Ekran kartı fanı çok ses çıkarıyor

Prodigybiri

Hectopat
Ekran kartım boştayken normalden çok daha farklı tıraş makinesine benzer bir ses çıkarıyor. Daha önce garantiye gönderdim, ses performansa etki etmiyor deyip geri gönderdiler. Bu sesi nasıl çözerim?
Ses:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartım boştayken normalden çok daha farklı tıraş makinesine benzer bir ses çıkarıyor. Daha önce garantiye gönderdim, ses performansa etki etmiyor deyip geri gönderdiler. Bu sesi nasıl çözerim?
Ses:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Msi Afterburner'dan fan hızına bakar mısınız?

Boştayken fanı durdurma özelliği var AMD'de, NVIDIA'da var mı bilmiyorum. Kart modeliniz nedir? Ayrıca dilerseniz MSI afternburner ile Fan'ı %40'a sabitleyebilirsiniz.

Ekran kartım ASUS TUF RX5700 XT aşırı ses sorunu da sadece ortanca fanda var fanı durdurunca kesiliyor ses ve fan hızını 15 20 dk lığına arttırıp geri düşürdüğümde ses azalıyor bir de boştayken sadece tek fanı durdurabiliyor muyuz?

Ekran kartını çıkarıp dezenfektanlı peçete ile hafifçe silmeyi deneyin fanın alt kısımlarını. Afterburner'dan PC boştayken fanı en düşük RPM'le çevirip sesin kaynağını öğrenip daha temiz işlem yapabilirsiniz. En son çare olarak makine yağının yarım damlasını fanın dibine kulak çubuğu ile sürüp sesi kesmeyi deneyebilirsiniz.

Kartı sök ince biz fırçayla soğutucu bloğunu iyice temizle ardından fanları söküp kaliteli kauçuk gres ile yağla.

Ekran kartını çıkarıp dezenfektanlı peçete ile hafifçe silmeyi deneyin fanın alt kısımlarını. Afterburner'dan PC boştayken fanı en düşük RPM'le çevirip sesin kaynağını öğrenip daha temiz işlem yapabilirsiniz. En son çare olarak makine yağının yarım damlasını fanın dibine kulak çubuğu ile sürüp sesi kesmeyi deneyebilirsiniz.

Daha önce temizledim fakat seste bir değişim olmadı sesin kaynağı ortanca fan makine yağını ise hiç denemedim deneyeceğim teşekkürler.
Kartı sök ince biz fırçayla soğutucu bloğunu iyice temizle ardından fanları söküp kaliteli kauçuk gres ile yağla.

Fanın garantisi devam ediyor tak sök işlemlerini de pek bilmiyorum kartın elimde kalmasından korkuyorum.

Gidin bir bilgisayarcıya macununu yeniletin ve içini temizletin bunları internetten bulup kendiniz de yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı