Ekran kartı fiyatları niye uçtu?

egeefecik

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
0400F | 2X8 HyperX Predator 3000 Mhz @2666 Mhz | MSI B460M-A PRO | AMD Radeon RX 6650XT Sapphire Nitro+| Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2 SSD | SanDisk Ultra 3D 500GB | Samsung SSD 870 EVO 500GB | Western Digital Green 2TB 7200 RPM HDD | Corsair Carbide 110R | Corsair CX650F RGB
Meslek
Mülkiye'de talebe
Ekran kartı piyasasını uzun süredir takip etmiyordum, bu sene içerisinde de yeni kart alacağım için takip etmeye başladım. Ancak fiyatlar çok yüksek. Ülkemizdeki döviz kurundan dolayı uçan fiyatlar haricinde de her yerde fiyatlar yüksek. Ne oldu da böyle oldu? Niye her yer scalper kaynıyor, 600 dolar olması gereken seviyedeki kart 1000 dolara gidiyor? Bugün Newegg stoklarına baktım ve 3000 serisi ve 6000 serisi kartların hiçbirinde stok yok. RX 470'i emekli edemeyeceğim bu gidişle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı piyasasını uzun süredir takip etmiyordum, bu sene içerisinde de yeni kart alacağım için takip etmeye başladım. Ancak fiyatlar çok yüksek. Ülkemizdeki döviz kurundan dolayı uçan fiyatlar haricinde de her yerde fiyatlar yüksek. Ne oldu da böyle oldu? Niye her yer scalper kaynıyor, 600 dolar olması gereken seviyedeki kart 1000 dolara gidiyor? Bugün Newegg stoklarına baktım ve 3000 serisi ve 6000 serisi kartların hiçbirinde stok yok. RX 470'i emekli edemeyeceğim bu gidişle.

Arz talep meselesi. Zaten stok sorunları var hangi ürün daha çok satılıyorsa zam geliyor. Daha 2 gün önce 2800TL'ye ekran kartı aldım şu an fiyatı 4200TL şaka gibi.

Öncelikle kendime ikinci el RX470 alabilirim satmayı düşünür müsünüz? :D İkinci olarak konunun döviz olduğunu değil insanların fırsatçılık yaptığını düşünüyorum örnek verecek olursam bundan 6-7 ay önce E8400 işlemci aldım. Geçenlerde (2-3 hafta önce) aklıma düştü elimdeki Pentium dual core e2180 işlemciyi 2. el satış uygulamalarından birinde 10 tlye sattım ve yine işlemci fiyatlarına bakarken birinin pentium dual core e2160'ı 100tlden yüksek bi fiyata koyduğunu görüp şok oldum. Uzun lafın kısası fırsatçılık var efendim başka bir şey değil...

Bu Mining olayı yine hortladı. Fırsatçılık zaten cabası. Stok zaten yok.

Şu an fiyatlar yurt dışında da yükselişte. Sadece ülkemizdeki fırsatçılarla ilgili değil yani. Çin ile ilgili bir olaydı sanırım, ekran kartı üreticileri fiyatları yükselttiler diye biliyorum.

Geri
Yukarı