Eğitim ücretsiz olmamalı

Fonksiyonlar

Hectopat
Makaleler
1
Eğitimin ücretsiz olması eğitimin değerini düşürüyor. İç Anadolu'da sıradan bir ortaokula gidin ve sadece 1 ders sınıfı gözetleyin. Okulda öğrencilerin bir şey öğrendikleri yok veya öğreneleri yok. Bir köşedeki tahta karambit satar diğer köşedeki karı kız peşinde orta köşedeki telefona bakıyor. Biraz iş en ön sırada oturanlar da var ama 40 kişilik sınıfta 5 kişi dersle ilgileniyor diye devlet eğitimi ücretsiz vermemeli. Okulların yapımı, öğretmen ve hademe maaşları, okul giderlerinin devlete ne kadar büyük yük olduğunu tahmin edemezsiniz. Belki toplanan ÖTV'ler sadece devlet okullarına gidiyor. Bunun yerine eğitim için harcanan vergi halktan hiç toplanmamalı. Çocuk okumak isterse parasını verip özel kalifiye okullarda okuyup gerçek eğitim alır. Ya da iş hayatına atılır. Eğitimi tabana yayarken eğitimi ayaklar altına alıyorsunuz. Parası olmayanlar ne yapacak derseniz okullarda bursluluk sınavları her zaman olacaktır. Parası yoksa fazla çalışıp bursu almaya çalışır. Her yıl devlete okul işletsin diye verdiği vergiyle de eğitim ücretinin 4te1'ini karşılar zaten. Öğrencilik hayatımda hep devlet okulunda okudum. Ortaokuldan sonra özel okula gidebilecek durumum vardı ama gitmedim. Lise bitene kadar devlet okulunda okudum. 80 milyon insanın vergileriyle okumak varken niye cebimden verip özele gideyim ki? Devletin belli başlı dezavantajları vardı tabii: Sınıfın kalabalık olması, alt tabaka insanlarla aynı ortamda bulunmak ama çok sorun etmedim. Zaten okulda anlatılan dersleri anlamadığımda YouTube'dan sınırsız kaynak sayesinde hallediyordum. Şimdi özel okula vereceğim parayla 2020 hybrid Corolla aldım. Benim gibi bir sürü arkadaşım var. 100 bin liralık laptopu ve iPhone 15i olupta devlette beraber mezun olduğumuz arkadaşlarım var. Yakında Amerika'ya burssuz bir şekilde üniversite okumaya gidecek ki.

Ayrıca başka bakış açısı da 40 yaşında kendi halinde Balıkesir'in kıyı ilçelerinde yaşayan bir adamım diyelim. Niye benim vergim başkalarının doğurduğu çocuğun eğitimi için gidiyor arkadaş? Herkes kendi çocuğunu kendi göndersin gönderemiyorsa da doğurmayacak.

Biliyorum bu değişik ne diyor diyorsunuz ama beni anladığınızda çok geç olacak.

Eğitim en iyi olduğu ülke olan Finlandiya'da bütün okullar devletin. İç Anadolu'nun köyündeki adamın okumaya teşebbüsü yoksa bu kendi sorunudur. Varsa ama eğitim sistemi şevkini kırıyorsa veya sistem yüzünden başarısız oluyorsa bu da sistemin sorunudur.
Ayrıca Balıkesir'de yaşayan 40 yaşındaki adamın vergisi İstanbul'da bir köprüye veya Karadeniz'deki bir projeye gidiyor olabilir ve neredeyse hiçbir işine yaramaz çünkü o şehirde yaşamıyorsun. Vergi öyle bir şey değil kardeşim.
Zaten bir çocuğun masrafı bayağı çok. Bir de eğitimi mi paralı yapacaksın? Ailesi yoksul ama kendisi deha olamaz mı? Nasıl değerlendireceksin bu çocuğu? Berber çırağı mı yapacaksın varlıklı aileden gelmiyor diye?

Eğitim en iyi olduğu ülke olan Finlandiya'da bütün okullar devletin. İç Anadolu'nun köyündeki adamın okumaya teşebbüsü yoksa bu kendi sorunudur. Varsa ama eğitim sistemi şevkini kırıyorsa veya başarısız oluyorsa bu da sistemin sorunudur.
Ayrıca Balıkesir'de yaşayan 40 yaşındaki adamın vergisi İstanbul'da bir köprüye veya Karadeniz'deki bir projeye gidiyor olabilir ve neredeyse hiçbir işine yaramaz çünkü o şehirde yaşamıyorsun. Vergi öyle bir şey değil kardeşim.
Zaten bir çocuğun masrafı bayağı çok. Bir de eğitimi mi paralı yapacaksın? Ailesi yoksul ama kendisi deha olamaz mı? Nasıl değerlendireceksin bu çocuğu? Berber çırağı mı yapacaksın varlıklı aileden gelmiyor diye?
Çocuğun çok masrafı var diye niye birazı benim cebimden çıkıyor anlamadım. Bu şeye benzedi, Amerikada sağlık sistemi yok ama bir hastaneye gidiyorsun tedavi oluyorsun iş ödemeye gelince benim az param var birazını ben vereyim gerisini milletten alın.

Çocuğun çok masrafı var diye niye birazı benim cebimden çıkıyor anlamadım. Bu şeye benzedi, Amerika'da sağlık sistemi yok ama bir hastaneye gidiyorsun tedavi oluyorsun iş ödemeye gelince benim az param var birazını ben vereyim gerisini milletten alın.
Yalnız sen Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşısın. Milli Birlik diye bir şey var duymadıysan. Dışarıdan gelen göçmene, turiste tabii ki paralı olacak ama siz aynı millettensiniz. O adamın verdiği vergi de sana geliyor birader. Onu ne yapacağız? O adam vergisiz mi yaşıyor vatandaşı olduğu ülkede?

Bu nasıl bir bakış açısı ya, senin ücretsiz olmasın dediğin okullar gelecekte belki de senin hayatını kurtaracak çocuklar yetiştirecek. Her ailenin çocuğuna bakacak parası olmayabilir, bu demek olmuyor ki o çocuk her zaman işe yaramaz olacak, belki de ülkesini kurtaracak çocuklar yetilştirecek bu okullar. Lütfen bu kadar bencil olmayın.

Bu nasıl bir bakış açısı ya, senin ücretsiz olmasın dediğin okullar gelecekte belki de senin hayatını kurtaracak çocuklar yetiştirecek. Her ailenin çocuğuna bakacak parası olmayabilir, bu demek olmuyor ki o çocuk her zaman işe yaramaz olacak, belki de ülkesini kurtaracak çocuklar yetilştirecek bu okullar. Lütfen bu kadar bencil olmayın.
Ailenin çocuğuna bakacak parası yoksa ''doğurmak için gereken eylem''i yapmayacak.

Sen sanıyor musun ki cumhurbaşkanları başbakanları sıradan devlet okullarından çıkıyor? Hepsi kök ve Türkiyenin en iyi liselerinden(bknz Robert koleji) mezun oldular. Son zamanlarda da Koç Lisesi açıldı. Robert kolejiyle Koç lisesi geleceğin Türkiyeyi yöneteceklerini yetiştiriyor geri kalanı şirketlere eleman üretiyor.

Ailenin çocuğuna bakacak parası yoksa "doğurmak için gereken eylem"i yapmayacak.

Evet, o konuda haklısınız zaten bir şey demiyorum, lakin çocuk doğmuş artık bundan sonrasına bakmak ve çocuğu en iyi şekilde değerlendirmek gerek. Ailesi doğurmasaymış diye çocuğu çöpemi atacağız?

Eğitim elbette ücretsiz olmalı. Sorun her önüne gelenin okuması. Aileler şu ya da bu şekilde okumanın çocuklarını kurtaracağını sanıyor.

Eskiden iş yapamayacak kadar beceriksiz olanlar okutulurdu. Öncelik yetenek, iş gücü idi. Okuyan adam ise harbi okurdu. Tek rakibi kendisi olurdu. Geleceği yeni keşifler yapmaktı. İnsanlığı ileri taşımak için dünyayı anlamak, merakımızı gidermekti.

Şimdilerde 1 ay bile sürmeyecek eğitimlerle yapılabilecek işleri yapmak için 12 sene lise+ortaokul+ilkokul öğretimi alıyoruz, üstüne de üniversite okuyoruz.

Zorunlu öğretimden vazgeçilmeli. Öğretim diyorum aman dikkat sevgili okuyucum, hemen bana saydırma.

Zorunlu eğitim anlayışına geçilmeli. Eğitim bir kişiyi yetiştirmek, topluma kazandırmaktır. Öğretim ise cebir, kalkülüs, insan fizyolojisi, modern atom teorisi gibi konuları aktarmaktır.

Zorunlu eğitimin ardından çocuklar ortaokulda yeteneklerini keşfetmeliler. Odak mesleklerde, çalışacak insan yetiştirmede olmalı. Ortaokul dediğime aldırmayın, benim hesabıma göre bir ya da iki yıl sürecek. Bu süreci aileler de yapabilir. Onları doğru ustanın elinde yetiştirmeliler.

Seçimini yapan çocuklar mesleki eğitim-öğretimlerine başlayacaklar. Gerekli bilgiyi öğrenecek. Daha 14'üne basmadan vasıflı işci olacak. Biraz da çıraklık yaparak deneyim kazanırsa ülke müthiş bir vatandaş kazanır.

Daha akademik dallara yönelen çocuklarımız elbette seçtikleri dalın öğretimini görecekler. Bu bağlamda üniversiteler aynen devam edebilir. Liselerin üniversiteye hazırlık olarak ayarlanması gerekli. Gerekirse üniversite direk kendisi bile açabilir. Doğal olarak bunları gerçekleştirmek için sağlam ve güvenilir bir yurt anlayışı gerekli. Çocuklar güven içerisinde üniversitelerine hazırlanabilirler.

Dikkat ederseniz eğitim-öğretim geriye gidiyor. Eskiden ilkokul kitaplarında dikiş dikmek ve yama yapmaktan tutun tarım ve hayvancılığa kadar bilgi bulunurdu. Öğretmenler uygun öğretimi alıp çocuklara ne öğreteceklerini, uygun eğitimle de bu işi nasıl yapacaklarını, çocukları ulusal bilinç çerçevesinde nasıl yetiştireceklerini öğrenirler.

Bizim gibi uluslar için ulusal bilinç çok önemli. Çünkü biz birbirimize düşmeye meyilliyiz. Her birimiz kültürel olarak aktarılan bir isyankarlığa sahibiz. Çocuklarımızı ülkemize bağlamamız gerekli, yoksa kaçmaları işten bile değil.

Bunları yapacak kapasite var ve hepsi kağıt üstünde yapılaca basit değişikliklerden ibaret. Seviye kasıtlı olarak düşük tutuluyor. Siyasete girmeyeceğim ama bunun nedeni güpegündüz ortada. Cahil kalmamızı istiyorlar.

Evet, o konuda haklısınız zaten bir şey demiyorum, lakin çocuk doğmuş artık bundan sonrasına bakmak ve çocuğu en iyi şekilde değerlendirmek gerek. Ailesi doğurmasaymış diye çocuğu çöpemi atacağız?
O zaman çocuk çok çalışsın burslu okusun?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı