Eğitim Sistemi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne diyorsun kardeş? Birinci sınıftan itibaren yurda mı veriyorsun çocuğunu?

Türkiyedeki eğitim sistemi sizi pasifleştirmek dağa doğrusu kendi askerini yaratmaktan başka hiç bir şey değil. Ne bilim ne edebiyat ne sanat son yilda hangi sanatciyi gordunuz ki? Ebeveynler çocuklarini 5 yasindan itibaren okul öncesi denilen çocuklari ailelerinden uzak tutan bir sistemde buyuyen cocuklar sizce sizin cocuklariniz mi? Sizin egitmediginiz tek bir sistemden gecen tum cocuklar sizce sizin mi? Yoksa sistemin birer askerleri mi?
İlkokuldan beri tam devre okuldayım. İlkokulda sabahçı-öğlenci olayı yoktu bizde. Sadece 8. sınıfta sabahçıydım. Onun dışında sabah 9 akşam 4 arası hep okuldaydım. Ancak bir o kadar da aileme bağlı birisiyim. Ve çevremdeki herkes öyle. Ailesinden kopuk değil, belki bir nebze babasından veya annesinden kopuk olan gençler var. Ancak düzgün bir anne veya babaya sahip olup da ailesinden kopuk olan hiç kimse ile karşılaşmadım.
Kısaca bu dediğiniz de, çocuğuna eğitim vermekten, ahlakı öğretmekten yoksun insanların suçu sisteme atmasından başka birşey değil. 'Bence'.

Ben kendim için örnek vermedim çevrem içinde örnek vermedim. Genel olarak gençlerin durumu ortada en büyük suç ailelerin ki çocuklarının okulda eğitim gördüklerini düşünmeleridir. Aynı kıyafetler giyip beden dersinde askeri bir nizam içerisinde ve her sabah istemedikleri şeyler söyletilen çocuklar ister istemez milliyetçi benliği oluşturuluyor ve siz bunu doğru görüyorsunuz? Ben ve benim gibilerde bu keşmekeşten sıyrılmış istisnalardır.

Ben kendim için örnek vermedim çevrem içinde örnek vermedim. Genel olarak gençlerin durumu ortada en büyük suç ailelerin ki çocuklarının okulda eğitim gördüklerini düşünmeleridir. Aynı kıyafetler giyip beden dersinde askeri bir nizam içerisinde ve her sabah istemedikleri şeyler söyletilen çocuklar ister istemez milliyetçi benliği oluşturuluyor ve siz bunu doğru görüyorsunuz? Ben ve benim gibilerde bu *** sıyrılmış istisnalardır.
Doğrudur. En büyük suç ailelerde. O konuda haklısınız, çocuklarını okula gönderince veya iyi özel bir okula kaydedince çok iyi yetişeceklerini düşünüyorlar. Üzerlerine gitmiyorlar hiç.
Ve evet, doğru görüyorum. Unutmamak gerek, disiplinsiz eğitim olmaz. Günümüz gençlerinin en büyük eksiği disiplinsizlik. Ve tekrar evet, milliyetçilik aşısının yapılmasını da tamamen destekliyorum. 'Vatan' kelimesinin, 'bayrak' kelimesinin gerçek anlamını bilmeyen bir gençlik demek, onca şehidin, onca uğraşın boşa gitmesi, Atatürk'ün ve Türk halkının boşuna savaşmış olması, Alparslan'ın Anadolu'ya boşuna inmiş olması demek. Bunlara keşmekeş demenizi ise doğru bulmuyorum.
Saygılarımla.

Hepinize 3 İdiot'u izlemenizi tavsiye ederim. Ezberleyerek çok şey başaracaksınız eminim. Ben ezberleyemedim, başaramadım, 2 yıllık okudum. Ama çevremde ezberleyip mühendislik okuyan gençler, ödevlerini bana yaptırıyor. Her konuda sistemi koruma çabanıza hayranım. Ajan Simit gibisiniz Vallahi.

Burada savunulan sistem değil, çalışmak. Ödevlerini size yaptırıyorlar, çünkü siz o alanda 'çalışıyorsunuz'. Bir bilgi birikimi elde etmişiniz ve rahatlıkla halledebiliyorsunuz. Eğitim sistemi düzgün olsaydı, güzel bir üniversitede okuyor olurdunuz. Saçma sapan derslerden geçmek zorunda kalmazdınız. Burada herkes hemfikir, eğitim sistemi berbat. Ancak tepkimiz çalışmadan laf edenlere.
Çalışmadan ne 5 seçenekli bir sistemde başarılı olunur, ne de dünyanın en iyi eğitim sisteminde. Ülkemizin genelinde "ilkokul zaten biter, lisede sorumlu geçerim, 4 yıllık üniversite 6 yılda biter, bir de masa başı iş buldum mu yada devlete kapak attım mı tamamdır" kafası olduğu için bu kadar çok ses çıkıyor ve gelişemiyoruz.

Bilim, Fen, Sanat ve Spor dallarına önem verilip Edebiyat, Tarih ve Coğrafya gibi dersler geri plana atılmalı. Kendi sorduğu soruyu çözemeyen Fen hocaları, derste oyun oynatan Bilgisayar hocaları, futbol ve voleybol harici bilgisi olmayan Beden hocaları, Müzik ve Resim dersinde matematik testi çözdüren sanat hocaları ve bütün bunlara izin veren sistem ortadan kaldırılmalı. Üniversitede öğrencinin oturma şeklini beğenmedi diye sınıfta bırakan (.....) hocalar, alttan olan dersi zorunlu yapıp 4 senesini bitirmiş koca adamı zorla okula getiren dekanlar, ek gelir elde etmek için milleti bütünlemeye bırakan Doç'lar ve daha sayamadığım yüzlercesi görevden süresiz alınıp ibret olsun diye aç bırakılmalı. Daha yazacağım ama sinirleniyorum, neyse...

Son düzenleme:
Maalesef ülkemizde eğitim adı altında kalitesiz mal dağıtıldı. Ortaylı'nın ifadesidir.

E sen ailene bağlı olmasan da okula da bağlı değilmişsin. "-de" yazımını bile bilmiyorsan ohoo...

Aileye bağlı arkadaşım. Çok şükür ailemden bu konuda memnunum. Asla uzak olmadık. Uzaklaşanlar da ilgisiz ailelerdir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı