Ekran gidip geliyor

ks120

Hectopat
Makaleler
1
Selam. Dün yeni almış olduğum ASUS VG27AQZ model monitörüm geldi kurulumunu yaptım ve ekranın özellikle YouTube videolarında tam ekranda böyle selektör(?) yaptığını fark ettim. Şöyle bir video çektim size gösterebilmek amaçlı. Tabii ki şunu belirtmem gerekiyor sorun benim gözümle gördüğüm problemi derecelendirmek gerekirse 1, videoda ise 3 4 katı kadar görünüyor. Soldaki monitör yeni aldığım, sağdaki ise daha önce kullandığım AOC 24G2U. Ayrıca bu ekranın AOC'ye kıyasla çok daha fazla güneş yansıması yaptığını da fark ettim aslında tam tersi olması gerekli diye biliyorum. Her neyse, bu problem daha büyük monitörlerde yaygın bir problem mi? Bir çözümü var mı varsa nedir? Teşekkürler.

Ekran kartım: RX 6700 XT.

AMD'nin son ekran kartı driverini mi kullanıyorsun? Ben driveri güncelledim bende de olmaya başladı bu.
23.2.2 sürücüsünü kullanıyorum memnun olduğum için güncelleyip denemeden önce daha basit çözümlere bakmak istedim.

Monitörün diğer MOD ayarlarını dene.
Diğer mod ayarlarını denedim kimisinde olmuyor bile diyebilirim ancak onların da ayarlarını beğenmiyorum.

Bu arada eklemeyi unuttum, bu sorunu oyun oynarken yaşamadım dün sadece gördüğüm kadarıyla youtube videosunda oluyor tabi yanılıyor da olabilirim hepsini deneme şansım olmadı

Iade talebi oluşturdum :)

AMD'nin son ekran kartı driverini mi kullanıyorsun? Ben driveri güncelledim bende de olmaya başladı bu.
Dostum biraz kurcaladım ettim ayarın ELMB ve Adaptive sync'den kaynaklandığını fark ettim. Bu ayarları kapattığın zaman olay çözülüyor fakat bu sefer de ekran yırtılması oluyor sürekli bilgin olsun :)

Son düzenleme:
23.2.2 sürücüsünü kullanıyorum memnun olduğum için güncelleyip denemeden önce daha basit çözümlere bakmak istedim.

Diğer mod ayarlarını denedim kimisinde olmuyor bile diyebilirim ancak onların da ayarlarını beğenmiyorum.

Bu arada eklemeyi unuttum, bu sorunu oyun oynarken yaşamadım dün sadece gördüğüm kadarıyla YouTube videosunda oluyor tabii yanılıyor da olabilirim hepsini deneme şansım olmadı.

Iade talebi oluşturdum :)

Dostum biraz kurcaladım ettim ayarın ELMB ve Adaptive Sync'den kaynaklandığını fark ettim. Bu ayarları kapattığın zaman olay çözülüyor fakat bu sefer de ekran yırtılması oluyor sürekli bilgin olsun :)

Yani yazılımsal driver kaynaklı o zaman? Monitörde sorun yok sanırım.

Yani yazılımsal driver kaynaklı o zaman? Monitörde sorun yok sanırım.
Benim için driver değil de freesync-adaptive sync farkı sanırım asıl problem. Çünkü AOC monitörümde freesync mevcut. Yan yana video açtığımdaki akıcılığı gerçekten fark ediyorsunuz fakat yeni aldığım ASUS monitörde ise gözümü aşırı rahatsız eden bir yırtılma var. Belki sizde durum sürücü kaynaklıdır ama ben elimdeki monitörde bir kalite problemi olduğunu düşünüyorum sonuçta giriş seviyesi bir 2k çözünürlüklü monitör olsa da 400 dolar küsür fiyata böyle olmamalıydı. Zaten satarken Adaptive Sync değil de G-Sync ve Freesync uyumlu diye başlık atmaları yeterince aldatıcı.

Geri
Yukarı