Ekran kartı fanı 80 derece için arttırılmalı mı?

kokunc99

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bazı yüksek grafikli, açık dünyalı vb. oyunlara girdiğimde ekran kartı ısı derecelerim 78-80 arası hep. Ekran kartı modelim: XFX 5500XT 8 GB. MSI Afterburner'den baktığımda bu derecelerde fanı 59'da falan çalıştırıyor ekran kartı otomatik. Ben bunu elle 70-75'e çektiğim zaman ısısı bayağı düşüyor ekran kartının fakat bunu yapmamın ekran kartının ömrünü kısaltması veya benzeri bir sorun yaratır mı? Veya bu ısı dereceleri normal ve hiç ellemeyeyim mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı değerleri normal ama fanları da bir tık arttırsanız iyi olur gibi. %70'de fanı çalıştırmak gayet normal bir şey, sıcaklığı da düşürür daha uzun ömürlü olur. Bence ortası bu.

Hocam ekran kartının fanları zamanla yıpranabilir. Ekran kartının fanlarının sesi sizi rahatsız edebilir. Ayrıca kasa modeliniz nedir? O ekran kartının o sıcaklıklar çıkması çok garip.

85 dereceye kadar sorun yok. Fakat sınırda bir değerler alıyorsunuz. 65-68 gibi değerlere çekerek daha stabil bir deneyim yakalayabilirsiniz. Çok fazla abartmadığınız sürece bir sıkıntı çıkartacağını sanmıyorum.

Gamepower mythril arkadaşlar kasa modelim kesinlikle tavsiye etmiyorum, nasıl oldu da aldım hiçbir fikrim yok. Fan eklemeyi düşündüm fakat önü açık değil sadece nezaketen bir havalandırma koymuşlar 1 egzoz fanı 2 de üstte 12lik fan var fakat önünde çok hava alımı olmadığından eklememeyi düşündüm. Sizce eklemeli miyim?

Geri
Yukarı