Ekran Kartında Coil Whine Sorunu Yaşayanlar

Yer
Eskisehir
Daha fazla  
Herkese merhaba. Ekran kartlarında uzun süre Coil Whine sorunu olan ve bu uzun süre boyunca gözlemledikleri şeyleri (ses azalması veya FPS düşmesi gibi) yazabilirlerse çok mutlu olurum. Uzun vadede ekran kartınız sorun çıkardı mı? Seste azalma oldu mu? Aynı sorunu ben de yaşıyorum 1 aydan beri. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim, iyi Sosyal'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 yıl oldu ekran kartını alalı. İlk çalıştırdığımda hemen fark etmiştim, böyle içimi bir üzüntü kapladı. Sonra buraya konu açtım, çevremdeki arkadaşlara sordum, kafaya takmamam gerektiğini söylediler. İkinci yılın ardından seste ufak bir azalma ile birlikte performansta zerre kadar değişiklik olmadı. Belki ses azalmadı ben alıştım. Ekran kartı 1070 Ti.

Demek istediğim sakın kafanı takıp günlerini zehir etme. Coil Whine, sesi başını ağrıtmadığı sürece sorun değildir 🥳

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Aslında bu sesin kartı kullandıkça azaldığına dair Teorilere güvenebilsem içim rahat olacak. Ama bazı insanlar azalması imkansız, servis tek çözüm diyor. Ben servisle uğraşmak istemiyorum. Ekran kartım yeni, oyunları keyifli keyifli oynamak istiyorum. O kadar para biriktirdim sabrettim şimdi de bu sorun çıktı. Keşke bir çalışabilirliği olan bir çözüm rehberi gibi bir Rehber hazırlansa orada yazan çözümleri tek tek deneyebilsek. Yani kaliteli diye ROG Strix tercih ettim onda bile beni buldu bu sorun... Neden?! Nasıl bu soruna bir çözüm bulunamıyor anlamıyorum... Satın alan insanlar için çok üzücü bir durum. Benim şahsen modum aşırı derecede düştü ve hayal kırıklığına uğradım... Fazla yazdığım için kusura bakmayın :)
Demek istediğim bu sorun GTX 970 modelinden beri var. Nasıl çözüm bulamadı üreticiler hala anlamıyorum...

Yani içini nasıl rahatlatabilirim bilmiyorum. Kendi yaşadığım durumdan örnek verdim. Aynı senin gibi düşünüyordum, moralim bozuldu, birkaç gün açmadım PC'yi. Sonra sonra alışıyorsun seslere. Zaten CW'den dolayı iade edenlerin ya da servise verenlerin büyük kısmı sesten rahatsız olanlar. Dediğim gibi ses seni rahatsız etmiyorsa (kesinlikle) servise verme. Çünkü onarılabilecek bir şey değil. Yenisini gönderseler bile onda da çıkma olasılığı var.

Bende de Coil Whine mı bilmiyorum fakat ekran kartı yüke girince ya ekran kartı yada güç kaynağından ince bir "tızzz" sesi geliyor. İnternette gayet normaldir, takmayın diyorlar fakat içimde yine bir şüphe var.
Sizinki yine iyi, güç kaynağı kolay değiştirilebilir (bütçe açısından). Ama bende bu sorun ekran kartında var.

Galiba Coil Whine az yada çok her ekran kartında var. 3 Yıldır kullandığım GTX 1070 ekran kartım da yük altında garip bir inleme sesi çıkarıyor ama fanların sesinden duyulmuyor. Duymak için kulağı dayamak gerekiyor. Çevremde ki arkadaşlarımın bilgisayarlarında da benzer ses var.

Yani içini nasıl rahatlatabilirim bilmiyorum. Kendi yaşadığım durumdan örnek verdim. Aynı senin gibi düşünüyordum, moralim bozuldu, birkaç gün açmadım PC'yi. Sonra sonra alışıyorsun seslere. Zaten Cw'den dolayı iade edenlerin ya da servise verenlerin büyük kısmı sesten rahatsız olanlar. Dediğim gibi ses seni rahatsız etmiyorsa (kesinlikle) servise verme. Çünkü onarılabilecek bir şey değil. Yenisini gönderseler bile onda da çıkma olasılığı var.

Bendeki sorun şöyle, kart 400 FPS üstünü görünce bu sorun çıkıyor. Mesela Valorant lobide 1000+ FPS görüyorum. O zaman çok fazla duyuluyor. Şu an neredeyse 2 haftadır PC'yi açmadım. 3 hafta sonra eve döneceğim. Toplam 1 ay PC'yi açmayacağım bakalım bir değişiklik olacak mı?
Galiba Coil Whine az ya da çok her ekran kartında var. 3 yıldır kullandığım GTX 1070 ekran kartım da yük altında garip bir inleme sesi çıkarıyor ama fanların sesinden duyulmuyor. Duymak için kulağı dayamak gerekiyor. Çevremde ki arkadaşlarımın bilgisayarlarında da benzer ses var.

Asgari ücreti alacağım ay sonunda. Çalışıyorum. Ay sonu kendime bir kasa ve 16 GB RAM alacağım sistemi yeni kasaya toplayacağım inşallah o zaman %100 çözülür...

Geri
Yukarı