Ekonominin düzelme ihtimali var mıdır?

Ben millet ittifakından ümitliyim 2 tane "gerçek" ekonomist var bu işin altından çıkabilirler oy potansiyeli olarak da millet ittifakı daha üstün iktidar değişirse 3 yıl süre içinde düzelir.

Şu anki iktidar ve potansiyel adaylar ile dibi görürüz jokerin dediği gibi hayat kör etmeden hemen çıksın bir kahraman öne!

İstediğiniz kadar iyi ekonomi politikası yürütsünler bu saatten sonra asla düzelmez. Ülkeye 10 milyon mülteci soktular biz daha kendimizi doyuramıyorduk ne oldu şimdi pasta küçülmüş oldu. Finlandiya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerin refah seviyesinin yüksek olma nedeni nüfusları az. Onlar da 84 milyon olsa batarlardı.

Ülkelerin ekonomisi kısa değil uzun vadeli alınan kararlar sonucunda değişir. Bugün eğer ekonomi kötüyse sebebi önceden alınan kararlardır. Ülkelerin ekonomik durumlarını 10-20 yıl değil daha önceden alınan kararların sonucu olarak görebilirsiniz. 50 yıl sonra ekonomimiz iyi olacaksa sebebini bugün alınan kararların sonucu olarak görebilirsiniz. Birdenbire şahlanmak veya batmak mümkün değil anlayacağınız.

Ülkelerin ekonomisi kısa değil uzun vadeli alınan kararlar sonucunda değişir. Bugün eğer ekonomi kötüyse sebebi önceden alınan kararlardır. Bu kararları 10-20 yıl değil daha önceden alınan kararların sonucu olarak görebilirsiniz. 50 yıl sonra ekonomimiz iyi olacaksa sebebini bugün alınan kararların sonucu olarak görebilirsiniz. Birdenbire şahlanmak veya batmak mümkün değil anlayacağınız.

Hocam 2002 krizinden sonra 2-3 yıl içinde düzelebilmişti ülke o dönemin ekonomi bakanı bunu nasıl yaptığını açıklıyordu hatta ve şimdi yine açıklıyor aynı sürede yine düzelir diye.(ama şimdi mülteciler var daha uzun sürede düzelir)

İktidar değişse bile 10 yıl doların 4₺ olacağını sanmıyorum.

Hocam 2002 krizinden sonra 2-3 yıl içinde düzelebilmişti ülke o dönemin ekonomi bakanı bunu nasıl yaptığını açıklıyordu hatta ve şimdi yine açıklıyor aynı sürede yine düzelir diye.(ama şimdi mülteciler var daha uzun sürede düzelir)
Sonuçta burada ekonomist değiliz, belki de düşüncelerimiz tamamen terstir ekonomiye ancak ekonomi bakanı söylüyor diye de her dediği doğru olacak diye kaide yok. Belki de 2001 krizinde alınan kararlar sadece günü kurtarmak içindi ve bizi daha kötü bir buhrana sürükledi. Bence zararı kârla kapatmaya çalışırsak ekonomiye faydası olabilir. Mülteci sorununu planlama yapıp ucuz iş gücü olarak değiştirebiliriz. En azından şu anlık yollayabileceğimizi zannetmiyorum geldikleri yere. Ancak bu dediklerimi düşünebilecek bir millet olsak bu halde olmazdık zaten. Ekonomi gördü diye dediğini direkt doğru olarak varsaymayı doğru bulmuyorum o yüzden.

Yeni konular

Geri
Yukarı