Ryzen 3950X işlemci 95-99°'lere çıkıyor

emre_2188

Centipat
Geçtiğimiz sene haziran ayında topladığım kasada 1 haftadır ısınma sorunu yaşıyorum. Sorunu FIFA gibi işlemcimi %20'lerde çalıştıran bir oyunu oynarken fark ettim. Sıcaklığı kontrol ettiğimde 99°'lere çıktığını gördüm. İlk olarak sıvı soğutmadan şüphelendim ve stok fan bularak denedim yine yüksek sıcaklıklar görmeye devam ettim. BIOS Update'ni yapmıştım. Voltaj arttırdım azalttım GHz arttırdım azalttım ama sorunum devam etmekte.
En son güç seçeneklerinden işlemcimin kullanım yüzdesini değiştirdiğim ve sorunumun %100 CPU kullanımında olduğunu fark ettim.
Çeşitli kullanım yüzdelerinde Cinebench sıcaklıklarını paylaşıyorum.
%50 CPU

1625307692140.png

%70 CPU

1625307707661.png

%90 CPU

1625307723497.png

%99

1625307750700.png

%100 CPU kullanımı

1625307784128.png

3.4GHz(%99)'den 3.6GHz(%100) e geçerken sıcaklık 17° artıyor. BIOS Update'ini yaptım alakası olmayacağını düşünmeme rağmen bilgisayarı formatladım. Kasamda sıvı soğutucunun fanlarıyla birlikte 7 tane fan var.
Parçalar toplama olduğu için sorunu tespit edip sorunlu parçayı yollamak istiyorum ama sorunun hangi parçada olduğunu bulamıyorum.

Donanım
AMD Ryzen 3950X

MSI X570 GAMING Plus

SilverStone PF360 Sıvı Soğutucu

XFX RX590

Kingston 16 GB 3600MHz RAM

SilverStone Strider 750W 80+ Plus Gold Single Rail 62A Modüler Güç Kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa modeli nedir?

360'lık soğutma ile çok çok zor o dereceleri görmesi. İşlemci bloğunu düzgün montajladığınıza emin misiniz, kontrol edin. Kullandığınız macun nedir?

Kasa modeli nedir?

360'lık soğutma ile çok çok zor o dereceleri görmesi. İşlemci bloğunu düzgün montajladığınıza emin misiniz, kontrol edin. Kullandığınız macun nedir?
kasayı 1 yıldır kullanıyorum. Hiç bir parçasını çıkarmadan sıcaklık arttı sonrasında yaptığım denemeleri paylaştım. Macun sürdüm ve yerine geri takım tüm parçaları. Zalman ZM-STC8 model termal macununu kullandım. Eğer düzgün montajlamamış olsam 1 yıl sorun çıkarmadan çalışmazdı tahminimce. Hiç bir donanımı değiştirmeden sökmeden normal rutininde kullanırken aldım hocam sıcaklık artışını.

Sıcaklıkların artması normal zira havalarda ısındı ancak bu kadar etki etmez. HWiNFO64 gibi farklı bir program ile değerleri kontrol ettiniz mi? Bir ihtimal Dragon Center hatalı gösteriyor olabilir.

Custom sıvı soğutma kullanıyorum bu derecelerin neredeyse yarısını bile görmemişimdir, kullandığım termal macun 10 TL'lik bile değil. Yani demem o ki ucuz termal macun bile kullansanız bu dereceleri almanız imkansız. Adana gibi bir yer de oturuyorum ve şu an hava sıcaklığı 31 derece, suyun sıcaklığı 32.7 derece ve fanın neredeyse yüz de 25'ini anca kullanıyorum. Havalar sıcakta olsa bu kadar etki etmez. Termal macunu çok, çok az sürmeniz gerekir, sorun pompa da desem, bir tarafı sıcak bir tarafı soğuk boruların diyorsunuz aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef. Yoksa ben macunu değiştirme konusun da en son ihtimal veren biriyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı