Ekran Kartı Fiyatları Neden Bu Kadar Arttı?

Gus Fring

Kilopat
Arkadaşlar geçen sene bu zamanlarda GTX 1080'in fiyatı 1700 TL civarındaydı. Şimdi ise o fiyata GTX 1060 alabiliyoruz. Fiyatlar neden bu kadar fazla arttı? Yeni ekran kartları çıktıktan sonra bu fiyatlar normale dönecek mi?

GTX 1080'in hiçbir zaman 1700TL olduğunu hatırlamıyorum. Ama anlatmak istediğiniz noktayı anladım. Arz - Talep. İşte hepsi bu yüzden.

1700 Liraya genelde GTX 1070 düşmüştü, belki çok özel bir durum olduysa 1080 de olabilir bilemiyorum. Herneyse yülselişin başlıca 3 sebebi var bence. 1 sanal madenciler kartlara yoğun ilgi gösterdi. 2 bellek üretimi yeterli değil bu hem RAM hem de ekran kartı fiyatlarına yansıdı. 3 yüksek fiyattan kart satmak tatlı geldi.

Arkadaşlar GTX 1080, 1800 TL olmuştu gerçekten. Kısa bir süreliğineydi ama yine de fiyatlar böyle değildi. Yeni nesil kartlar gümbür gümbür geldi talep arttı, mining olayı oldu. Temel sebepler bunlar diye düşünüyorum.

GTX 1080'in hiçbir zaman 1700TL olduğunu hatırlamıyorum. Ama anlatmak istediğiniz noktayı anladım. Arz - Talep. İşte hepsi bu yüzden.

1700 Liraya genelde GTX 1070 düşmüştü, belki çok özel bir durum olduysa 1080 de olabilir bilemiyorum. Herneyse yülselişin başlıca 3 sebebi var bence. 1 sanal madenciler kartlara yoğun ilgi gösterdi. 2 bellek üretimi yeterli değil bu hem RAM hem de ekran kartı fiyatlarına yansıdı. 3 yüksek fiyattan kart satmak tatlı geldi.

İndirimde iken o kadardı fiyatı. Ama yinede o fiyatlara çok sağlam kartlar alınabiliyordu. Şimdi ise bu artış gerçekten çok saçma.

Biz memnun değiliz ama mine yapanlar memnun satan memnun. Bu fiyatlar uzun süre değişmez. Ben düşünüyorum ki acaba GTX 900 serisi ekran kartların 2. el piyasasına mı bakalım? Sonuçta GTX 980 1700 TL olarak bulabiliyoruz.

Konu bile açtım bu konuda ancak iki farklı taraf var. Birisi yeni ekran kartları çıkınca fiyatların eskisi gibi olacağını yani düşeceğini söylüyor, diğer kısım ise yeni ekran kartları çıkınca daha da artacağını söylüyor. Sizce nasıl olacak?

Biz memnun değiliz ama mine yapanlar memnun satan memnun. Bu fiyatlar uzun süre değişmez. Ben düşünüyorum ki acaba GTX 900 serisi ekran kartların 2. el piyasasına mı bakalım? Sonuçta GTX 980 1700 TL olarak bulabiliyoruz.

Uzun süredir izliyorum 900 serisinin 2. el piyasasını. Acil diye bedavaya satıyorlar yahu. İzlemek acı veriyor resmen. 2. el almaya karşı çok ön yargı var, bence araştırılıp alınabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı