Ekran kartlarındaki fahiş fiyat artışı

EvrenX

Hectopat
Bu foruma üye olurken aklımdaki tek şey 7 8 bin TL civarında güzel bir sistem toplamak ve eski laptopundan kurtulup oyunlarda 100 FPS'in altına inmemekti. Yılbaşından önce bir konu açmıştım. Bu konuda gördüğünüz gibi RTX 2060 ve RX 5700 gibi ekran kartı modellerini karşılaştırıyoruz ve fiyatlarını ve performanslarını hakkında konuşuyoruz. @enonertetanem arkadaşımızın attığı ekran kartları o zamanlar şu ana göre gerçekten ucuzdu. Mesela Palit 2060 önermişti ve o zamanlar 3400 3600 gibi bir fiyatı varken şu anda aynı ekran kartı 4400 TL. O zamanlar kendime bir ASUS ROG RTX 2060 almak istiyordum Amazon'da 3900 TL iken şu anda 5200 TL. Üstüne üstlük piyasada doğru düzgün ekran kartları kalmadı, RTX özelliği yok diye küçümsediğim GTX 1660 Ti şu anda RTX 2060'tan bile daha pahalı. Ekran kartı fiyatlarının bu kadar yükselmesinin sebebi neler? Neden sadece Kovalaa ve Grisepet gibi güvenilmez sitelerde ucuz? Neden piyasada ekran kartı kalmadı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mining'den dolayı ekran kartı stokları hızla bitiyor. Hızla bittiği için yani çok talep olduğu için fiyatları yükseliyor. Ana sebebi bu.

Palit 2060 şu an nerede 4400TL ?

Bu foruma üye olurken aklımdaki tek şey 7 8 bin TL civarında güzel bir sistem toplamak ve eski laptopundan kurtulup oyunlarda 100 FPS'in altına inmemekti. Yılbaşından önce bir konu açmıştım. Bu konuda gördüğünüz gibi RTX 2060 ve RX 5700 gibi ekran kartı modellerini karşılaştırıyoruz ve fiyatlarını ve performanslarını hakkında konuşuyoruz. @enonertetanem arkadaşımızın attığı ekran kartları o zamanlar şu ana göre gerçekten ucuzdu. Mesela Palit 2060 önermişti ve o zamanlar 3400 3600 gibi bir fiyatı varken şu anda aynı ekran kartı 4400 TL. O zamanlar kendime bir ASUS ROG RTX 2060 almak istiyordum Amazon'da 3900 TL iken şu anda 5200 TL. Üstüne üstlük piyasada doğru düzgün ekran kartları kalmadı, RTX özelliği yok diye küçümsediğim GTX 1660 Ti şu anda RTX 2060'tan bile daha pahalı. Ekran kartı fiyatlarının bu kadar yükselmesinin sebebi neler? Neden sadece Kovalaa ve Grisepet gibi güvenilmez sitelerde ucuz? Neden piyasada ekran kartı kalmadı?
Ethereum piyasa değeri fazla arttığı için elinde parası olan mining yapanalar piyasadaki bütün ekran kartlarını alıyorlar çünkü şuan yapılan her mining fazlası ile kâr getirdiği için şu aralar Ethereum düşmediği sürece ekran kartları fiyatı bu seviyede kalacaktır. Ve stok kıtlığı olduğu için fiyatlar daha da yükseliyor.

2 ay önce gamegarajda 3151 TL'ye İnno3D RTX2060 alacaktım daha rs4 Pro'mu satamamıştım . Şimdi sattıım bu seferde Ether sağ olsun fiyatları 4400 TL çekti RTX 2060'ların

Bence en büyük sebep üretim yetersizliği. Otomotiv sektörü bile çip üretimindeki yetersizlik nedeniyle araba üretemez hale geldi.

1.) TL para biriminin enflasyon karşısındaki zayıflığı
2.) Yaşanmakta olan koronavirüs salgınının dünya piyasalarında yarattığı tedirginlik ve bilinmezlik
3.) Stoklarda yaşanan sorunlar ve satıcıların önünü görememesi.
Not: 1660 Ti Gaming X model ekran kartı kullanıyorum ve gayet memnunum.
Not 2: RTX teknolojisinin farkı 2060’da değil en az 2070 Süper gibi bir kartta farkedilir.

Şu an tek çare RTX 3050, 3050Ti ve 3060 geldiğinde normal fiyatla satılırsa çıktığı 1-2 saat içinde almak olacaktır. Zaten tükenecek 3 saat belki 1 saat içinde .

Geri
Yukarı