Ryzen 3950X işlemci 95-99°'lere çıkıyor

emre_2188

Centipat
Geçtiğimiz sene haziran ayında topladığım kasada 1 haftadır ısınma sorunu yaşıyorum. Sorunu FIFA gibi işlemcimi %20'lerde çalıştıran bir oyunu oynarken fark ettim. Sıcaklığı kontrol ettiğimde 99°'lere çıktığını gördüm. İlk olarak sıvı soğutmadan şüphelendim ve stok fan bularak denedim yine yüksek sıcaklıklar görmeye devam ettim. BIOS Update'ni yapmıştım. Voltaj arttırdım azalttım GHz arttırdım azalttım ama sorunum devam etmekte.
En son güç seçeneklerinden işlemcimin kullanım yüzdesini değiştirdiğim ve sorunumun %100 CPU kullanımında olduğunu fark ettim.
Çeşitli kullanım yüzdelerinde Cinebench sıcaklıklarını paylaşıyorum.
%50 CPU

1625307692140.png

%70 CPU

1625307707661.png

%90 CPU

1625307723497.png

%99

1625307750700.png

%100 CPU kullanımı

1625307784128.png

3.4GHz(%99)'den 3.6GHz(%100) e geçerken sıcaklık 17° artıyor. BIOS Update'ini yaptım alakası olmayacağını düşünmeme rağmen bilgisayarı formatladım. Kasamda sıvı soğutucunun fanlarıyla birlikte 7 tane fan var.
Parçalar toplama olduğu için sorunu tespit edip sorunlu parçayı yollamak istiyorum ama sorunun hangi parçada olduğunu bulamıyorum.

Donanım
AMD Ryzen 3950X

MSI X570 GAMING Plus

SilverStone PF360 Sıvı Soğutucu

XFX RX590

Kingston 16 GB 3600MHz RAM

SilverStone Strider 750W 80+ Plus Gold Single Rail 62A Modüler Güç Kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Core Temp programı ile de kontrol eder misiniz?

Termal macun kurumuş olabilir. Değiştirmekte fayda var.
Değiştirdim vatan'dan zalman termal macun aldım. Zalman ZM-STC8. Güzelce sürdüm ve pumpını iyice sıktım. Sallanmıyor boşluk yok
Core Temp programı ile de kontrol eder misiniz?

CPU sıcaklığını mı başka birşeyi mi kontrol etmeliyim hocam. Sıcaklıksa sadece dragon center'dan değil hwmonitör'den de kontrol ediyordum aynı anda. Fotoğraflarda ghz gözüksün diye dragon center'ı tercih ettim

Soğutucu yanlış monte ettiniz muhtemelen. Bir de Dragon Center kaldırın BIOS'u sıfırlayın HWiNFO64 programı ile sıcaklık değerlerini görüntüleyip burada bir daha paylaşın. Herhangi bir strest testi yaparken. Mesela CPU-Z benckmark kısmındaki stres testi yeterli.

CPU sıcaklığını mı başka birşeyi mi kontrol etmeliyim hocam. Sıcaklıksa sadece dragon center'dan değil hwmonitör'den de kontrol ediyordum aynı anda. Fotoğraflarda ghz gözüksün diye dragon center'ı tercih ettim
Core Temp daha doğru göstermekte hocam ve hafif bir program.
Benim anakartım Asus ve Asus yazılımı yanlış gösteriyor mesela... O yüzden ondan da bakmanızı tavsiye etmiştim. :)

Soğutucu yanlış monte ettiniz muhtemelen. Bir de Dragon Center kaldırın BIOS'u sıfırlayın HWiNFO64 programı ile sıcaklık değerlerini görüntüleyip burada bir daha paylaşın. Herhangi bir strest testi yaparken. Mesela CPU-Z benckmark kısmındaki stres testi yeterli.
soğutucuyu taktım 1 yıl çıkarmadım 1 yılın sonunda ısındı yanlış takmış olsam bu kadar bekler mi hocam? çıkardım termal macunu yeniledim ve geri taktım ayrıca sıvı soğutucunun kafası için tek opsiyon var. Nasıl yanlış monte etmiş olabilirim o kısmı açıklar mısınız? BIOS' u sıfırladım tüm olaylardan sonra. Cinebench ile test ettim cpu %100 e çıkarıyor ve ısınıyor başka bir testle aşağı çıksa ne olacak ki sonuçta cinebench de 80 dereceleri aşmamalı diyor internette benim işlemci için.

soğutucuyu taktım 1 yıl çıkarmadım 1 yılın sonunda ısındı yanlış takmış olsam bu kadar bekler mi hocam? çıkardım termal macunu yeniledim ve geri taktım ayrıca sıvı soğutucunun kafası için tek opsiyon var. Nasıl yanlış monte etmiş olabilirim o kısmı açıklar mısınız? BIOS' u sıfırladım tüm olaylardan sonra. Cinebench ile test ettim cpu %100 e çıkarıyor ve ısınıyor başka bir testle aşağı çıksa ne olacak ki sonuçta cinebench de 80 dereceleri aşmamalı diyor internette benim işlemci için.
Sıvı soğutucunun borularını biraz oynatır mısınız? Hafifçe borulara vurun hocam. Düzelirse pompada sorun var diyebiliriz.

Sıvı soğutucunun borularını biraz oynatır mısınız? Hafifçe borulara vurun hocam. Düzelirse pompada sorun var diyebiliriz.
denedim biraz oynatıp tabiri caizse eski tüplü televizyon gibi düzeltme yöntemini bile denedim ama değişmedi. Ama şunu biliyorum sıvı soğutucu sıcak sıvıyı alıp soğutuyor. çünkü cpu yük altındayken borulardan biri ateş gibi oluyor diğeri soğuk

Yeni konular

Geri
Yukarı