Ekonomi gerçekten çok kötü mü?

Sağdan soldan hep duyuyorum o diyor ekonomi almış başını gidiyor o diyor ekonomi bitmiş o diyor ekonomi çökmüş. Cidden bu ekonomi çok kötü durumda mı, peki kötüyse düzelir mi?

Şöyle düşün, üretim yapamıyoruz. Yapsak bile dışarıya satıyoruz. Çünkü burada ürünün değeri yok. Neden? Çünkü Türk lirasının değeri kalmadı artık. Dünya da en çok dolar, euro ve Sterlin'den para akışları oluyor. Türk lirasından değil. Bu da yatırımcıların ve iş adamlarının Türkiye'den uzaklaşmasına yol açıyor...

Sağdan soldan hep duyuyorum o diyor ekonomi almış başını gidiyor o diyor ekonomi bitmiş o diyor ekonomi çökmüş. Cidden bu ekonomi çok kötü durumda mı, peki kötüyse düzelir mi?

Dikkat gurbetçi tespit edilmiştir derhal tartışmayı bitirin yoksa birazdan otomatik olarak ekonomi çok iyi yeğenim diyebilir.

Şöyle düşün, üretim yapamıyoruz. Yapsak bile dışarıya satıyoruz. Çünkü burada ürünün değeri yok. Neden? Çünkü Türk lirasının değeri kalmadı artık. Dünya da en çok dolar, euro ve Sterlin'den para akışları oluyor. Türk lirasından değil. Bu da yatırımcıların ve iş adamlarının Türkiye'den uzaklaşmasına yol açıyor...

Aslında üretim şu anda sandığınızdan çok daha fazla. Tek sorun TL değersiz olduğu için ihracat yapanlar kar etmiyorlar, bu yüzden ellerinde bekletiyorlar mallarını. Devalüasyon olur yakın bir zamanda, o vakitten sonra işler yavaş yavaş yoluna girer.

Peki kötüyse düzelir mi?
İmkanı var ama yok.

Bu muhalefet ve iktidarla düzelmeyeceği ortada, zincirin kırılması ve alternatiflerin güçlenmesi lazım. Türkiye çok potansiyeli olan bir ülke, ama kullanılmıyor. Yapacak bir şey yok.

5 yıl önce ekonomi berbat diyorlardı, şimdi 5 yıl önceye göre TL değeri bilmem ne kaç katına düştü, yani her geçen zaman TL kaybı düşüyor, ciddi bir ekonomik krizin içindeyiz ve birileri müdahale etmezse dibe batacağız.

2005 yılı öğretmen maaşı : 670 TL
2005 yılı gram altın fiyatı: 18,68 TL

2005 yılında Bir öğretmen maaşı ile alinabilen gram altın miktarı: 35,8.

2024 yılı öğretmen maaşı: 36.000 TL
2024 yılı gram altın fiyatı: 2,426 TL

2024 yılında Bir öğretmen maaşı ile alinabilen gram altın miktarı: 14,8.

2005 yılında yaşayan bir öğretmenin ekonomik gücü ile 2024 yılında yaşayan bahtsız bedevi öğretmenin ekonomik gücü arasındaki altınsal fark : 21 gram.

21 GRAM.

2024 yılında öğretmenlik yapan bahtsız bedevinin 2005 yılındaki ekonomik gücünde olması için alması gereken maaş : 51.000 + 36.000 = 87.000 TL.

Konuyu tartışmaya devam edecek, ekonomi iyi diyebilen arkadaşlar için iyi dersler, konumuz matematik!

Geri
Yukarı