Ekran kartında soldan ikinci rakam

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Abi en çok merak ettiğim şeylerden biri de senin ekran kartlarında soldan 2.rakam kuralı. Şimdi benim bir arkadaşımın bilgisayarı baya eski, ekran kartı X1900 Pro 512 MB. Benim ekran kartım da söylediğim gibi 9500GT. Şimdi onunkisi soldan ikinci rakamı 9 ise sizin dediğiniz gibi ekran kartlarının nirnavası mı? Benimkinden iyi olması gerekmiyor mu? Ancak kendisi en düşük grafiklere sahip oyunları bile en düşük ayarlarda zor oynuyor. İlk çıkan Crysis oyununu orta ayarlarda oynayabiliyor mesela. Burdaki tezatlık nedir?

Soldan ikinci rakam derken 10 sene önce çıkmış soldan ikinci rakamı 9 olan kartı alın demiyorum tabii ki. Mantık olarak piyasada satılan kartları ima ediyorum. Örneğin senin kendi ekran kartının soldan ikinci rakamı 5 olmasına rağmen 9000 serisi bir kart ve 9000 serisi miadını dolduralı 6 yıl olacak. Arkadaşının kartı da X1000 serisinin en hızlı kartlarından biri idi, ama ne zaman? 2005’te. O zamanlar nVidia’da 7000 serisi vardı, yani senin şu an kullandığın serinin iki seri öncesi. Kısacası soldan ikinci rakam kuralı her zaman geçerli fakat güncel kart serilerini de bilmek lazım. nVidia’da şu an GTX 600 ve GTX 700 serisi, AMD’de de HD 6000 ve HD 7000 serisi en güncel seriler.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı