Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı?

Fan profili oluşturdum ve sorun çözüldü arkadaşlar. Msi Afterburner hakikaten müthiş birşey ya. Kart şu an %100 yük altında en fazla 71 derecede çalışıyor %65-70 fan hızında. Yardımcı olan herkese sonsuz teşekkürler. :)

Şuan olan yaz sıcağında yükte 77 derece, boşta 35 derece oluyor. İlkbahar, sonbahar ve kış zamanlarında yükte 60, boşta 30-35 oluyor.

ASUS GTX 770 DirectCU II O.C Edition.
Hocam ben çok iyi bilmediğimden karta zarar gelecek diye çok korktum :) 80 dereceyi görünce dedim kart gidiyor heralde sonra buraya sordum ve değerlerin bu sıcaklarda normal olduğunu gördüm. Benim ekran kartımda boşta 35-42 derece arasında gidip geliyor. Yükte ise bir arkadaşım sağolsun Msi AfterBurner'dan bu korkum vesilesi ile fan profili oluşturdu %100 yükte en fazla 74 dereceyi gördüm. Ama bir yerden iyi olurken bir yerden kötü oluyor fanlar %65 devirde çalışıyor yani 2800 RPM'de falan dönüyor e buda biraz ses yapıyor tabi. Ama bu sorun da kulaklık kullandığım için ortadan kalktı dünya ile iletişim kesiliyor kulaklığı takınca :)

Alternatif çözüm olarak oyunlarda dikey eşitlemeyi açıyorum 60Hz monitör kullandığım için 60+ fps almak anlamsız geliyor ve kartı da yoruyor tabi ki. Dikey eşitlemeyi açıyorum karta genellikle %50-70 arasında yük biniyor ve kart 55-65 derece arasında gayet sessiz çalışıyor :)

Valla kardeşim gtx 970 bilmem fakat Recep abi'nin yaptığı R9 390x testlerinde asus (en iyi soğutmaya sahip marka) 82 derece'nin üstüne çıkmadı.

Valla kardeşim gtx 970 bilmem fakat Recep abi'nin yaptığı R9 390x testlerinde asus (en iyi soğutmaya sahip marka) 82 derece'nin üstüne çıkmadı.
Kardeşim benim kartım 80 dereceyi asla geçmiyor. Şu an fan profili oluşturdum en fazla 72 73 dereceyi görüyorum. Ben ilk defa ekran kartı kullanıyorum diyebilirim bu sebepten sıcaklığı 80 derecede görünce bir an korktum karta zarar gelecek diye. Fan profili oluşturduktan sonra kart biraz sesli çalışıyor ama serin çalışıyor kulaklık taktığım için de ses olayı da hallolmuş oluyor. Çok şükür kartta cw de yok. Kartı 880 liraya 2. el aldım 20 ay daha garantisi var vs vs. Şu an gayet memnunum :)

Ekran kartını 90-100 dereceye kadar gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 100 derecede sistem kendini kapatıyor diye biliyorum. Bu durum anormaldir. Sizin sıcaklığınız ise normaldir. Kafaya takmayın.
Evet bir arkadaş paylaşmıştı 95 dereceye kadar gideri varmış 970'lerin :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı