Ekonomi neden düzelmiyor?

beta6253

Centipat
Daha fazla  
Ekonomi neden bu halde eski 2014 2013'lü yılları hatırlıyorum. Hiçbir şekilde gençlerde kaygı vs. yoktu ama şu anda neden 3 5 kurusun hesabını yapar hale geldik?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hükümetin saçma sapan ekonomi politikaları yüzünden olabilir mi? Faiz sebep, enflasyon sonuç dedi malum şahıs. Faizi düşürdü, enflasyon çıldırdı. Ben burada olduğum sürece faizi kimse düşüremez dedi, din ne emrediyorsa onu yapacağım dedi, sonra kendi atadığı kişilerle faizi yükseltmeye başladı.

Artan Dolar kuruna tek çare olarak rezervlerdeki dövizi satarak çözüm bulacaklarını zannettiler, hiçbir işe yaramadı. Kur koruma mevduat açtılar, işler daha kötüye gitti. Sürekli halkı şu tarihte benim ülkem şaha kalkacak, enflasyon tek haneye düşecek vb. gibi yalan vaatlerle kandırdılar, insanlar da olmayacak duaya amin dedi.

Şimdi kendi beceriksizliklerini yine biz ödüyoruz. Birkaç ay önce ekonomide sorun yok diye açıklama yapan adam, hayat pahalılığının farkındayız deyip vergileri artırıyor. Hayat pahalılığını vergileri artırarak çözen dünya üzerindeki tek ''ekonomist'' olabilir.

Doğalgaz bulduk diye 1 ay doğalgazı bedava yapıyoruz dediler, millet sevindi. Sonra enflasyon açıklamasında doğalgaz fiyatını ''0'' girdikleri için enflasyon çok düşük çıktı, böylece maaşlar da artması gereken kadar artmadı.

Daha yazılacak çok şey var da nereye kadar... Anlayacağın rezil bir ekonomi yönetimi var, dinle devlet işi yönetilmez.

Millet de asla gözünü falan açmaz, günlük yarım ekmek ve 1 bardak su ver, yine şükreder...

1 ay doğalgaz bedava oldu, insanlar coştu. Doğalgaz vesilesiyle enflasyon normalden düşük gösterildi, enflasyona göre zam alan yerler hapı yuttu. Sonraki ay fiyatlar gene uçtu. Olan zamı alamayanlara oldu. Bunun gibi zibilyon tane örnek var. %52 böyle olmasını istedi, devam...

Ekonominin başında uzun zamandır şakkadanak Necmettin gibi adamlar vardı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorunları çözmediler, hep halı altına itelediler. Döviz sata sata kasada para kalmayınca kemer sıkmaya başladık. Vergiler vs. uçtu. Şakkadanak zihniyeti.

Nass var nass!

Bu lafın söylendiği zamanı unutmayın. 21. yüzyıl ekonomisini 6. yüzyıldaymış gibi işletmeye çalışırsan sonuçları bu oluyor. Şimdi Merkez Bankası ve ekonominin başına günah keçisi ilan edilecek 2 kişi getirildi, o nass var diyerek düşürdükleri faizleri gıdım gıdım nasıl geri yükseltiyorlar görüyoruz ama artık çok geç. Yüzlerce milyar dolar parayı kuru seçime kadar tutmaya çalışarak çöpe atmadan önce düşüneceklerdi. Sırf gözlerinden ışık saçan Nebati döneminde 200 milyar dolara yakın nakit rezerv sattılar, üstüne milli park olan Uludağ bile satılmış durumda. Öncekilerle birlikte siz düşünün kaybı. :D

O çöpe atılan yüzlerce milyar dolarla nasıl fabrikalar kurulurdu, nasıl istihdam yaratılırdı, nasıl projeler ortaya çıkarılırdı diye düşünmesini de size bırakıyorum.

Son düzenleme:
Malum eski ekonomi bakanının konvoyunda Mercedes arabanın sunroof kısmından bayrak sallayan biri geldi aklıma neyse daha beter olmayı istiyor bir kesim sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı