Ekran kartı RPM 3500'lere çıkıyor

FenaRecoba

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, RDR2 gibi grafik isteyen oyunlar oynayınca ekran kartı fanı 2200 RPM'den aniden 3500'lere çıkıyor ve fan çok ses yapıyor. Kasam çok kötü, soba gibi diyebilirim. İçinde hiç egzoz fan falanda yok, ısınması normal ama bu kadar ses çıkartmasını nasıl önlerim? Kasa alsam fanlı güzel ekran kartımın 3500 RPM'lerde dönmesi gider mi? 2000 RPM'lerde dönse iyi olur, ekran kartım EVGA GTX 1650 sc Ultra. Teşekkür ederim şimdiden.

Merhaba, RDR2 gibi grafik isteyen oyunlar oynayınca ekran kartı fanı 2200 RPM'den aniden 3500'lere çıkıyor ve fan çok ses yapıyor. Kasam çok kötü, soba gibi diyebilirim. İçinde hiç egzoz fan falanda yok, ısınması normal ama bu kadar ses çıkartmasını nasıl önlerim? Kasa alsam fanlı güzel ekran kartımın 3500 RPM'lerde dönmesi gider mi? 2000 RPM'lerde dönse iyi olur, ekran kartım EVGA GTX 1650 sc Ultra. Teşekkür ederim şimdiden.
Ekran kartının aşırı ısındığı için tüm gücünü kullanmak zorunda kalıyor ve haliyle rahatsız edici sesi duymanızda kaçınılmaz oluyor hava sirkülasyonu güzel bir kasa alın kasanın içeriye soğuk hava vermesi ekran kartınızın daha stabil çalışmasına yardımcı olur veya msı after burner programı kullanarak ekran kartınızın hızını ayarlayabilirsiniz. Fakat egzoz fan ŞART..!

Kasanin hava akisi neredeyse yok denecek kadar az oldugu icin kart kendini soğutma ihtiyaci hissediyor ve bu yuzden yuksek hizla donuyor. Kasayi degistirmen veya fan eklemen ( ozellikle egzoz fani) bu sorunu cozecektir. Kasanin hava akısınma sorununu cozdukten sonra ekran karti fanlari hala yuksek hizda dönmeye devam ederse manuel olarak ayar cekebilirsin.

Afterburner gibi bir yazılımla özel fan profili ayarlayabilirsiniz ama kasanızın çok kötü olduğunu söylemişsiniz. Isındığı için otomatik olarak o RPM'lere çıkıyor. Eğer manuel olarak bunu yapmasını engellerseniz fazla ısınma, performans kaybı ya da oyunlarda crash ve sistem kapanması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En iyi yol hava akışı iyi olan bir kasaya geçiş yapmak olacaktır.

Teşekkür ederim cevaplar için, MSI Afterburner'la fan ayarı yaptım ama önerebileceğin fan ayarı yapma videosu varsa fan sesini düşürebilirsem çok sevindirirsiniz beni. Ayar yapıyorum gene aynı dediğim gibi.

Sıcaklık ne durumda?
Reballing yaşayabilirsin.

Ekran kartını alalı 4 ay oldu zaten termal macuna gerek olduğunu düşünmüyorum sıcaklık boşta 36c. Bence kasadan kaynaklı bu sıcaklık. MSI Afterburner ayarı yapsamda aynı seslere gene çıkıyor ama daha geç çıkıyor. Neyse YouTube'dan ayar videosu bulmaya çalışayım bari herkese teşekkür ederim.

Ekran kartını alalı 4 ay oldu zaten termal macuna gerek olduğunu düşünmüyorum sıcaklık boşta 36C. Bence kasadan kaynaklı bu sıcaklık. MSI Afterburner ayarı yapsamda aynı seslere gene çıkıyor ama daha geç çıkıyor. Neyse YouTube'dan ayar videosu bulmaya çalışayım bari herkese teşekkür ederim.

Oyun içinde sıcaklık nedir?

Geri
Yukarı