Eğitim sistemi ne zaman değişecek?

Önce sızlanma gibi şeylerin bir kenara bırakılması gerekiyor ve burada senin, benim dememle değişecek bir şey de değil eğitim sistemi. Bu sistemi değiştirmek için bu sistemde hayatta kalmanız gerektiğinizi de biliyorsunuzdur. Sadece tek diyeceğim, mevcut sistem öğrencileri tembelliğe itiyor. Yıl sonu ortalamanız 50 ve üzerinde olduğu sürece kaç tane zayıfınız olursa olsun sınıfta kalmıyorsunuz ve kaldığınız dersler Türk Dili ve Edebiyatı gibi dersler değilse de tekrardan karşınıza da çıkmıyor.

Öğrencilerin çoğu Tarih, Coğrafya, Matematik bilmeden üst sınıfa geçiyor. Şu forumda dünya haritasında Türkiye'nin yerini gösterebilecek adam beş elin parmağı geçmez. Kendi tarihini bilmeyen öğrenciler yetişiyor, temel matematik bilmeden öğrenciler üst sınıfa geçiyor. Özel okul mevzusuna zaten hiç girmiyorum. Kısacası, mevcut sistemde sınıfta kalmak için aşırı çaba sarf etmelisiniz ki sınıfta kalasınız.

Benim kızdığım nokta sadece şu olabilir: Sistemin öğrencileri tembelliğe itmesi olabilir. İlkokul ve ortaokulda sınıfta kalmak neredeyse imkansız gibi bir şey oldu. Öğrencinin durumu çok çok kötü olmasına rağmen bir üst sınıfa geçiriliyor ve bu şekilde ortaokul, ilkokulu bitiriyor. Sonra ilgili öğrenci o notu kendi hakkıyla aldığını düşünüyor ve lise okumaya karar veriyor.

Liseye bir geliyor, notları ortaokuldaki, ilkokul notlarından çok farklı. Oldukça düşük ve öğrenci de diyor ki ortaokul ve ilkokulda çalışkan öğrenciydim. Liseye geçince neden böyle olduğunu sorguluyor fakat sorgulamadığı tek bir şey varsa da kendi tembelliğidir. Sonra, bir bakmışsınız bu öğrenci de bir şekilde liseyi bitirmiş, lise diplomasını almış.

YKS'ye giriyor ve beklenenin çok çok altında sonuç yapıyor. Bu öğrenci, lisede çalışkan öğrenciydim. Neden üniversite sınavını yapamadım şeklinde psikolojisi bozuluyor ve depresyona giriyor. Resmen hayata küsüyor oysaki notları hakkıyla almadı, şişirme notlarla önce ilkokulu, ardından ortaokulu ve sonra da liseyi bitiriyor. Kendini çalışkan öğrenci olarak görüyor.

Özetle, sızlanmayla bir yere varılmaz. Sistem değişse de değişmese de genel kültür derslerini gene de göreceksiniz. Ülkede zorunlu eğitim adı altında lise eğitiminin de zorunlu olduğunun farkındayım, okul okumak istemiyorsanız açık öğretim lisesine geçebilirsiniz. Üniversiteyi de açık öğretim fakültesinden bitirirsiniz. Her zaman için çalışmanızı sürdürün ve bu sistemi değiştirenler sizler olun. Bu konunun özeti, neden okul var gibi bir şey çıkıyor. Her ülkede eğitim vardır ve olacaktır da umarım adamakıllı hükümet gelir de zorunlu lise eğitimini kaldırır, öğrencileri tembelliğe iten bir sistem yapmaz.

Hocam asla tembel biri değilim ama öğretmenlerin kendilerini ilah gibi görüp öğrencilerine istediği gibi davranabilecekleri sanan bir yerde asla yaşanılmaz, acıkıyorsun yemek yiyemiyorsun, tuvalet ihtiyacın geliyor gidemiyorsun benim okulumda zorunlu ek ders var (75 dakika ders 10 dakika teneffüs X 3 = 5 saat) şeklinde ve asla tuvalete göndermiyorlar. Şimdi bu durumda 5 saat kaldığım bir yerde 30 dakika bana nasıl yetsin tuvalete mi gideyim yemek mi yiyeyim dinleneyim mi arkadaşla muhabbet mi edeyim bir cumhuriyet genci olarak bu düzenin sebebi olan ve olmaya devam eden kim varsa hakkım haram hayırlı geceler.

Teneffüsler bizim için tuvalet molasıymış öğretmenler öyle söylüyor :D

Önce sızlanma gibi şeylerin bir kenara bırakılması gerekiyor ve burada senin, benim dememle değişecek bir şey de değil eğitim sistemi. Bu sistemi değiştirmek için bu sistemde hayatta kalmanız gerektiğinizi de biliyorsunuzdur. Sadece tek diyeceğim, mevcut sistem öğrencileri tembelliğe itiyor. Yıl sonu ortalamanız 50 ve üzerinde olduğu sürece kaç tane zayıfınız olursa olsun sınıfta kalmıyorsunuz ve kaldığınız dersler Türk dili ve edebiyatı gibi dersler değilse de tekrardan karşınıza da çıkmıyor.

Öğrencilerin çoğu tarih, coğrafya, matematik bilmeden üst sınıfa geçiyor. Şu forumda dünya haritasında Türkiye'nin yerini gösterebilecek adam beş elin parmağı geçmez. Kendi tarihini bilmeyen öğrenciler yetişiyor, temel matematik bilmeden öğrenciler üst sınıfa geçiyor. Özel okul mevzusuna zaten hiç girmiyorum. Kısacası, mevcut sistemde sınıfta kalmak için aşırı çaba sarf etmelisiniz ki sınıfta kalasınız.

Benim kızdığım nokta sadece şu olabilir: Sistemin öğrencileri tembelliğe itmesi olabilir. İlkokul ve ortaokulda sınıfta kalmak neredeyse imkansız gibi bir şey oldu. Öğrencinin durumu çok çok kötü olmasına rağmen bir üst sınıfa geçiriliyor ve bu şekilde ortaokul, ilkokulu bitiriyor. Sonra ilgili öğrenci o notu kendi hakkıyla aldığını düşünüyor ve lise okumaya karar veriyor.

Liseye bir geliyor, notları ortaokuldaki, ilkokul notlarından çok farklı. Oldukça düşük ve öğrenci de diyor ki ortaokul ve ilkokulda çalışkan öğrenciydim. Liseye geçince neden böyle olduğunu sorguluyor fakat sorgulamadığı tek bir şey varsa da kendi tembelliğidir. Sonra, bir bakmışsınız bu öğrenci de bir şekilde liseyi bitirmiş, lise diplomasını almış.

YKS'ye giriyor ve beklenenin çok çok altında sonuç yapıyor. Bu öğrenci, lisede çalışkan öğrenciydim. Neden üniversite sınavını yapamadım şeklinde psikolojisi bozuluyor ve depresyona giriyor. Resmen hayata küsüyor oysaki notları hakkıyla almadı, şişirme notlarla önce ilkokulu, ardından ortaokulu ve sonra da liseyi bitiriyor. Kendini çalışkan öğrenci olarak görüyor.

Özetle, sızlanmayla bir yere varılmaz. Sistem değişse de değişmese de genel kültür derslerini gene de göreceksiniz. Ülkede zorunlu eğitim adı altında lise eğitiminin de zorunlu olduğunun farkındayım, okul okumak istemiyorsanız açık öğretim lisesine geçebilirsiniz. Üniversiteyi de açık öğretim fakültesinden bitirirsiniz. Her zaman için çalışmanızı sürdürün ve bu sistemi değiştirenler sizler olun. Bu konunun özeti, neden okul var gibi bir şey çıkıyor. Her ülkede eğitim vardır ve olacaktır da umarım adamakıllı hükümet gelir de zorunlu lise eğitimini kaldırır, öğrencileri tembelliğe iten bir sistem yapmaz.

Teşekkür ederim, sizi anlayabildim. Dedikleriniz de haksız bir yer göremiyorum. Öğrencilerimiz tembel ve bunun nedenini açıklamışsınız zaten. Bunu değiştiren umarım biz oluruz. Umarım ülkemiz hak ettiği yere gelir.

@Pmb şundan da emin olabilirsiniz, böyle sızlananların okul hayatı da iyi değildir. Çalışan adam bilinçlidir ve bazı şeylerin zaten farkındadır. Bu konu sadece sızlanmadan ibarettir, konu içeriğinden de anlayabilirsiniz. Ülkede bu konu yıllardır konuşuluyor, iş icraata gelince de icraat yok. Yıllardır eğitim sistemi kötü, eğitim sistemi kötü. Hadi düzeltelim denince de çözüm yok, mantıklı çözümlerin de sunulması gerekiyor.

@Pmb şundan da emin olabilirsiniz, böyle sızlananların okul hayatı da iyi değildir. Çalışan adam bilinçlidir ve bazı şeylerin zaten farkındadır. Bu konu sadece sızlanmadan ibarettir, konu içeriğinden de anlayabilirsiniz. Ülkede bu konu yıllardır konuşuluyor, iş icraata gelince de icraat yok. Yıllardır eğitim sistemi kötü, eğitim sistemi kötü. Hadi düzeltelim denince de çözüm yok, mantıklı çözümlerin de sunulması gerekiyor.

Ben bu konuyu sürekli arkadaşlarımla tartışırım, sistemin değişmesi gerektiğini hak ettiğimiz değeri görmediğimizi hep vurgularım. Ama hiçbir zaman onlara çalışmayın, yatın demedim. Tam tersi biraz gayret gösterin, yatmayın derdim. Benim hedeflerimde zaten bu yönde. Kendimi geliştiriyorum ve okumayı sürdürüyorum. Dediğim gibi yeteneklerimiz kaderimizde vardır, doğduğumuz andan beri olan bu güzel yetenekleri yatarak, çabalamayarak, boş vakit geçirerek harcamak yazık olur. Ülkemiz bunu hak ediyor, yetenekli, gözü parlayan bir sürü gençleri.

Hocam YKS'de sadece AYT yok ki. Tamam 10. sınıfta alan seçip 11. sınıfta başlıyoruz ama yine de alanımız olmayan konuları ezberlemek zorunda kalıyoruz TYT için.
Dostum TYT şart. Adı üstünde temel yeterlilik testi.
Mesela SAT sınavı var. Yurt dışındaki üniversitelere girmek için buna girmek lazım.
TYT gibi bir şey.
Öyle de hocam teneffüste hem o ihtiyaçları gidermek lazım hem de dinlenilmesi lazım. Mesela 5-10 dakika maç yaparak vs.
En azından ilkokul-ortaokuldakilere fazla görülmemeli teneffüslerde oyun oynamak.
Biz neredeyse her teneffüs maç yapardık ilkokul-ortaokulda.
Bazı hocalar kızardı. Tamam lavabo ihtiyacını falan gidermek öncelik ama çocuk bu. Ne bekliyorsun?

Maç yaparak dinlenmekten sonrasını okumayacaktım da yine de okuyayım dedim. İlkokul çağındaki çocuklar için oyun zaten temel ihtiyaçtır. Derslerde de oynanır bol bol. Abartıyorsun. Önceliğin dersler olacağına ders dışı aktiviteler olmuş senin.

Maç yaparak dinlenmekten sonrasını okumayacaktım da yine de okuyayım dedim. İlkokul çağındaki çocuklar için oyun zaten temel ihtiyaçtır. Derslerde de oynanır bol bol. Abartıyorsun. Önceliğin dersler olacağına ders dışı aktiviteler olmuş senin.
İşte temel ihtiyaç.
Mesela biz haftada gün birisi son saatleri dışarı çıkardık ama öğretmen bazenleri çıkartmaz yazı yazıp dururduk. Yaz, yaz, yaz insan çatlıyor.
Bitsin de kurtulayım kafasına giriyor insan.
Mesela ben çalışkandım. Her gün sürekli sürekli test verip duruyordu. Çok ağır geliyordu. Ben de o yüzden çözmüyordum.
Resim çiziyoruz. Geliyor test veriyor senin sınavda işine yaramayacak bunlar diyor resimden için.
Ben ne anladım bundan.

Yeni konular

Geri
Yukarı