Ekran kartı almak için en tehlikeli dönemdeyiz!

Gtx 2000 serisi ne zaman çıkar ?

• 2018'nin ilk çeyreği

• 2018'in ortalarında

• 2018'in son çeyreğinde

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

Kisaa

Hectopat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar. Başlıkta belirtiğim gibi. Son dönemde ekran kartlarında büyük bir stok sorunu bulunmakta ve tamamen kara borsanın eline düşmüş durumda.
Başlıca nedenlerinden biri mining sistemlerinin kurulması.
Kripto para madenciliği sayesinde donanımlar üzerinden para kazanılmaya başladı ve ekran kartları da nasibini aldı. Daha 6 ay önce 1200 TL'ye MSI GTX Gaming X 1060 6 GB alabiliyorken 2. el piyasası günümüzde 1600 TL olmuş durumda. AMD ekran kartlarından bahsetmiyorum bile. Kuş olup gittiler. Eğer 2.el üst düzey bir ekran kartı alacaksanız kesinlikle almayın. Çünkü 7/24 tam yükte çalıştırılan bu ekran kartları saatli bombadan farkları yoktur benim gözümde.

Diğer bir neden ise dolar kuru. 3.80'lerde dolanan dolar kuru yüzünden fiyatlar her geçen gün artmakta. Satış fiyatı 140$ olan 1050 Ti 900-1100 TL arasında dolanıyor.

Ben de şu an sistemi ekran kartsız kullanıyorum. Doların bu saatten sonra düşeceğine inanmıyorum ama Nvidia'nın 20xx serisini çıkartıktan sonra 10xx serisi ucuzlar ve o şekilde almayı planlıyorum. Peki bu 20xx serisi ne zaman çıkacak ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Nvdia nin ekran kartı çıkarması için amd nin gtx 1000 serisinin üstüne çıkması lazım bence. Zaten adamlar performans olarak yeniyorlar niye yeni ekran kartı serisine girsinler. Gtx 1000 serisini üretmeye devam ederler. Ama yinede yapay zeka alanında yeni ekran kartı çıkarttılar. Belkide gtx 2000 serisini çıkartabilirler. İnşallah da çıkartırlar.

Benim tahminimce 20 veya 11 serisi için 2018 2. çeyreğinde sızıntılar çıkmaya başlayacak. Yazın başlangıcı gibi ise üst seviye kartları piyasaya sürülecek. Yaz sonlarında ise orta-üst segment kartlar piyasada yerini alacak. Geçmiş çıkış tarihlerini incelersek 2018 ikinci çeyrekte üst seviye ekran kartları çıkıp yaz aylarında ise orta-üst seviye ekran kartları satışa sunulabilir. (Bu tamamen şahsi görüşüm.)

Son düzenleme:
Fiyat konusunda düşünceleriniz nelerdir? Bence şu durumdaki piyasa fiyatlarından daha makul olacaklar. Yeni kartlar stok sorunu olmadan çıkacaklardır ve önerilen satış fiyatlarının çok üstüne çıkılacağını sanmıyorum. Tabi birkaç ay sonra madenciler gelip de stokları eritmezlerse. Çıktığı gibi madenciler gelmeden yeni kartlardan edinmemiz gerek.

Bu bencil miningçiler olmasaydı bunlar olmazdı. 1 kez 100 tane kart almak neyinize yetmiyor da sürekli tüketiyorsunuz stokları, anlayabilmiş değilim. 20XX serisi bence 2018'in ortalarında falan çıkar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı