğu için bu kullanılırmış.
Nette birçok Osmanlıca kitaplara baktım hiçbirinde öyle birşey görmedim :) Ayrıca besmele uzun diye o şekilde bir işaret konulamaz anlamı bozar, kısa olması için hat sanatını o şekil içine yazabilir ancak kısa diye o işaret yapılamaz. :) Yani yanlış biliyor hocan.
Bu arada genelde Osmanlı tuğrası bulunur o tür kitap veya belgelerde.

Nette birçok Osmanlıca kitaplara baktım hiçbirinde öyle birşey görmedim :) Ayrıca besmele uzun diye o şekilde bir işaret konulamaz anlamı bozar, kısa olması için hat sanatını o şekil içine yazabilir ancak kısa diye o işaret yapılamaz. :) Yani yanlış biliyor hocan.
Bu arada genelde Osmanlı tuğrası bulunur o tür kitap veya belgelerde.
Bende araştırıp öyle bir bilgi bulamadığım için şüpheye düştüm. Ayrıca söylediğin gibi bana da pek mantıklı gelmedi.

Son düzenleme:
Bende araştırıp öyle bir bilgi bulamadığım için şüpheye düştüm. Ayrıca söylediğin gibi bana da pek mantıklı gelmedi.
Ancak şöyle birşey yapılabilir. O gördüğün kitapların yazarlarından hangisi yaşıyorsa onlardan hangisine ulaşılıyorsa onlara sormak en doğrusu bence.

Evet, besmele. Eski zamanların inceliklerinden biri... :
''Bismillah her hayrın başıdır'' anlamında çizilmekte, sanırım.

Eki Görüntüle 220675

Dikkat ederseniz burada da o yazıyor. :)
Aslında benzemiyorda değil. Alfa gibi olanın içi yazılmış nokta da belki Allahı temsil ediyordur.

Ancak şöyle birşey yapılabilir. O gördüğün kitapların yazarlarından hangisi yaşıyorsa onlardan hangisine ulaşılıyorsa onlara sormak en doğrusu bence.
Örnek bir kitap arıyorum. Hocama sordum ancak henüz cevap gelmedi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı