Ekran Kartı mı önemli, işlemci mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

merthikmetd41

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar, PC ile alakalı pek fazla bilgim yok. Ekran kartının yararı nedir? İşlemci mi daha önemli, ekran kartı mı? Darboğaz dedikleri olay nedir? Arkadaslar bilgi almak istiyorum sizlerden. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekran kartı en temel tanımı ile Cpu'dan aldığı verileri işleyerek ekrana yansıtan parçadır. İşlemci, ekran kartının yükünü %100 de kaldırabildiği sürece yeterlidir ve daha güçlü bir işlemciye gerek yoktur(oyunlarda). Darboğaz dedikleri şeye örnek verecek olursak, eğer işlemci tam yükte ekran kartının yükünü kaldıramıyorsa ve ekran kartı %100 çalışması gereken yerde %70-%80 gibi daha düşük performans veriyorsa işlemci ekran kartına darboğaz yapıyordur.
Hangisinin daha önemli olduğu senin kullanım amacına bağlıdır. Mesela işletim sisteminin üzerinde 3-4 tane farklı sanal işletim sistemi çalıştıracaksan ekran kartından ziyade işlemci ve ram'e ihtiyacın olacaktır. Eğer sadece oyun için soruyorsan yukarıda dediğim gibi ekran kartının yükünü taşıyan bir işlemci tercih edip geri kalan parayı ekran kartına yatırmak doğru olur.

Ekran kartı en temel tanımı ile Cpu'dan aldığı verileri işleyerek ekrana yansıtan parçadır. İşlemci, ekran kartının yükünü %100 de kaldırabildiği sürece yeterlidir ve daha güçlü bir işlemciye gerek yoktur(oyunlarda). Darboğaz dedikleri şeye örnek verecek olursak, eğer işlemci tam yükte ekran kartının yükünü kaldıramıyorsa ve ekran kartı %100 çalışması gereken yerde %70-%80 gibi daha düşük performans veriyorsa işlemci ekran kartına darboğaz yapıyordur.

PC özelliklerini resim olarak şu an size paylaştım. Bu işlemcime R7 240 gibi bir ekran kartı alsam sizce durum ne olur? DDR2 RAM'im var.

pc.png

Darboğaz olmayacaktır. Daha fazla performans alman için Windows 8.1'e geç. Bütçen varsa RAM'i 4GB'a çıkar.

@Bilişim Psikopatı

Bütçeniz ne kadar?
•Network eğitimi alacaksanız çokta güçlü bir bilgisayar olmasına gerek yok zaten belli başlı simülatör programlar kullanacaksın "Cisco Packet Tracer" gibi geriye kalan eğitimi okuldaki Sunucular üzerinden göreceksiniz. Türkiye 'deki İşletim Sistemi veya Veritabanı eğitimi veren Meslek Lisesi çok nadir. Muhtemelen ya Web Tasarım veya Network Uzmanlığı okuyacaksan.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı