Ekran kartının yandığı nasıl anlaşılır?

Boraa76

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarı alalı uzun zaman olmuyor 1 sene falan, bilgisayarı bazen akşam sabaha kadar bir şeyler yükleniyor diye bırakıyordum açık daha sonrasında bugün uyandım ve baktım ki ekran siyah sonra saatlerce bekledim kapadım açtım güç kablosunu kontrol ettim vs fakat hala ekran sipsiyah kasa vs çalışıyor. Araştırdım yandıysa bip sesi çıkar pervane bozuk sesler çıkartır diyordu ben bunları çok az yaşadım açarken bep sesi falan, fan normal hala dönüyor, içi çok tozlu kasanın. Benim anlamadığım şey bilgisayarda bazen kapa aç yapınca küçükde olsa bir anlığına ekranda bilgisayarın markasının açılışı olan Casper yazıyor ve gidiyor. Ne yapmalıyım? Yeni ekran kartı için maddi durumumuz iyi de değil umarım yanmamıştır. Çok detaylı inceleme yapınız her türlü geri döneceğim. Benim için çok önemli derslerimi konuları masaüstü bilgisayarım yani bahsettiğim bilgisayardan yapıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörde veya diğer monitör kablolamalarında bir sorun olabilir mi? İşlemci APU ise ekran kartı olmadanda açılır sistem.

Değerlerinizi kontrol edin:
Rehberdeki gibi aynı şekilde ekran kartı sıcaklığını da göstermeyi açın.

Değerlerinizi kontrol edin:
Rehberdeki gibi aynı şekilde ekran kartı sıcaklığını da göstermeyi açın.
Adam bilgisayarı açamıyor hocam.

Meselenin gerçekten ekran kartıyla alakalı olup olmadığını anlamak adına öncelikle şunları dene:

1) Monitörünün kablolarını güzelce kontrol et. Hepsini yeniden çıkarıp sağlam şekilde tekrar tak ve görüntünün gelip gelmediğini test et.

2) Deneme yapabileceğin ve bozuk olmadığına emin olduğun başka bir monitör takmayı dene. Ya da örneğin HDMI kablosuyla görüntüyü aktarabileceğin bir TV de olabilir. Bunu da denemelisin.

Birinci numarada söylediğimi denedikten sonra görüntü geliyorsa problem yok, sorun çözülmüş oluyor.

İkinci numaradakini denedikten sonra görüntü alabiliyorsan Demek ki ekran kartında problem yokmuş, senin problemin monitöründeymiş.

İkinci numaradakini denedikten sonra hala görüntü alamıyorsan o halde ekran kartını sök ve bilgisayarını açmayı dene. Eğer işlemcin APU bir işlemci ise yine görüntü alacaksın. Bu da ekran kartını değiştirmek zorunda olduğun veya mümkün ise tamir ettirmek zorunda olduğun anlamına gelir.

Eğer işlemcin APU değil ise deneme yapabilmek için bir yerden ekran kartı bulup, takıp, görüntü almayı denemen lazım. Görüntü alabiliyorsan yine ekran kartını değiştirmek zorunda olduğun veya mümkün ise tamir ettirmek zorunda olduğun anlamına gelir.

Ancak ekran kartını çıkardıktan sonra ve işlemcinin APU olmasına rağmen hala görüntü gelmiyorsa veya yine ekran kartını çıkardıktan sonra ve işlemcin APU olmadığı için deneme yapabileceğin bir ekran kartını takıp deneyip hala görüntü alamıyorsan, muhtemelen RAM'lerde problem vardır. RAM'lerini kontrol edip değiştirmelisin.

Yani örneğin bilgisayarın Power tuşuna basınca ekranın simsiyah tepkisiz kalması yalnızca monitör veya ekran kartı kaynaklı olduğu anlamına gelmez. RAM'lerden kaynaklı olarak da böyle bir sorun yaşayabilirsin.

Bilgisayarı alalı uzun zaman olmuyor 1 sene falan, bilgisayarı bazen akşam sabaha kadar bir şeyler yükleniyor diye bırakıyordum açık daha sonrasında bugün uyandım ve baktım ki ekran siyah sonra saatlerce bekledim kapadım açtım güç kablosunu kontrol ettim vs fakat hala ekran sipsiyah kasa vs çalışıyor. Araştırdım yandıysa bip sesi çıkar pervane bozuk sesler çıkartır diyordu ben bunları çok az yaşadım açarken bep sesi falan, fan normal hala dönüyor, içi çok tozlu kasanın. Benim anlamadığım şey bilgisayarda bazen kapa aç yapınca küçükde olsa bir anlığına ekranda bilgisayarın markasının açılışı olan Casper yazıyor ve gidiyor. Ne yapmalıyım? Yeni ekran kartı için maddi durumumuz iyi de değil umarım yanmamıştır. Çok detaylı inceleme yapınız her türlü geri döneceğim. Benim için çok önemli derslerimi konuları masaüstü bilgisayarım yani bahsettiğim bilgisayardan yapıyorum.

Çok basit yanık kokar veya siyahta yanma izi görürsün.

Ekran kartı yansa oda yanık plastik kokardı. Kokmuyorsa belki farklı bir sorun olabilir.

Geri
Yukarı