Çözüldü Ehliyet Sınavında Manuel mi Otomatik mi Kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Hangi vites türü için kaydolur ve eğitim alırsanız, o vites ile sınava girersiniz.

Zaten büyük ihtimalle, eğitim aldığınız araç ile sınava gireceğiniz araç aynı olur.
Debriyaj mantığı çok basit aslında. Tanıdığın birinde manuel araç varsa trafiğe kapalı alanda çalışsan çözersin işi. Motor ile araba kıyaslayarak manuel zor demek mantıksız. Motordaki manuel mantığı daha kolay olsa da motor 2 tekerlek, araba 4 tekerlek üzerinde giden bir araç.

Ha yapamam diyorsan otomatik için kayıt olursun, otomatik arabada sınava girersin. Yarın bir şirket altına manuel araç verirse de öylece bakarsın.
Doğrudur ama işte o elim kazadan dolayı manuel korkum var motoru kaldıramayınca vurdurayım dedim çalıştı yanlışlıkla gaza yüklendim ve bir araba çarpıp 1 yada 2 takla attım o yüzden korkuyorum. Ayrıca arabası olan tanıdığım da yok pek çevrem yoktur.

Sınavda elinden geldiğince yavaş ol çünkü 35 dakika boyunca araba kullanacaksın. Yapacağın hız sana fazladan 1 tur, dolayısıyla fazladan hata şansı verir. 2 tur atarsın sinyallerin kullanışın temizdir, hızdan dolayı 3. turu atmak zorunda kalırsın şansa bir sinyali unutursun kontak kapattırır.

Asla heyecan yapma ve kurallar dışında hiçbir aksiyona girme. Sana sinyale gerek yok arkamız boş, kemer takmana gerek yok rahat ol, burda solla burda sağdan geç gibi şeyler söylenebilir. Sen kural neyse onu uygula.

Hocalarının öğrettiğinin dışına katiyen çıkma çünkü sınavı nasıl geçeceksen tamamen onu öğretiyorlar.

Karar senin. Ben sadece ileride olası karşılaşabileceğin durumları söylüyorum.

Heyecanlanmazsan %90 geçersin. Heyecan hata yaptırır. Gaz, fren yapacaksın zaten. Direksiyon hakimiyetini iyi sağla, gaza sert yüklenme, hızlı sürme, aynalara sürekli göz gezdir. Aynalara bakacağım diye önüne bakmamazlık yapma, kaputa bakma, önüne bak.

Bunun dışında parkta patlamazsan geçersin sınavı. R çalışman avantajına olur diye düşünüyorum. Ehliyet kursları sözde öğretiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı