Edit ve montaj için pil süresi uzun laptop önerisi

Salih Ş

Centipat
Arkadaşlar uzun zamandır Premier Pro, After Effects, İllüstratör gibi uygulamalarda beni üzmeyecek bir laptop satın almak istiyordum. Epey araştırdım. En son tam Monster'da karar kılmışken bugün öğrendiğim Monster'in pil süresi beni hayal kırıklığına uğrattı. Laptopun kendisi %88 doluluk oranında 1 saat 10 dakika dayanabileceğini gösteriyor. Keza Monster satış temsilcisi de aynı şeyi belirtiyor. Yani laptobu kullanırken sürekli laptobum şarja bağlı kalmak zorunda. Yoksa %100'lük bir pil 40 dakika anca dayanabiliyor. Belki dayanamıyor bile. Benim için şarj süresi önemli. Kafama estiğinde bahçeye çıkıp işlerimi halletmem gerekecek. Yeri gelecek vapur veya araç içerisinde prize bağlı kalmadan uzun süre kullanmam gerekecek.
Bütçem 8 ile 9K arası. Fakat bütçe sınırlamasına takılmadan önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Bütçemi biraz daha esnetebilirim.
Son olarak siz olsaydınız nasıl bir şey satın alırdınız? Hangi markayı tercih ederdiniz?
Aşağıya şarj süresi yetersizliğinden dolayı almaktan vazgeçtiğim Monster markalı Notebook'un özelliklerini bırakacağım. Şimdiden teşekkürler.

Vazgeçtiğim Monster sistemi;
i7 10750H
4 GB GTX 1650 ekran kartı
8x2 RAM
256 SSD
15.6 Inc ekran.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar uzun zamandır Premier Pro, After Effects, İllüstratör gibi uygulamalarda beni üzmeyecek bir laptop satın almak istiyordum. Epey araştırdım. En son tam Monster'da karar kılmışken bugün öğrendiğim Monster'in pil süresi beni hayal kırıklığına uğrattı. Laptopun kendisi %88 doluluk oranında 1 saat 10 dakika dayanabileceğini gösteriyor. Keza Monster satış temsilcisi de aynı şeyi belirtiyor. Yani laptobu kullanırken sürekli laptobum şarja bağlı kalmak zorunda. Yoksa %100'lük bir pil 40 dakika anca dayanabiliyor. Belki dayanamıyor bile. Benim için şarj süresi önemli. Kafama estiğinde bahçeye çıkıp işlerimi halletmem gerekecek. Yeri gelecek vapur veya araç içerisinde prize bağlı kalmadan uzun süre kullanmam gerekecek.
Bütçem 8 ile 9K arası. Fakat bütçe sınırlamasına takılmadan önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Bütçemi biraz daha esnetebilirim.
Son olarak siz olsaydınız nasıl bir şey satın alırdınız? Hangi markayı tercih ederdiniz?
Aşağıya şarj süresi yetersizliğinden dolayı almaktan vazgeçtiğim Monster markalı Notebook'un özelliklerini bırakacağım. Şimdiden teşekkürler.

Vazgeçtiğim Monster sistemi;
i7 10750H
4 GB GTX 1650 ekran kartı
8x2 RAM
256 SSD
15.6 Inc ekran.
Buna bakabilirsin azıcık ekleyip.

Asus Rog G531 derim susarım. Piyasadaki aynı donanıma sahip bütün rakiplerini ezer
Asus Rog G531 derim susarım. Piyasadaki aynı donanıma sahip bütün rakiplerini ezer
bunun ekran kartı düşük geldiyse daha iyi donanıma sahip Asus Gx531gv core i7 9750h notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri. Asus Gx531gv kampanyalar ve uygun fiyat seçenekleriyle Vatan Bilgisayar'da. Satın al.

Geçen konuda da belirttim, laptop pilleri tam yükte uzun süre çalışmak için tasarlanmaz. Ekran kartının çalışması, pil süresini çok büyük ölçüde düşürür.

Alacağınız laptopta, yolculuk esnasında programın entegre grafik kartını kullanmasını ayarlarsanız pil süresini birkaç saate çıkartabilirsiniz. Tabi bu da performanstan büyük bir ödün vermek demek. Ama isteğiniz için en iyi alternatif bu, yolculukta performans kaybı da olsa ~2 saat bir şeyler yapabilirsiniz, yeri geldiğinde de şarja takıp tam performans kullanırsınız.

Anlayacağınız performans için alacağınız hiçbir laptop, yukarıda belirttiğiniz programlarda sizi 1 saatten fazla götürmez.

Edit: Şunu da eklemek istiyorum, laptop pilini sürekli ve hızlıca tam boşaltıp tam doldurursanız, 1 ay olmadan öldürmüş olursunuz.

Son düzenleme:
Geçen konuda da belirttim, laptop pilleri tam yükte uzun süre çalışmak için tasarlanmaz. Ekran kartının çalışması, pil süresini çok büyük ölçüde düşürür.

Alacağınız laptopta, yolculuk esnasında programın entegre grafik kartını kullanmasını ayarlarsanız pil süresini birkaç saate çıkartabilirsiniz. Tabi bu da performanstan büyük bir ödün vermek demek. Ama isteğiniz için en iyi alternatif bu, yolculukta performans kaybı da olsa ~2 saat bir şeyler yapabilirsiniz, yeri geldiğinde de şarja takıp tam performans kullanırsınız.

Anlayacağınız performans için alacağınız hiçbir laptop, yukarıda belirttiğiniz programlarda sizi 1 saatten fazla götürmez.
Öncelikle teşekkür ederim. Peki sizin öneriniz nedir? Bir kaç saat daha fazla dayanabilen oyun notebook'u mu bakmalıyım? Yoksa nasıl olsa çoğu oyun notebook'u bu nitelikte (şarj süresi) diye Monster alıp geçmeli miyim?

Benim yerimde siz olsaydınız ne yapardınız?

Öncelikle teşekkür ederim. Peki sizin öneriniz nedir? Bir kaç saat daha fazla dayanabilen oyun notebook'u mu bakmalıyım? Yoksa nasıl olsa çoğu oyun notebook'u bu nitelikte (şarj süresi) diye Monster alıp geçmeli miyim?

Benim yerimde siz olsaydınız ne yapardınız?
Monster'ın yorumlarında çok zıtlık var; harika diyen de var, çöp diyen de. Yerinizde olsam işimi şansa bırakmayıp Asus, MSI, HP gibi namını duyurmuş markalardan alırdım.

Laptop almadan önce biraz araştırma yapmak da gerek. Sıcaklık değerleri nasıl, kronik sorunu var mı, aynı fiyata daha iyisi var mı gibisinden. Yarın biraz bakınıp bir kaç laptop atarım. Siz de beğendiğiniz varsa onları da atın, arkadaşlarla inceleyelim.

Monster'ın yorumlarında çok zıtlık var; harika diyen de var, çöp diyen de. Yerinizde olsam işimi şansa bırakmayıp ASUS, MSI, HP gibi namını duyurmuş markalardan alırdım.

Laptop almadan önce biraz araştırma yapmak da gerek. Sıcaklık değerleri nasıl, kronik sorunu var mı, aynı fiyata daha iyisi var mı gibisinden. Yarın biraz bakınıp birkaç laptop atarım. Siz de beğendiğiniz varsa onları da atın, arkadaşlarla inceleyelim.

Çok hoş olur. Yarın bekliyor olacağım.

Başka bir laptop bakabilirsin ama batarya kullanım süresindeki sonuç değişmez. İstediğin işlemci ve ekran kartının TDPsi belli. Aslen yayılan ısı enerjisinin belirteci olsa da tüketim olarak da kabaca kullanılabilecek bir değer.

Watt'ı saat ile çarparsan Wh yapar. Yani işlemcinin tam yük çalıştığı ve ikinci ekran kartının hiç çalışmadığı durumda bile 1 saat kullanamazsın.

Neden??

10750H TDPsi 45W.

Bir saatteki tüketim 45Wh. Batarya ne kadar? 45Wh. Hesapta fan motoru, ekran ve diğer bileşenler yok

Spoiler:Tam yükte tüketim TDPyi aşar. 🥳

Öte yandan; bataryada CPU ve GPU tam performans çalışmayabilir, bu süreyi uzatır ama beklentilerini gene de karşılamaz.

Bütçenle 10750H'ı tam olarak soğutabilecek bir laptop alabileceğini sanmıyorum. Sen yine de incelemelerine ulaş. Yani??

İşlemciyi ehlileştirip ekran kartına, GPU RAM'ine ya da sistem RAM'ine ve depolamaya ayırman genel performansı daha iyi etkileyebilir.

Başka bir laptop bakabilirsin ama batarya kullanım süresindeki sonuç değişmez. İstediğin işlemci ve ekran kartının TDP'si belli. Aslen yayılan ısı enerjisinin belirteci olsa da tüketim olarak da kabaca kullanılabilecek bir değer.

Watt'ı saat ile çarparsan WH yapar. Yani işlemcinin tam yük çalıştığı ve ikinci ekran kartının hiç çalışmadığı durumda bile 1 saat kullanamazsın.

Neden?

10750H TDP'si 45W.

Bir saatteki tüketim 45WH. Batarya ne kadar? 45WH. Hesapta fan motoru, ekran ve diğer bileşenler yok

Spoiler: Tam yükte tüketim TDP'yi aşar. 🥳

Öte yandan; bataryada CPU ve GPU tam performans çalışmayabilir, bu süreyi uzatır ama beklentilerini gene de karşılamaz.

Bütçenle 10750H'ı tam olarak soğutabilecek bir laptop alabileceğini sanmıyorum. Sen yine de incelemelerine ulaş. Yani?

İşlemciyi ehlileştirip ekran kartına, GPU RAM'ine ya da sistem RAM'ine ve depolamaya ayırman genel performansı daha iyi etkileyebilir.

Öncelikle çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla işlemcinin yeni nesil olması fazlasıyla pil tüketiminde bulunuyor.
İşlemciyi ehlileştirmekten kastınız işlemcinin bir eski modelini mi tercih etmem gerektiği?
Eğer i9750H işlemcisini tercih edersem pil tüketiminde + sağlayacak mı? Ve o + pil değeri için işlemciden düşmek sizce değer mi?

Benim yerimde olsaydınız siz nasıl bir yol izlerdiniz? Ne yapardınız?

Son olarak belirtmiş olduğunuz kriterlere uygun notebook markası ve modeli önerebilirseniz çok sevinirim.

Şu nasıl sizce? Pil süresi, performans, donanımı tatmin edici olur mu?
+ Huma H5 V1.2 15,6" İş Bilgisayarı | Monster Notebook

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı