Eğitim sistemi ne zaman değişecek?

Dünyanın en iyi eğitimcilerini getireceksin eğitim sisteminin başına. En iyi eğitimcilere amerikada 500 bin dolar ödüyorlarsa sen onlara 1 milyon dolar teklif edeceksin. En iyi müfredatı yazacak eğitim sistemini baştan dizayn edecek insanları dünyanın neresinde olursa olsun toplayacaksın. Üniversiteler işsiz genç fabrikası değil fikir üreten aydın genç fabrikası olacak. Büyük şehirden taşraya kadar yeni düzenim hızla uygulanması için liyakatli bir hiyeraşi kuracaksın, gerekirse dünyanın en iyi psikologlarını bulacaksın. Gençlere nasıl daha iyi eğitim verebilirim hem soyut hem somut olarak. Üniversitelere en iyi yatırımı yapacaksın dünyada tıp alanında en iyi akademisyene ne kadar ödeniyorsa sen 3 katını 4 katını ödeyeceksin. Eğitim&Araştırma hastanelerinde yurtdışından staja gelmek için sıraya girecekler. Bir yerde yeni bir işlemci yeni bir ekran kartı çıktığında ilk önce senin bilgisayar&yazılım fakültende kullanılacak. Bir öğrencinin ulaşması gereken bütün kitaplar ücretsiz bir şekilde senin kütüphanende olacak. Drone ilgisi olan öğrenci matematik fen çözmeyecek ona sağladığın atolyede drone yapacak sene sonunda yarışmaya hazırlayacak. Lisede, ortaokulda yazılım alanında öne çıkan kişiyi direkt tespit edecek, özel yetiştireceksin. Okulda okuyan birinin test kitabı derdi internet derdi para derdi olmayacak. Uzay bilimleri fakültenden çıkan kişinin NASA'da ESA'da işi hazır olacak. İlkokulda Türkçeyi ve İngilizceyi anadil gibi öğreteceksin, lise'de 3. yabancı dili olacak zaten liselilerin.

Bunu yapamıyorsan en ufak yol alamazsın.

Hepsine tamamım hocam ama bu adamlara insanlığı öğretmediğin sürece eşek ne öğrenirse öğrensin yine eşek kalır yine eşek. İlk önce bu adama yalan söylememeyi, düşünmeyi, hayatı öğreteceksin. Sonra bilgiyi vereceksin. O çocuğun 10 saati okulda geçiyor. O çocuğa bir şey katamıyorsan yazık hem sana hem çocuğa. Bilemiyorum şu durumda herkes memnun gibi duruyor. Şurda toplanmışız aşağı yukarı bizim gibi düşünen en fazla 20 kişi var. İnsanın önce, "ben ne yapıyorum, neyin uğruna çalışıyorum, bu yolun sonunda ne var?" Demesi gerekiyor. Hayat zor, gittikçe de zorlaşıyor. İçimizdeki heves sönüyor. Sonumuz hayrola artık. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.

Hepsine tamamım hocam ama bu adamlara insanlığı öğretmediğin sürece eşek ne öğrenirse öğrensin yine eşek kalır yine eşek. İlk önce bu adama yalan söylememeyi, düşünmeyi, hayatı öğreteceksin. Sonra bilgiyi vereceksin. O çocuğun 10 saati okulda geçiyor. O çocuğa bir şey katamıyorsan yazık hem sana hem çocuğa. Bilemiyorum şu durumda herkes memnun gibi duruyor. Şurda toplanmışız aşağı yukarı bizim gibi düşünen en fazla 20 kişi var. İnsanın önce, "ben ne yapıyorum, neyin uğruna çalışıyorum, bu yolun sonunda ne var?" Demesi gerekiyor. Hayat zor, gittikçe de zorlaşıyor. İçimizdeki heves sönüyor. Sonumuz hayrola artık. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.
Ağaç yaş iken eğilir bu değerler okulda değil ailede öğretilir aile de konumuz değil. Sen 15 yaşına gelmiş birine hala ahlaki değerler öğretmeye çalışırsan ohooy.
Evet, muhtemelen birşeyler yapmaya çalışan 15-20 kişiyiz. Taş çatlasın 100 kişi oluruz. Yine de bin tane uyuyan insanı uyandırmaya bir tane uyanık insan yeter.

@Chester Bennington lisede zaten değişmiyor mu bu durum? Yanlış mı biliyorum? Ben bile 10. sınıftan itibaren fen derslerini almamıştım. Ayrıca senin barajla falan ne işin var ki? İyi üniversiteler ve bölümler okuyacak insanı ilgilendiren konular değil bunlar. Çalışır çok iyi sonuçlar alırsın ve istediğin bölüme yerleşirsin. Bu kadar basit.

Ağaç yaş iken eğilir bu değerler okulda değil ailede öğretilir aile de konumuz değil. Sen 15 yaşına gelmiş birine hala ahlaki değerler öğretmeye çalışırsan ohooy.
Evet, muhtemelen birşeyler yapmaya çalışan 15-20 kişiyiz. Taş çatlasın 100 kişi oluruz. Yine de bin tane uyuyan insanı uyandırmaya bir tane uyanık insan yeter.

Ağaç yaşken eğilir, doğru. Ama bakınız lütfen Finlandiya'ya insan yaşamına önem veren sistem. Sen evinde vakit geçir diye öğrencisine elinden geleni yapıyor. Bu sonuçla da çocuk hem okuldan soğmuyor hem de bir yerlere gelmeyi başarıyor. IQ ortalamasına bakınca aşağı yukarı her şey belli zaten. 10 saati okulda geçen çocuğun evde öğrenmeye hâli kalır mı bilmiyorum.

@Chester Bennington lisede zaten değişmiyor mu bu durum? Yanlış mı biliyorum? Ben bile 10. sınıftan itibaren fen derslerini almamıştım. Ayrıca senin barajla falan ne işin var ki? İyi üniversiteler ve bölümler okuyacak insanı ilgilendiren konular değil bunlar. Çalışır çok iyi sonuçlar alırsın ve istediğin bölüme yerleşirsin. Bu kadar basit.
Hocam ama sayısal okuyacak adam neden gidip Türkçe ve sosyal bilimler çözüyor ki? Onun yerine herkesin kendi hedeflediği mesleği ilgilendiren puan türleri olsa ve onlardan mesleği ile ilgili olan dersleri çözse sizce de daha mantıklı olmaz mı? Mesela mûhendis olacak adamın matematik ve fen değil de matematik ve fizik çözüp,doktor olacak kişinin de biyoloji ve kimya derslerini çözmesi gibi.

Ağaç yaşken eğilir, doğru. Ama bakınız lütfen Finlandiya'ya insan yaşamına önem veren sistem. Sen evinde vakit geçir diye öğrencisine elinden geleni yapıyor. Bu sonuçla da çocuk hem okuldan soğmuyor hem de bir yerlere gelmeyi başarıyor. IQ ortalamasına bakınca aşağı yukarı her şey belli zaten. 10 saati okulda geçen çocuğun evde öğrenmeye hâli kalır mı bilmiyorum.
Bakın bahsettiğim ideal eğitim sisteminin uygulandığı varsayımda "Finlandiyanın eğitim sistemi..." değil "Türkiyenin eğitim sistemi..." kaldı ki IQ ortalaması üzerinde konuşulacak bir veri değil. Finlandiyanın nüfusu 5 milyon bizim nüfusumuz 85 milyon.

Örnek olarak gösterdim. Öyle olsun hocam :)
Sonuç olarak, biraz da gerçekçi konuşalım; 15-20 kişinin gecenin bu saatinde ideal devleti konuşması ile olmaz. Ne olacak bu halimiz ben de bilmiyorum. Zaten eğitim sistemindeki "Eğitim" kelimesinin muhattabı olan kitlenin genel olarak umrunda değil. "Sistemi" kelimesinin de denetleyicileri için de durum aynen geçerli.

Yeni konular

Geri
Yukarı