Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı?

Tristan23

Kilopat
Yer
İstanbul/Kartal
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese Merhaba,

Arkadaşlar 2. el Zotac Gtx 970 ekran kartı aldım. 20 ay garantili kutu içeriği falan tamdı vs. 880 liraya aldım ürünü. Ürünü almadan önce furmark testine birkaç teste daha soktuk ürünü 80 dereceyi kesinlikle geçmedi. Bende evde testler yaptım kart 80 dereceyi geçmiyor kesinlikle. Bu sıcaklık değeri normal mi? Corsair Carbide 200R kasa kullanıyorum önde ve arkada 1 adet fan var. Kasanın yan kapağını da açtım ancak ne olursa olsun 80 derecede çalışıyor kart.

Bilgisayarımda çok oyun yok Cs:Go, Long Dark, Skyrim gibi oyunlarda Dikey Eşitlemeyi etkinleştirdim fazlasını insan gözü algılamıyor diye 60+ fps almayı saçma buluyorum. Bu oyunlarda kart 55- 60 derece arasında çalışıyor ama The Witcher 2 oynuyorum vsync açık olmasına rağmen karta %100 hatta %110 yük biniyor ve kart 80 dereceyi görüyor. Fan hızını arttırmamın soğutmaya yararı olur mu? Ve nasıl arttırabilirim? Genel bir değerlendirme yaparsanız çok sevinirim. Teşekkürler. @Recep Baltaş @Neutral @son_goku @BilgisayarKurdu @MF @samet67671

Yük altında 80 dereceye kadar sıcaklık normal hocam. Boşta 30-50 civarlarında gidip gelebilir.
Boşta 35 derecede çalışıyor hocam. Vallahi korktum ya karta birşey olacak diye :D Normal olduğu sürece benim açımdan sıkıntı yok. Fan hızını nasıl ayarlayabilirim bir bilginiz var mı?

Boşta 35 derecede çalışıyor hocam. Vallahi korktum ya karta birşey olacak diye :D Normal olduğu sürece benim açımdan sıkıntı yok. Fan hızını nasıl ayarlayabilirim bir bilginiz var mı?
Speedfan kullanabilirsin en basitinden. Ekran kartı işlemciye göre daha fazla ısınır, üstüne üstlük havalar 40 derecelerde dolaşıyor buralarda gayet normal değerlerin.

GTX 970'in çalışabileceği maksimum sıcaklık değeri 95 derece. Değerler biraz yüksek ama fazla endişelenme. Fan hızını arttırırsan soğutmaya katkısı olur ama gürültü artar, gürültünün artması seni rahatsız etmiyorsa arttırabilirsin.

1.jpg

GTX 970'in çalışabileceği maksimum sıcaklık değeri 95 derece. Değerler biraz yüksek ama fazla endişelenme. Fan hızını arttırırsan soğutmaya katkısı olur ama gürültü artar, gürültünün artması seni rahatsız etmiyorsa arttırabilirsin.

Eki Görüntüle 91988
Hocam kulaklık kullanıyorum çok etkilemez %55 de çalışıyor fan hızı onu 70 falan yapmayı düşünüyorum ama nasıl olacak bilmiyorum :D Msi Afterburner var onu açtığımda karşıma şöyle bir tablo çıkıyor. Acaba temp limiti 79 dan 70 e falan indirsem fan hızı artar mı? Kartın sahibi ile iletişime geçtim ben sıcaklığa göre ayarladım fan hızını 80 derece bu havalarda normal dedi bilemedim. :)

Speedfan kullanabilirsin en basitinden. Ekran kartı işlemciye göre daha fazla ısınır, üstüne üstlük havalar 40 derecelerde dolaşıyor buralarda gayet normal değerlerin.
Haklısınız havalar beter durumda. Msi After Burner var onu kullansam?

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    75,6 KB · Görüntüleme: 2.345
Afterburner programı en ideal sıcaklıkta tutacak şekilde hızını kendisi ayarlar. Bilmiyorsan kurcalama boşuna sıcaklıkların güzel.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı