Ekran çözünürlüğünün göz sağlığı ile ilişkisi

Ekran çözünürlüğünün göz sağlığı ile ilişkisi var mıdır ?

• Evet vardır.

Oy: 26 59,1%
  • Hayır yoktur.

Oy: 18 40,9%

• Oy verenlerin toplamı
    44
Yer
Elazığ/Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba arkadaşlar iyi günler/ iyi akşamlar .
Konuda da belirttiğim gibi sizce ekran çözünürlüğünün göz sağlığıyla bir ilişkisi var mıdır?
Bunu sormamın nedeni benim bilgisayarım eski ve hayliyle oyunlarda çözünürlüğü en düşük yapıyorum uzun süre kullandıktan sonra artık uzağı net görememeye başladım.Sizce bir ilişkisi var mıdır ?

Bunun sebebi direkt olarak saatlerce yakına odaklanman ve göz kaslarını tembelleştirmen. Uzun süre yakına bakan herkes, kafasını kaldırdığında uzağı bulanık görür.

15 dakikada bir uzak bir noktaya bakmalısın. Etraftaki nesnelerin köşelerini kafanı sabit tutarak, gözlerini hareket ettirerek takip etmelisin.
İş yerinde sürekli bu egzersizleri yaparım ben, aksi halde uzun vadede sıkıntı yaşarsın.
Göz kaslarını biraz çalıştırmalısın, ve mutlaka göz kırpmalısın.

Oyun oynarken göz kırpma yetini tamamen kaybedip monitöre odaklanıyorsun zaten. Göz kırpmayı unutma.

Kısacası 4K monitöre 1 saat aralıksız bakan biri kafasını kaldırdığında şahin gibi görmüyor, o da senin gibi bulanık görüyor :)

Son düzenleme:
Ekran çözünürlüğü büyüdükçe metinler vs. ufalır. Göz de ufacık yazıları göreyim derken normal olarak yorulur. Çözünürlüğün hiçbir alakası yoktur. Ekranı zoomlamak bir çözüm olacaktır.

NOT: Sorduğun soruyu tekrar okudum ve dediğin şey biraz "saçma". Sonuçta bu bilgisayar, yani illa gözünü bozuyor. Çok yakından bakmamak gerek.

Benim bildiğim monitörün arkasında duvar, tahta gibi bir şey olması gerekli, arkası boş olursa zarar veriyor diye biliyorum.

İster bilgisayara, ister kitaba, isterseniz başka bir şeye bakın, sürekli yakına bakarsanız gözünüz bozulur.

Konuyla alakası yok ancak daha az yorması için F.lux programını tavsiye ederim. Parlaklığı gün ışığına göre ayarlayıp monitörü gözlerini yormayacak şekilde ayarlar. Yıllardır kullanırım. Göz yaşarması gibi problemlerin kesin önüne geçiyor.

Göz bozukluğu genetik bir unsurdur. Dış faktörler gözlerinizi bozmaz AMA yorar. Yorgunluk da biraz görüntüde netliği bozar ama dinlendikten sonra geçer.

Yakından bakma gözün bozlulur olayı bir şehir efsanesidir. Doğru bilinen yanlışlar.

Şimdi aslında şöyle bir durum var. 1080P monitörde 720P görüntü alırsanız, bulanıklık direkt monitörde oluşur. Bu sebepten bir sorun yaşanır mı bilmem ancak hiç de hoş değil ki böyle yapan çok insan var. Adam bilmiyor ne yapsın.

Bence var. Oynadığım oyun gereğiyle 2 ayrı oyunu açıyorum birisi 1080P diğeri 800x600 1080P'e geçince gözlerim daha rahat görüntüyü alıyor gibi hissediyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı