Ekran kartı FPS değerini monitör Hertz değerine sabitlemek mantıklı mı?

Ben 240Hz monitöre sahibim ve 260 FPS sabitledim.
Evet mantıklı. Böylece ekran kartı ve işlemciniz kendine daha fazla yük bindirmez ve ısıları da daha az olur.
Eğer FPS sabitlemezseniz ve FPS'in 144 üstünde bir değeri sizin için pek bir şey ifade etmeyeceği için ekran kartı ve işlemcinize yük biner, ısıları daha fazla olur ve sizin performansınızı arttırmaz.

Abi şunu bırakın artık 144Hz monitör de 144FPS'den fazlası bir şey ifade ediyor.

Valorant oynuyorum monitörüm 144Hz 2K bir monitör ekran kartım RTX 3080. ekran kartımın saniyede oluşturduğu kare sayısını 144'e sınırlamak mantıklı mı? 400-500 FPS alsam bile 144 FPS olarak görüyorum sonuçta.

144FPS olarak görsen bile gecikmesi azalıyor ve rekabetçi oyunlarda çok önemli bir şey bu.

Mantıksız. Input lag denilen olay ortaya çıkar ve siz bir süre de olsa diğer kareleri görürsünüz. Ayrıca oyununuzun akıcılığınında arttığını göreceksiniz. Aşağıya konu ile ilgili bir link bırakıyorum.

Eğer FPS sabitlemezseniz ve FPS'in 144 üstünde bir değeri sizin için pek bir şey ifade etmeyeceği için ekran kartı ve işlemcinize yük biner, ısıları daha fazla olur ve sizin performansınızı arttırmaz.

Buraya kesinlikle katılmıyorum. 165Hz monitörüm var sabitlemeden önce kaymak gibi oyun deneyimi ama 200FPS veya başka değere sabitleyince aynı akıcılığı alamıyorum ve bu bana dezavantaj sağlıyor.

Ama şöyle düşün FPS'in ne kadar yüksek olursa input-lag'ın o kadar az olur. Farzediyorum ki 260FPS'e sabitledin ve aldığın input-lag değeri 2ms(frametime'dan dolayı.) FPS'i sabitlemedin aldığın FPS 500 ve aldığın input lag değeri 0.5ms gibi düşünebilirsin. O yüzden rekabetçi oyunlarda kesinlikle FPS sabitlenmemeli.
Mantık doğru ama değerler yanlış. 1000/FPS değeri yaparak frametime gecikmesini ölçebilirsiniz.

Ayrıca GPU kullanımının %99 olduğu durumlarda FPS sınırlamak, gecikmeyi önemli ölçüde düşürür.

Fazla FPS'in artıları fazladır. Input lag‘ın düşmesi vb. Yüzde yüz çalışması hiçbir zarar vermeyecektir hatta daha iyi olur. Sıcaklıklar ve fan sesi sizi rahatsız ediyorsa monitörün Hz değerinin azıcık daha üstüne sabitleyebilirsiniz.

Valorant oynuyorum monitörüm 144Hz 2K bir monitör ekran kartım RTX 3080. ekran kartımın saniyede oluşturduğu kare sayısını 144'e sınırlamak mantıklı mı? 400-500 FPS alsam bile 144 FPS olarak görüyorum sonuçta.

Ekran kartı kullanımının %100'ün altında kalacağı bir değere sabitlemeniz yeterlidir. Ekran kartının tam kullanılması genelde ek giriş gecikmesine yol açar. RTX 3080 ile Valorant oyununda bu durumu yaşamanız zordur fakat genel olarak rekabetçi oyunlarda istenilen budur.

Ekran kartının %100 olmasına engel olunamayan, grafik olarak ağır oyunlarda Nvidia kontrol panelinde ''düşük gecikme modu'' etkinleştirilebilir ya da yine düşük bir FPS limiti koyarak giriş gecikmesinin artmasının önüne geçilebilir.

Son olarak V-sync asla önermiyorum fakat 240Hz ve üzeri monitörlerde G-sync kullanılabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı