Ekran kartı fiyatları ucuzlar mı daha?

HakanYLKC

Femtopat
Daha fazla  
RTX 3060'a baktığım zamanlarda 11.000 lira falandı. Şimdi 8.500'e bile var, RTX 3050 içind e ara ara indirimler görüyorum.6.000 lira falan denk geldi birkaç kere. Amma velakin ne hikmettir bilinmez 3060 Ti kuruş ucuzlamıyor. Bugünde forumda birisi konu açmış, NVIDIA RTX 30 serisi kartların satıcıların eline ulaştığıyla ilgili bir şeydi. Ee halihazırda Intel de ekran kartı çıkarıyor bir rekabet olur mu? Fiyatlar bunlara bağlı olarak ucuzlar mı? Yoksa kur mağduru mu oluruz sizce? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Vallahi hocam o kadar çok etken varki bana kalırsa biraz daha ucuzlar gibi RTX 3050 Ti piyasa diğerlerine göre daha garip cidden ucuzlamıyor. Ancak dediğiniz gibi RTX 3060 birazcık daha indirim kovalarsak 8.000'e bile alınabilir duruyor bundan fazla düşmeyecek olsa bile yükselmemesi dileğiyle :D

İntelin piyasaya gelmesi dengeleri değiştirmez daha çok yeni yazılımı donanımı vs vs şuanki indirimler çok değil olması gereken fiyatların yine çok üzerinde bende kovalıyorum fiyatları yeni kartlar yakın acele etmemek lazım bence

Genel manada ucuzlayacağına dair beklenti halen devam ediyor. Kartlar çip krizi sebebiyle dolar bazında MSRP yani çıkış fiyatlarının çok üzerine çıkmıştı, 200 dolarlık kart 500 dolar olmuştu haliyle fiyatları da 2-3 kat artmıştı, bu arada doların bizim ülkemizde iki kat değer kazanması kartların fiyatlarını 5 kata kadar pahalnmasına sebep olmuştu ama şuanda çip krizi ve pandeminin etkileri azalmaya başladığından kartlar gene dolar bazında olağan fiyatlarına geriliyor. Şuan fiyatlar hala yüksek, RTX 3060 329 dolar MSRP fiyatına sahip buna göre kart dolar bazında olması gereken fiyata düşerse ülkemizdeki fiyatı şuanki kurla 5000 tl olur, eğer ülkemizde tekrar bir dolar artışı yaşanmazsa ben birkaç ay sonra fiyatının 7k'lı rakamlara gerileyeceğini düşünüyorum belki 6 ay sonra 6k'lı fiyatlara bile düşebilir.

İndirimde ucuza diye sevinerek aldığınız fiyatlar bile pahalı. Normalde mesela şuan bu kartın fiyatı ucuz gibi gelebilir ama bizim bunu 2500TL gibi bir fiyata alabiliyor olmamız lazımdı. Çok sıkıntı ya vallahi donanım öneresim gelmiyor millete 2020'den sonra forumda donanım önermeyi bıraktım. Hiçbir donanım o fiyatı hak etmiyor çünkü. Bu gözler 1300TL ye RX590, 4000TL ye 1660S li SSDli hazır kasa gördü.

Genel manada ucuzlayacağına dair beklenti halen devam ediyor. Kartlar çip krizi sebebiyle dolar bazında MSRP yani çıkış fiyatlarının çok üzerine çıkmıştı, 200 dolarlık kart 500 dolar olmuştu haliyle fiyatları da 2-3 kat artmıştı, bu arada doların bizim ülkemizde iki kat değer kazanması kartların fiyatlarını 5 kata kadar pahalnmasına sebep olmuştu ama şuanda çip krizi ve pandeminin etkileri azalmaya başladığından kartlar gene dolar bazında olağan fiyatlarına geriliyor. Şuan fiyatlar hala yüksek, RTX 3060 329 dolar MSRP fiyatına sahip buna göre kart dolar bazında olması gereken fiyata düşerse ülkemizdeki fiyatı şuanki kurla 5000 tl olur, eğer ülkemizde tekrar bir dolar artışı yaşanmazsa ben birkaç ay sonra fiyatının 7k'lı rakamlara gerileyeceğini düşünüyorum belki 6 ay sonra 6k'lı fiyatlara bile düşebilir.
Dolar 1,5 TL olsaydı.

Geri
Yukarı