Ekran kartları nasıl üretiliyor?

mulukokodabde

Femtopat
Daha fazla  
Bazılarınızın kafasını karıştıracak bir sorum var, NVIDIA, AMD ve Intel gibi ekran kartı ve işlemci üreten firmalar, nasıl oluyorda her yıl bir önceki yıldan daha güçlü ekran kartı üretebiliyor? Ya da zaten ellerinde o teknoloji varda insanlara sanki yeni üretmişler gibi yutturuyorlar mı? Mesela 24 GB VRAM ekran kartı var olabiliyor da 128 GB VRAM ekran kartı üretilemiyor mu? Ya da oyunların gelişmesiyle doğru orantılı mı gelişiyor bu donanımlar?

Bazılarınızın kafasını karıştıracak bir sorum var, NVIDIA, AMD ve Intel gibi ekran kartı ve işlemci üreten firmalar, nasıl oluyorda her yıl bir önceki yıldan daha güçlü ekran kartı üretebiliyor? Ya da zaten ellerinde o teknoloji varda insanlara sanki yeni üretmişler gibi yutturuyorlar mı? Mesela 24 GB VRAM ekran kartı var olabiliyor da 128 GB VRAM ekran kartı üretilemiyor mu? Ya da oyunların gelişmesiyle doğru orantılı mı gelişiyor bu donanımlar?
Hocam strateji yapıyorlar aynı şekilde telefon üreticileri de bunları yapıyor.

Daha fazla VRAM'e sahip ve çok daha güçlü kartlar zaten var. 4090 vb. kartlar sadece düz tüketici seviyesindeki en güçlü kartlar. Bu çok daha fazla VRAM ve güce sahip ekran kartlarını kimse oyun oynamak için almıyor ki fiyatlarını düşünürsek hiçbir ülkede ortalama bir vatandaşın alabileceğini de sanmıyorum.

Bende ticaretle alakalı olduğunu düşünüyorum. Resmen insanlara sanki yeni teknoloji icat etmişler gibi birde satmaya çalışıyorlar. Yok 4090 yok 7900xtx. Aslında çok daha güçlü ve dayanıklı ekran kartları ve işlemciler üretebilirler. Şuan üretilen tüm donanımlar hep sıkıntılı yada eksik oluyor. Nvidia ve AMD gibi firmaların birbirlerine rakip olduğunu bile düşünmüyorum.

Daha fazla VRAM'e sahip ve çok daha güçlü kartlar zaten var. 4090 vb. kartlar sadece düz tüketici seviyesindeki en güçlü kartlar. Bu çok daha fazla VRAM ve güce sahip ekran kartlarını kimse oyun oynamak için almıyor ki fiyatlarını düşünürsek hiçbir ülkede ortalama bir vatandaşın alabileceğini de sanmıyorum.
Hocam sıkıntı şu, örnek veriyorum tüm yıl çalışıp aldığın sözde en güçlü ekran kartı sonraki yılda yeni nesli geldikten sonra patlıyor. Yine en yenisini almak için binlerce dolar para bayılmak zorunda kalıyorsun ne garip. İnsanlarda sanki çok normalmiş gibi en son nesil, en güçlü ekran kartı diye satılan kusurlu parçayı almak için para ödüyor hemde çok büyük para ödüyor. Hiç normal değil bence.

Son düzenleme:
Hocam sıkıntı şu, örnek veriyorum tüm yıl çalışıp aldığın sözde en güçlü ekran kartı sonraki yılda yeni nesli geldikten sonra patlıyor. Yine en yenisini almak için binlerce dolar para bayılmak zorunda kalıyorsun ne garip. İnsanlarda sanki çok normalmiş gibi en son nesil, en güçlü ekran kartı diye satılan kusurlu parçayı almak için para ödüyor hem de çok büyük para ödüyor. Hiç normal değil bence.

Elinde olan bütün teknolojiyi bir anda piyasaya salıp tek seferde herkese en iyisini ulaştırmakta şirketlerin uzun vadede aşırı kar kaybetmesi demek. Mesela NVIDIA'nın elinde şu an çok yüksek ihtimalle DLSS 4 hatta 5 bile vardır ancak bunu yeni kartlara koyup o kartlarla satmak varken neden çoktan çıkardıkları ve bir süredir piyasada olan serilerine koysunlar ki? Sonuçta bunu yaparlarsa müşterilerin memnun olması dışında parasal olarak onlara bunun bir geri dönütü olmayacak.

Şirketler teknolojiyi önden takip ediyor. Son tüketiciye ise ellerindeki en iyi ürünü elbette sunmuyorlar. Sonuçta uzun bir ar-ge süreci dönüyor ve bu sürecin maliyeti parça parça karşılanmalı. Yoksa elbette şu anda NVIDIA, RTX 4090'dan çok çok daha güçlü bir kartı elinde bulunduruyor. Fakat bunu piyasaya sürmek bütün ar-ge sürecinin masrafını çöpe atmak demek oluyor ve sadece iki sene içerisinde tekrardan sıkı bir çalışma ile daha güçlü bir kart yapmak zorunda kalırlar. Fakat şu anda her şey hazır. Sadece teknolojiyi sunacakları tarihi bekliyorlar. Bu da ar-ge sürecinin maliyetini karşılıyor ve şirketi sıkıştırmıyor, rahat hareket edebilmesini sağlıyor. Krizi önlüyor.

2012 de herkes 4 MB GTX270 aldık diye hava atarken firmaya Quadro ekran katı almıştık 128 MB RAM vardı. Bir araba parasıydı. Aradan kaç sene geçti hala kırıntı lütfedilmiş donanımlarla avunuyor herkes. Firmalar senin 10 sene sonrasının donanımı alır. Para var çünkü.
YouTube'da biri kendine özel ekran kartı yaptırmıştı 1 TB RAM'li. Linkini bulsam atarım. Merdiven altıda olsa Çin'de güney asyada istediğini yaptırırsın da değer mi ayrı konu.

Geri
Yukarı