Ekran kartı piyasası ne zaman normalleşecek?

Valla açıkça söyleyeyim, RTX 3090 para biriktirerek alacak kişiler için bir kart değil.
Benim hayalim "mining" olayını ekran kartından el çekmesi olduğu için dolar biriktirerek hareket etsem idi. hayallerin seviyesini alçaltınca 6900 almak daha mantıklı geliyor. Ama VR'da durum biraz farklı. O konudan emin olamıyorum (3090dan aşağı indikçe hangi kart daha başarılı olabilir anlamında.)
Dünya piyasası belki mucize sonucu kısa vadede düzelebilir ama ülkemizde mucize de yetmez. Alınabilecek şey beklemeden alınmalı bence. Sabah kalktığında ne olacağını ön göremediğin bir ülkedeyiz en nihayetinde.

Ben de zaten dolar biriktireyim; dolar bazında belki biraz şansım olur diye düşündüm. Ama dolar olarak 3000 dolarlık bir 3090'ın gene dolar bazında 3500 dolar olup olmayacağını bilemiyorum. Evet belki ÖTVartar, veya KDV %18'den %40 a çıkar. Bielemdim şimdi sen deyince...
@bart1969 daha çok "RTX 3090'ı ne itelediler bana be" diyebilirsin şu piyasada. Ben gelen verilere bakıyorum ve RTX 4000 serisinin gerçekten 3000 serisinin üzerine çok koyacağını söylemek zor değil. Seni 3080 Ti bile kesmiyor, 3090 gibi high-end bir modele VR için çok ihtiyacın varsa şöyle 1-1,5 sene geç kaldın. RTX 4090 için 3090'ı ikiye katlayacağı söyleniyor performans olarak, o kartı da bu fiyatlara alacaksın en kötü ihtimalle.
Yanlı anlamadımsa: "4000 serisi çıkınca 3000 serisi ucuzlamaz; hatta aynı kalır ama 4000 daha pahalı çıkar diyorsun.." değil mi?

Yanlış anlamadımsa: "4000 serisi çıkınca 3000 serisi ucuzlamaz; hatta aynı kalır ama 4000 daha pahalı çıkar diyorsun.." değil mi?

Evet. RTX 3000 serisini oyun performansı dışında da pahalı yapan bazı detaylar var. Tavsiye edilen satış fiyatında fazla fark olmaz biliyorsun bundan 10 sene önce de GTX Titan $1000 etikete sahipti, amiral gemilerinin tahmini bir fiyatı vardır. Şu anda RTX 3090 çok şişik çünkü ölüsünü bile miningciler, render yapanlar, oyun oynayanlar vb. kovalamaya devam ediyor, bu kart için umutlar düşük. 6900 XT ucuzlar, 3080 Ti ucuzlar ama 3090 çok zor düşer.

RTX 4000 üretimi başlayınca hali hazırda stoklarda bulunmayan 3000 serisi daha da bulunamaz hale gelecek ve eldeki sayılı kartlar da mevcut fiyatını korumaya devam edecek, RTX 4000 serisi aynı fiyata hatta ucuza çıksa dahi. Tek düşen fiyat ikinci el olur, sıfır olmaz.

Geri
Yukarı