Ekran kartının yüksek sıcaklığı ve oyunda kasması

Enesemsam

Hectopat
Merhaba değerli Technopat Sosyal kullanıcıları,

Ekran kartım Sapphire RX 590 Nitro+ Special Edition 8 GB dır. İşlemci'm AMD Ryzen 1300X modelidir. Ekran kartım yükte 83 derecelere geliyor. Bunu Görünce tabii hemen oyunu kapattım ve siz değerli dostlara kafamdaki soruları sormak istedim.

1. Sorum: Dediğim gibi oyunlarda 83 dereceyi gördü kartım ve ben de hemen kapattım oyunu. Kasamda 1 adet fan var içeriye hava basan. Acaba o yüzden mi bu kadar çok sıcaklıklara çıkıyor ya da bu sıcaklıklar normal mi bir ekran kartı için?
2. Sorum: Ben bu sıcaklığı nasıl düşürebilirim?
3. Sorum: Ekran kartımın emsalleri oyunlarda sıkıntı çekmeden cayır cayır oynatırken benim aynı oyunda kasmadan oynayamamam işlemci'm yüzünden olabilir mi?

Şimdiden cevap yazan herkese teşekkür ediyorum iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
83 derece fazla. Kasanızın hava akışında problem olduğu çok bariz. O kart yükte 75 derecelerde geziyor en fazla. Tabi 2k veya 4k oynamıyorsanız.
Çok doğru söylüyorsun.. benim r7 370 kartım var ve yükte 85-90 dereceleri görebiliyordum ve bu beni korkutuyordu.. oysaki kasanın arkasında bulunan fanın hava akışı kasanın içine doğruymuş.. Söküp ters çevirip yeniden taktım.. sonradan açtım pubg`yi ultra ayarlarda 30-50 dk bekledim, geldim sıcaklık 75-76 derecelerde geziyor.. biran yüzüme tebessümlenme felan :D neyse @Enesemsam sizde bir bakın derim..

Kasanın arka tarafına da sıcak havayı dışarı atacak bir egzoz fanı tak. Yeni fan alana kadar kasanın kapağını açıp öndeki içeri ufleyen fanı kasanın arkasına, dışarı üfleyecek şekilde takabilirsin.

Egzoz fan gerçekten çok etkiliyor parça sıcaklıklarını.

MSI afterburner'la oyun içindeyken işlemci ve ekran kartı kullanımını gözlemle. Forumda çoğu konuda Ryzen 3 RX 570'e darboğaz yapar/yapmaz diye ateşli tartışmalar olurken RX 590'a darboğaz yapmaması zor.

Darboğaz olduğu zaman işlemcin, ekran kartının hızına yetişemeyeceği için ekran kartın tam gücünü kullanamaz. Bu nedenle sisteminde darboğaz oluyorsa RX 590'ın kendini gösterememesi normal.

Kasanın arka tarafına da sıcak havayı dışarı atacak bir egzoz fanı tak. Yeni fan alana kadar kasanın kapağını açıp öndeki içeri ufleyen fanı kasanın arkasına, dışarı üfleyecek şekilde takabilirsin.

Egzoz fan gerçekten çok etkiliyor parça sıcaklıklarını.

MSI afterburner'la oyun içindeyken işlemci ve ekran kartı kullanımını gözlemle. Forumda çoğu konuda Ryzen 3 RX 570'e darboğaz yapar/yapmaz diye ateşli tartışmalar olurken RX 590'a darboğaz yapmaması zor.

Darboğaz olduğu zaman işlemcin, ekran kartının hızına yetişemeyeceği için ekran kartın tam gücünü kullanamaz. Bu nedenle sisteminde darboğaz oluyorsa RX 590'ın kendini gösterememesi normal.
Kasam Corsair Carbide Spec-01 ve sadece önünde bir tane fan var içeriye hava basan başka fan yok sizce ne yapmalıyım. Kasaya bakarsanız öndeki fanı içe değilde dışa hava verecek şekilde ayarlarsam bir değişiklik olur mu ? Kasanın üst tarafı ve arkası delikli yani hava girebiliyor ama çıkamıyor diye düşünüyorum ben.

Kasam Corsair Carbide Spec-01 ve sadece önünde bir tane fan var içeriye hava basan başka fan yok sizce ne yapmalıyım. Kasaya bakarsanız öndeki fanı içe değilde dışa hava verecek şekilde ayarlarsam bir değişiklik olur mu ? Kasanın üst tarafı ve arkası delikli yani hava girebiliyor ama çıkamıyor diye düşünüyorum ben.
Yapabileceğin şeyi yazımda, ilk paragrafta belirttim. Dikkatli oku lütfen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı