Ekran gidiyor no video input yazıyor

Porsukk

Hectopat
Öncelikle sorunu birçok yerde araştırdım bir sonuca varamadım. Başka konulara vermiş olduğunuz cevaplar beni etkiledi ve gerçekten bilgili insanların bulunduğu bir yer olduğunu düşündüm. Bir de size danışayım dedim.

Yakın zamanda bir bilgisayar topladım Vatan Bilgisayar'dan. Oyun oynarken ya da internetteyken tam olarak ne zaman gerçekleştiğini ve neye bağlı olduğunu anlamaksızın monitör gidiyor. Kasa çalışmaya devam ediyor ama programlar da kapanıyor. Mesela Skype açıkken kapanıyor. Sorun ekran kartında dedim önce Funmark programıyla full performansta yaklaşık 1 saat çalıştırdım arkadan video açtım GTA bile açtım ekran kartını zorladım ama bana mısın demedi. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. İşlemciden dedim, Prime95'le de onu denedim yine bir şey olmadı.

Yeni bilgisayar diye direkt teknik servise götürdüm, test yaparız orada her şey çıkar dediler, sorun bulamadılar. Monitördendir dediler. Aklıma yatmadı ama yine de denedim başka bir monitör başka bir bağlantı kablosu denedim yine aynı sorun ortaya çıktı.

PS: Biraz önce okudum yük birikmesi diye bir şey varmış nedeni o olabilir mi ?

Biraz da bilgi vereyim. Ekran kartı oyundayken 60 civarlarında çalışıyor bilmiyorum çok mu ? AMD Radeon 6800 ekran kartı Funmark'la maksimum 74 oluyor 74'ü geçmiyor. İşlemci 52-53 civarında oluyor (AMD FX 6100). Anakartla ilgili olabilir belki herhangi bir bilgim yok modelini yazayım sadece ( MSI 99XA-GD55). Kasada Cooler Master güç kaynağı; 750 watt kasayla birlikte aldım.

Özet olarak ; ekran kartını denedim, işlemciyi denedim, güç kaynağını denemedim, monitörü denedim, format atmadım. Yeni diye yazılımsal bir şey olabilir mi ? Format deneyeyim mi ? Bir de ekran kartına mönitörü taktığım yerde bir VGA soketi kullanıyorum. Bilmiyorum onunla ilgisi olabilir mi ama sadece ekran değil programlar da gidiyor ama kasa hala çalışmaya devam ediyor. En azından fanlar çalışıyor. Bir de bir keresinde kapanır kapanmaz açtım disk okunamıyor hatası aldım. Elimden geldiğince ayrıntılı anlatmaya çalıştım. Tekrar edeyim teknik servis sorun bulamadı lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör'ün marka modeli ne? Galiba Philips kullanıyorsun. Monitörden kaynaklanıyor diyeceğim ama monitör olsa neden programlar kapansın?

Ya monitör, ya da ekran kartından kaynaklı bir sorun. Fakat ekran kartı daha mantıklı geliyor bana hiç başka bir ekran kartı takıp denedin mi?

Bence başka bir ekran kartı al birisinden önce tak sorun çözülürse yeni bir ekran kartı alırsın. Veya ekran kartının garantisi devam ediyorsa garantiye gönderirsin...

Philips 190CW9 ama dediğim gibi başka monitörde de denedim gerçi o da Philips'in tüplü modeliydi. Monitörden kaynaklansa programların kapanması mantıksız olmaz mı ? Donanımı etkiliyebilir mi monitör ?

Hayır programları etkilemez bence monitör.

Fakat üstteki dediklerimi yapmadan önce ekran kartını kasadan çıkar, fırça ile güzelce yaprakların üzerini temizle, termal macun varsa onu sür, ve yerine düzgünce tak. Ve de vida ile sabitle.

Yardımın için teşekkürler ama yazıyı tam olarak okudun mu ? Ekran kartı ısınmasından kaynaklanmıyor Fun Mark'la 1-2 saat kadar maksimumda çalıştırdım sıcaklık 75'i geçmiyor ve de kapanma falan olmuyor yani sorunun ekran kartında olduğunu zannetmiyorum.

Sıcaklıklardan söz etmiyorum bile. Her ekran kartı sorunu sıcaklıktan mı kaynaklanır? Yuvadan çıkarıp yeniden taktın mı?

Söylemeye çalıştığım şu ekran kartını test etme programında sorun çıkmıyorsa neden ekran kartında olsun ki sorun. Yine de dediğini yapacağım.

Ekran kartının, anakartın ve işlemcinin detaylı Speccy görüntülerini koyabilirsen belki yardımcı olabilirim.
Ayrıca ne tür programlar çalışırken görüntü gidiyor. Eğer Java tabanlı oyunlarda gidiyorsa sorun farklıdır.
İşletim sisteminin kurulum tarihi ve güvenlik yazılımlarının da önemi vardır.

Kod:
--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
      Bilgisayar Türü                                   ACPI x64-based PC
      İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows 7 Home Premium
      İş. Sis. Servis Paketi                            [ TRIAL VERSION ]
      Internet Explorer                                 9.0.8112.16421 (IE 9.0)
      DirectX                                           DirectX 11.0
      Bilgisayar Adı                                    EGEMEN
      Kullanıcı Adı                                     User
      Oturum Etki Alanı                                 [ TRIAL VERSION ]
      Tarih / Saat                                      2012-09-29 / 10:57

Anakart:
      CPU Türü                                          HexaCore AMD FX-6100, 3600 MHz (18 x 200)
      Anakart Adı                                       MSI 990XA-GD55 (MS-7640)  (1 PCI, 4 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
      Anakart Çipseti                                   AMD 990X, AMD K15
      Sistem Belleği                                    [ TRIAL VERSION ]
      DIMM3: G Skill F3-12800CL9-4GBSR                  [ TRIAL VERSION ]
      DIMM4: G Skill F3-12800CL9-4GBSR                  [ TRIAL VERSION ]
      BIOS Türü                                         AMI (04/26/2012)
      İletişim (COM ve LPT)                             İletişim Bağlantı Noktası (COM1)

Görüntü Birimi:
      Görüntü Bağdaştırıcısı                            AMD Radeon HD 6800 Series  (1024 MB)
      Görüntü Bağdaştırıcısı                            AMD Radeon HD 6800 Series  (1024 MB)
      3D-Hızlandırıcı                                   AMD Radeon HD 6850 (Barts)
      Monitör                                           Philips 190CW  [19" LCD]  (DL80920469732)

Çokluortam:
      Ses Bağdaştırıcı                                  ATI Radeon HDMI @ AMD Barts/Blackcomb - High Definition Audio Controller
      Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek ALC892 @ ATI SB900 - High Definition Audio Controller

Depolama :
      IDE denetleyici                                   Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici
      IDE denetleyici                                   Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici
      Disk Sürücüsü                                     ST500DM002-1BD142 ATA Device  (500 GB, 7200 RPM, SATA-III)
      Optik Sürücü                                      HL-DT-ST DVDRAM GH24NS90 ATA Device  (DVD+R9:12x, DVD-R9:12x, DVD+RW:24x/8x, DVD-RW:24x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
      SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
      C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
      D: (NTFS)                                         265.6 GB (226.8 GB boş)
      Toplam Boyut                                      [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
      Klavye                                            HID Klavye Aygıtı
      Fare                                              Microsoft USB Tekerlekli Fare Optik

Ağ:
      Birincil IP Adresi                                [ TRIAL VERSION ]
      Birincil MAC Adresi                               8C-89-A5-C1-1F-74
      Ağ Bağdaştırıcısı                                 Realtek PCIe GBE Family Controller  (192. [ TRIAL VERSION ])

Çevre Birimleri:
      Yazıcı                                            Adobe PDF
      Yazıcı                                            Fax
      Yazıcı                                            iPrint
      Yazıcı                                            Microsoft XPS Document Writer
      Yazıcı                                            Samsung CLP-300 Series
      USB1 denetleyici                                  ATI SB900 - OHCI USB Controller
      USB1 denetleyici                                  ATI SB900 - OHCI USB Controller
      USB2 denetleyici                                  ATI SB900 - EHCI USB 2.0 Controller
      USB2 denetleyici                                  ATI SB900 - EHCI USB 2.0 Controller
      USB3 denetleyici                                  NEC uPD720200 USB 3.0 Host Controller
      USB-Aygıt                                         Microsoft USB Wheel Mouse Optical
      USB-Aygıt                                         USB Bileşik Aygıt
      USB-Aygıt                                         USB Giriş Aygıtı
      USB-Aygıt                                         USB Giriş Aygıtı

DMI:
      DMI BIOS Sağlayıcısı                              American Megatrends Inc.
      DMI BIOS Sürümü                                   V22.4
      DMI Sistem Üreticisi                              MSI
      DMI Sistem Ürün Adı                               MS-7640
      DMI Sistem Sürümü                                 4.0
      DMI Sistem Seri Numarası                          [ TRIAL VERSION ]
      DMI Sistem UUID                                   [ TRIAL VERSION ]
      DMI Anakart Üreticisi                             MSI
      DMI Anakart Ürün Adı                              990XA-GD55 (MS-7640)
      DMI Anakart Sürümü                                4.0
      DMI Anakart Seri Numarası                         [ TRIAL VERSION ]
      DMI Kasa Üretiçisi                                MSI
      DMI Kasa Sürümü                                   4.0
      DMI Kasa Seri Numarası                            [ TRIAL VERSION ]
      DMI Kasa Fiyat Etiketi                            [ TRIAL VERSION ]
      DMI Kasa Türü                                     Desktop Case

--------[ DMI ]---------------------------------------------------------------------------------------------------------

[ BIOS ]

BIOS Özellikleri:
      Sağlayıcı                                         American Megatrends Inc.
      Sürüm                                             V22.4
      Yayım Tarihi                                      04/26/2012
      Boyut                                             8192 KB
      Açılış Sürücüleri                                 Floppy Disk, Hard Disk, CD-ROM
      Yetenekler                                        Flash BIOS, Shadow BIOS, Selectable Boot, EDD, BBS
      Desteklenen Standardlar                           DMI, ACPI
      Genişleme Yeteneği                                PCI, USB

BIOS Üreticisi:
      Firma Adı                                         American Megatrends Inc.
      Ürün Bilgisi                                      http://www.ami.com/amibios
      BIOS Yükseltmeleri                                http://www.aida64.com/bios-updates

[ Sistem ]

Sistem Özellikleri:
      Üretici                                           MSI
      Ürün                                              MS-7640
      Sürüm                                             4.0
      Seri Numarası                                     [ TRIAL VERSION ]
      SKU#                                              To be filled by O.E.M.
      Aile                                              To be filled by O.E.M.
      Evrensel Benzersiz Kimliği                        [ TRIAL VERSION ]
      Başlangiç Türü                                    Güç Anahtarı

[ Anakart ]

Anakart Özellikleri:
      Üretici                                           MSI
      Ürün                                              990XA-GD55 (MS-7640)
      Sürüm                                             4.0
      Seri Numarası                                     [ TRIAL VERSION ]

Anakart Üreticisi:
      Firma Adı                                         Micro-Star Int'l Co.,Ltd.
      Ürün Bilgisi                                      http://www.msi.com/product/mb
      BIOS Yüklemesi                                    http://www.msi.com/service/download
      Sürücü Güncelleme                                 http://www.aida64.com/driver-updates
      BIOS Yükseltmeleri                                http://www.aida64.com/bios-updates

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı