Eğitim sistemi neden adaletsiz?

228522

Kilopat
Makaleler
4
Arkadaşlar bu eğitim sistemi neden böyle? Osmanlı'da bile öğrenciler yeteneklerine göre eğitim görüyorlarmış, biz neden öğrencilerin yetenekleri ve ilgi alanlarına göre eğitim vermiyoruz? Saçma sapan sınavlar yapıyoruz? Bir insanın matematiğinin çok iyi olmaması o insanın aptal olduğunu göstermez ki, belki o çocuk astronom olacak ve tamamı elmas olan bir gezegen keşfedecek, ancak şimdi fark ettim de eğitim de adalet yok, bazı okullar çok üst seviyede bizim okulda da fen labovatuarı üstün başarılı öğrenciler için sınıf yapıldı 16 kişiler sıraları çok güzel ancak biz 45 kişiyiz... LGS'de iyi sonuç yapanlar fene kötü yapanlar mesleğe gidiyor, ama ben mühendis olmak istiyorum ve sayısal eğitim almam gerek ama diyelim ki puanım yetmiyor çok saçma, okullar arasındaki farktan bahsetmiyorum bile saçma sapan sınavlar yerine bir sürü lise yapsak ve tüm liseler her alanda eşit olsa öğrenciler sınavsız bir şekilde liseye geçse, lise de bölüm seçse mesela sayısal seçti sayısal seçen öğrencileri toplasalar, sözel seçenleri toplasalar, ve ilgi alanlarına göre eğitim alsalar, onlar kitapta okurken başka okuldakiler rasathanede inceleyerek öğreniyor nerede adalet? Saçma sapan siyasi yorumlar yapmadan sadece eğitim sistemini eleştirin lütfen.

Çünkü sürekli bebek yapıyorsun ve nüfus artışını kontrol altına alamıyorsun. Bu dediğin sistemler anca Finlandiya gibi küçük nüfuslu ülkelerde yapılabiliyor. Almanya gibi zengin Avrupa ülkelerinde bile eğitim baya adaletsiz aslında. Türkiye gibi bir Orta Doğu ülkesi içinse durum çok daha beter. Birçok sebebi var.

Müfredat. Beden eğitimi gibi vücudumuza yararlı bir dersin 4 saat bile olması gerekiyor. 2011 yılına ait modülle ders işledik :D Bana göre düzeltmenin en kolay yolu müfredattır. Geleceğe yönelik bilgiler öğretilmesi gerekiyor, çok daha fazla alan ve istihdam sağlanması gerekir. Biz ne yapıyoruz? Beton da beton, beton da beton.

Müfredat. Beden eğitimi gibi vücudumuza yararlı bir dersin 4 saat bile olması gerekiyor. 2011 yılına ait modülle ders işledik :D Bana göre düzeltmenin en kolay yolu müfredattır. Geleceğe yönelik bilgiler öğretilmesi gerekiyor, çok daha fazla alan ve istihdam sağlanması gerekir. Biz ne yapıyoruz? Beton da beton, beton da beton.

Almanya'da genç yaşlarda okurken ortalama bir kasaba okulundaki spor dersinde neredeyse tüm sporları yapıyorduk. Futbol, Basketbol, Voleybol, Jimnastik, Parkur, Yüzme, Amerikan Futbolu, Güreş :) Allah ne verdiyse 3 tane hoca her şeyi kendi imkanları dahilinde yaptırdı bize. Adamların kullandığı birçok malzeme 1980-1990 zamanlarından kalma birde :)

Türkiye'de spor dersinde böyle özverili tek bir hoca görmedim şu ana kadar. Bütçe falan da hikaye.

Türkiye'de spor dersinde böyle özverili tek bir hoca görmedim şu ana kadar. Bütçe falan da hikaye.

Biz sadece voleybol veya futbol oynuyorduk. Sonra futbolu da yasakladılar. Neymiş efendim, sözde ağaçlara zarar veriyormuşuz. Sanki biz ağaçlara şut çektik. Hoca olayına gelirsek, topu verene kadar boş yapıyor. Ya kardeşim al yoklamanı çekil köşeye.

Edit: Parayı da bizden aldılar fakat ben vermedim ;)

Şurası beni konudan kopardı, sayısal bilmeyen birisi nasıl astronot olacak?
Orada kast etmek istediğim o değildi, astronom olacak birisi tabi ki iyi matematik bilmeli ama her şeyi matematiğe yüklüyorlar, sadece bu meslek için değil müzisyen olacak birinin başarısı bile matematikle ölçülüyor.
Hangi moderatör başlığı öyle yazdı? adalet değil adalat :D

Geri
Yukarı