Ekran Kartımı Nasıl Overclock Ederim?

M. Oğuz GÖK

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Shappire AMD R9 270X ekran kartımı overclock etmek istiyorum. Bununla ilgili birkaç sorum olacak;
1) Ekran kartı fabrika çıkışından OC'li. Üzerine OC yapabilir miyim?
2)OC yapmak için işlemcimin de OC'ye uygun olması gerekir mi?
3)Yapabilirsem OC ekran kartımın ömrünü n kadar kısaltır?
Şimdiden teşekkürler..

1)Evet O.C yapabilirsin.
2)Bildiğim kadarıyla öyle bir koşul yok.
3)O.C ayarlarını köküne kadar köklemezseniz pek bir sıkıntı olmaz. Bu arada Fan dönüş hızını yani RPM'i arttırman gerekicektir buda biraz sesli çalışmasını sağlıyacak. Ömrü azalır mı azalabilir bunun bir garantisi yok ama çok abartmadıkdan sonra pek fazla bir sıkıntı olacağını sanmam bu arada Sapphire R9 270X ney ? Vapor-X ? Dual-X ? Toxic ?

Bu arada sadece benim yorumlarıma bakıp karar verme. Yönetici-Moderatör yada benden daha bilgili birileri mesaj atabilir herkesin verdiği cevaplardan bir sonuç çıkarırsın.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Shappire AMD R9 270X ekran kartımı overclock etmek istiyorum. Bununla ilgili birkaç sorum olacak;
1) Ekran kartı fabrika çıkışından OC'li. Üzerine OC yapabilir miyim?
2)OC yapmak için işlemcimin de OC'ye uygun olması gerekir mi?
3)Yapabilirsem OC ekran kartımın ömrünü n kadar kısaltır?
Şimdiden teşekkürler..

Kartın üzerine oc yapabilirsin.
İşlemcinin modelini yazarsan daha iyi olur. Çok eski bir işlemci olmadığı sürece sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.
Ekran kartına işlemci gibi bir overclock yapılmaz. Fazla arttırmamaya özen gösterirsen senin açından daha iyi olur. Zaten kartın fabrika çıkışlı overclockluymuş.
Adı üstünde hız aşırtma elbet ömrünü kısaltıcaktır. Ama bu o kadar gözle görülebilir bir azaltma değildir. Kartının soğutması elverişli ise nasıl yapabileceğin konusuna değinebilirim.

Benim sevdiğim programlardan biri olan
MSİ Afterburner yazılımını kullanabilirsin. Gerçekten çok kullanışlı ve güzel bir overclock programı.

MSI Afterburner

Diğer bir seçenek ekran kartının kendi yazılımda bulunan Performans>Amd Overdrive bölümünden gerekli ayarları yapabilirsin.

Yjprqk.jpg

İşlemcim i7 4770. Ekran kartı da Dual-X. İşlemcimin eski model olduğunu zannetmiyorum. Belki anakartın modeli de önemlidir diye söyleyeyim; Asus Z87-Plus modeli var.

Cevaplarınız için teşekkürler. Birde ekran kartının şu anda kaç MHz ile çalıştığını gösteren proglamlardan hangisi önerirsiniz? Eğer sonuç olumlu olursa sonucu burada paylaşmak isterim.

Böyle bir ekran çıktı. Burada yapmam gereken değişiklikleri bana söyler misiniz? Ayrıca PSU 750w. OC yapmama yeterli midir? GPU-Z değerlerini de koydum. Belki lazım olur. Çok soru sordum ama yeni sistem toplamama daha 4 yıl var :)
MSI Afterburner programınında SS'unu koyuyorum. Afterburner'ın kullanımı sanki daha kolay.

Arkadaşlar size iyi bir haberim var. Kartımı MSI Afterburner ile OC yaptım ve şu anda bir sorun gözükmüyor. Bir yabancı forumda bir arkadaş kartın sınırlarını zorlamış ve en fazla böyle yapabilmiş;
Core Clock: 1070 MHz'den 1125 MHz'e
Memory Clock: 1125 MHz'den 1550 MHz'e
Yararı oldu mu derseniz, evet oldu. Battlefield 4'te Ultra ayarlarda 36 FPS görürken şu anda 50 FPS görüyorum.
Yorumlarınız için teşekkürler..

Küçük bir ek daha yazayım :) Core Clock hızını 1195 MHz ve fan hızını %55 yaptım.
Battlefield 4'te 4xMSAA açıkken 60 FPS alıyorum.

Dosya Ekleri

• AMD.png
    AMD.png
    47,8 KB · Görüntüleme: 465
  • GPUZ.png
    GPUZ.png
    16,7 KB · Görüntüleme: 504
  • MSIA.png
    MSIA.png
    155,5 KB · Görüntüleme: 319
  • msia oc.png
    msia oc.png
    151,2 KB · Görüntüleme: 484
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı