Ekran kartı ve işlemci bakımı

The Elite

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Merhaba. Bildiğim kadarıyla ekran kartına termal macun sürülmesine gerek yok. Yani açıp temizlemek bakım olarak yeterli. Yanlış biliyor olabilirim. Bilgisayarı alalı 2-2.5 yıl oldu. Termal macun falan yenilemedim aldığım günkü gibi kullanıyorum sadece bir HDD taktım ekstra olarak. Ayrıca ara ara açıp temizliyorum tozunu falan alıyorum ama parçaları sökmeden alıyorum ulaşabildiğim yerlerini kulak pamuğuyla vs. işlemcimin sıcaklığında bir sorun yok. Ekran kartım normalden biraz fazla ısınıyor (bazı oyunlarda 75 dereceye kadar çıkabiliyor). Armor serisinin soğutması biraz kötü olduğu için bu sıcaklıklar normal deniyor.

1. İşlemci sıcaklığında bir sorun yoksa yine de termal macun yenilemeye gerek var mı?
  2. ekran kartı sıcaklığını düşürmek için toz alma dışında yapmam gereken bir şey/bakım var mı? (Fan ayarı ve sıvı soğutma dışında.)
  3. Toz alırken illa parçaları söküp almam mı gerekiyor yoksa sökmeden ulaşabildiğim yerleri güzelce almam yeterli mi?

Bu sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba. Bildiğim kadarıyla ekran kartına termal macun sürülmesine gerek yok. Yani açıp temizlemek bakım olarak yeterli. Yanlış biliyor olabilirim. Bilgisayarı alalı 2-2.5 yıl oldu. Termal macun falan yenilemedim aldığım günkü gibi kullanıyorum sadece bir HDD taktım ekstra olarak. Ayrıca ara ara açıp temizliyorum tozunu falan alıyorum ama parçaları sökmeden alıyorum ulaşabildiğim yerlerini kulak pamuğuyla vs. işlemcimin sıcaklığında bir sorun yok. Ekran kartım normalden biraz fazla ısınıyor (bazı oyunlarda 75 dereceye kadar çıkabiliyor). Armor serisinin soğutması biraz kötü olduğu için bu sıcaklıklar normal deniyor.

1. İşlemci sıcaklığında bir sorun yoksa yine de termal macun yenilemeye gerek var mı?
  2. Ekran kartı sıcaklığını düşürmek için toz alma dışında yapmam gereken bir şey/bakım var mı? (fan ayarı ve sıvı soğutma dışında.)
  3. Toz alırken illa parçaları söküp almam mı gerekiyor yoksa sökmeden ulaşabildiğim yerleri güzelce almam yeterli mi?

Bu sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Ekran kartı için bir şey diyemem ama kesinlikle işlemci macununu değiştirin 2.5 yıl fazla en fazla 1 yılda bir değiştirin derim ben.

2. ekran kartı sıcaklığını düşürmek için toz alma dışında yapmam gereken bir şey/bakım var mı? (Fan ayarı ve sıvı soğutma dışında.)
1- Isınmıyorsa gerek yok.
2- Fanlar temiz olduğu sürece sıkıntı yok, 75 en üst değer ise fazla değil.
3- Ara sıra temizlemek yeter.

İşlemci macunu biraz size bağlı el alışkanlığınız da varsa senelik değişim idealdir. Ekran kartı sıcaklığı biraz aldığınız markanın modelde kullandığı soğutmaya biraz kasa içi sirkülasyona bağlıdır. Fan ve plaka temizliği dışında da kullanım sağlığı için uzun süre yük altında bırakmak yerine ara ara dinlendirilebilir. (Son dediğimi ben de çoğu zaman uygulayamıyorum maalesef) Toz alma işi ise tamamen temizleme aralığınıza, yönteminize ve bulunduğunuz yer ile kasanın ne kadar tozlandığına bağlı ama kısaca 6 ay veya 1 senede bir parçaları toptan söküp ince temizlik, aylık olarak bir üst temizlik yapmak kafidir diye düşünüyorum. (Kompresör ile yapıyorsanız sadece fanları bile sökmeniz yeterli olur 6-12 ayda bir)

Yeni konular

Geri
Yukarı