Ekonomi gerçekten çok mu kötü?

Gerçekten ekonomi çok mu kötü? 2000 yıllında bu güne kadar pek bir fark göremiyorum. Sadece sayılar değişmiş, 1 TL 15 TL olmuş ne fark eder, asgari ücret ona göre artıyor.
Yani yıllardır fakiriz, zaten fakir olduk hiç zengin olmadık ki, 20 yıl önce de Avrupa'ya gitmek isteyen var şimdi de var.
Şöyle açıklayayım şimdi sana almanyayı çok örnek veren insan vardır. Ben de sana şöyle söyliyim. Şimdi almanyada 5500 euro asgari ücret aldığını düşün en az 2000 euro kira veriyorsun ki ( benim şehrimde en düşük kiralar 5000 tl den başlıyor nyse.) Kaldı 3500 euro elektrik faturan 1000 geliyor 2500 euro kaldı. Doğalgaz / su / tlefon / internet / sağlık gittimi 1000 daha ne kaldı sana 1500euro e zaten ekmek olmuş 4 tl sucuk sosis peynir felan derken sen daha et met yemeden biter paran.

Ve ben sana en ucuz şekilde örnek verdim.
En fakirce yaşamadan örnek verdim.

Senin bir yemeğe çıkman için / tatile gitmen için / et balık yemen için / sağlık gidferlein için / istediğin bir hediyeyi, oyunu , elektronik aleti alabilmen/ bir kıyafet alabilmen ... için en az
40000 kazanman lazım

Bak dediklerimi hiç anlamadıysan sana iphone örneği vereyim bari. Bu kadar düşmek istemem ama
şimdi İPHONE 13 PRO MAX düşün 33.000 Tl sen bırak 1 taneyi çeyreğini bile alamıyorsun. Öyle bir yokluktayız.
almanyada 1000 euro olsun iphone . adam ayda 2 tane alabiliyor.

Sen zamanını verip günde 8 saat ayakların su toplayana kadar çalış. Afedersin ama şeyinden ter aksın. Git üniversiteyi bitir nitelikli eleman olsan bile garson ol.
Fakir bir hayat yaşa. Maalesef insanlar bunun için çalışmadı

Yani almanya vs. bizden daha iyi şunu aklınıza sokun.
Almanyadaki kirayı tl ye çevirip biz daha iyiyiz kafalarına girmeyin.

2016 da aldığın parayla altın hesabı yap
şuanki parayla kaç altın alabiliyosun hesap et zaten az çok oturur kafana

Yazarken fiyatları vs. örnek verdim bilginiz olsun

2500 Euro alınıyor Avrupa'da.

2500 asgari ücreti olan bir ülke görmedim Avrupa'da.

1662456813127.png

Gerçekten ekonomi çok mu kötü? 2000 yıllında bu güne kadar pek bir fark göremiyorum. Sadece sayılar değişmiş, 1 TL 15 TL olmuş ne fark eder, asgari ücret ona göre artıyor.
Yani yıllardır fakiriz, zaten fakir olduk hiç zengin olmadık ki, 20 yıl önce de Avrupa'ya gitmek isteyen var şimdi de var.

Kanka kendin diyorsun 1 TL 15TL olmuş ne demek bu eskiden 1 liramız 15 liramiza bedeldi şimdi sen 1 liraya bir şey alabiliyor musun hatta 15 liraya adam gibi karnını doyurabiliyor musun?

Yiyeceklerin fiyatı %200-300 artarken askeri ücretin %30 artması mı eşitlik oluyor?
Enflasyonu düşük gösterip, maaşlara zam yapmıyorlar. Enflasyon Allah bilir % kaç? Madem enflasyon az neden bu millet dışarı çıkmaya korkuyor? En ufak şey bile %300 zamlanıyor. Maaşlara 3 kuruş zam yapsalar da sanki bayrammış gibi haber veriyorlar.

2002 yılı sonrasına bakacak olursan merkez bankasında en yüksek rezerv 2013 yılında oldu dolar bazında bu yıldan sonrada her yıl paramız değer kaybetti. Kaybetme sebebi ise ekonomiden anlamayan adamlar bakan yapıldı. 2002 ile suani bir vatandaş olarak kıyaslıyacak olursak şu an günümüzde 3+1 evler 1milyonun üstünde kaç yıl çalışınca alıyorsun eskiden kaç yılda bir ev sahibi olabiliyordun? Yönetimdekiler simit hesabı yapma yönünde beyninizi yöneltiyor zaten eğer halkın daha iyi yaşamasını isteseler simit hesabı yapıp bakın alım gücünüz yükseldi demez çünkü halkın alım gücü düştü eskiden halk parasını artırıp yatırım yapabiliyordu artık o imkansız oldu orta ve alt kesim için.

Senin ekonomin aynı diye herkesin ekonomisi aynı diye düşünme. Dışarıya bak arabası olanlar var, ekonomi harika demekle, aynı şey bu.
Adamlar boşuna üniversite okuyup ekonomi bitirmiyorlar, matematiksel olarak şu an yaşadığın durumun 22 yıl öncesinden kötü olduğunu görebiliyorlar. Ve buna önlem olarak gibi düzenleme yapılır biliyorlar. Matematik yerine başka şeyleri koyarsan ekonomik önlemler yerine. 20 yıl önce de alamıyordum diye avutursun kendini.

Dostum bu daha iyi günlerimiz hükümet değiştigi zaman neler neler ortaya çıkacak nereler satıldı Allah bilir. Ülke bu şekilde devam ederse Max 2 yıl dayanabilecegini düşünüyorum.

Net hata noksan diye bir giriş var merkez bankasına bu, nereden geldiği belli olmayan para demek. Geçen ay 17,5 milyar dolardı. Şimdi kaç olmuştur.

Geri
Yukarı