El Yapımı 3 Pin Fan Kontrolcü

SorryForDeadYou

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda size el yapımı 3 pin fan kontolcü'mü tanıtacağım. Zalman CNPS90F adlı işlemci fanımın RPM değerini kontrol edemediğim için fan sesinden rahatsız olmamak elde değil. Ha diyeceksiniz ki neden yeni bir işlemci soğutucu tercih etmedin? Gereksiz duydum ve zaten bu fanı da yeni almıştım. Soğutma kalitesi çok süper ama fan sesi yüzünden böyle bir tasarım yapmayı akıl ettik. İnternette hep pahalı modeller bulunuyor ve ucuzları da güvenemediğim site amazon.com da var. İnanın görsellik ile biraz daha uğraşsam orjinal bir ürünmüş gibi duracak :D Ürünü test ettim ve stabil çalışıyor. Sıcaklık değerleri de sürekli gözetimimin altında. 2200RPM değeri olan fanımı bu ürün sayesinde 940RPM'e kadar düşürüyorum ve oh! Kasada tık fan sesi yok :D Ben stabil olarak 1250RPM de kullanıyorum. normal hızından 3 derece fark etti. İşlemcim İntel İ3 2120. Devrenin yapımı ise çok basit. LM317 devresini çoğu kişi bilir :D

Ürüne ait görseller: (Resimler LG G3 ile çekilmiştir :) )

1 Giriş, 2 Çıkışlı kontrol devremizi hazırladık. Gücu CPU_FAN portundan alıyoruz. Ben sarı LED'li kısıma işlemci fanımı bağlıyorum çünkü RPM değerini alabildiğimiz fan burada bağlı. Öbür tarafta ki fan sadece elektrik alabiliyor. Yani RPM değerini göremiyoruz.

Kusura bakmayın. Saçma sapan bir şey yüzünden konuyu açmadan ceza yedim :(. Konuya buradan devam edeceğim. Devreyi yaparken çekmeyi unuttum kusura bakmayın :). Resimler burada:

Devremize elektrik geldiğini gördük. Düz 12V vererek gördük.
devre 1.jpg
devre2.jpg

Şimdi sıra asıl test de:
devre 3.jpg

Evet devremizin düzgün çalıştığını gördük. Fanımızı 2 taraftan da kontrol edebiliyoruz. Şimdi sıra kutu tasarlamada :). Bu konuda saat kutusu çok işime yaradı :). Matkap ile uygun delikleri açtık.
devre4.jpg
devre5.jpg

Sonra da kablo işlerini bitirdikten sonra uzatma kablosu ile masanın üzerinden anakarta kadar 4 pin güç kablosu çektim. İşlemci fanın dan da uzatma kablosu yaparak devreye getirdim.
devre 6.jpg

Kablo işleri bittikten sonra ise tekrar çalışıyor mu diye test ettik den sonra LM317 regulatörü'nün gereğinden fazla ısındığını gördüm. Bunun içinde arızalı bir anakartın chipset soğutucusu çok işime yaradı :). Onu da güzelce regulatör' e göre deldikten sonra arasına pul koyarak soğutucu ile birbirine vidalıyoruz. Potansiyo metre' nin somunlarını takmayı unutmuyoruz :). Yoksa devremiz sabit kalmaz.
devre son 2.jpg

Ve kapağını takdıktan sonra mutlu son :).
devreson1.jpg

Görsellik için uğraşacağım. Çarşıya gitme fırsatım bulunmadığı için pot topuzlarını alamadım. Ayrıca üzerine de sticker çıkarttırmayı düşünüyorum. Şuan gayet güzel çalışıyor.

Teşekkür ederim. Elbette yapılabilir. obür kontrol girişi bu yüzden var. Kablo yetmediği için henüz bağlayamadım. Uzatma yapınca egzos fanı bağlayacağım. Bu konuda zalman z3 plus cidden işime yaradı. Arkasında sıvı soğutma deliklerinden kabloları geçirdim :). Kutu ve kabloları saymazsak devrenin maliyeti sadece 10TL! Yanlış anlamadınız :D.

Özellikle de 1 giriş 2 çıkış olayı çok işime yaradı. İlk başta tereddüt etmiştim ama çalıştı :).

Hocam tek anlamadığım piyasada direkt kablo şeklinde pwm çoklayıcılar satılıyor zaten hem böyle devasa yer kaplamıyor hemde daha uğraşsız hemde daha sağlıklı :D

Çok pardon sanırım anakartınızda hiç pwm girişi yok. Ben ekstra fanlar için yaptınız sanmıştım. Güzel çalışma olmış tebk ederim.

Hocam anakarda PWM girişi var :D. Fakat 1 tane ve dolu. Şuan arkadaki egzos fan taklılı. Onu kontrol devresine aldığım zamanda da ön tarafa ledli fan alıp oraya takacağım :D. Amacım çoklamak değildi zaten. Tek fan kontrol etmek istemediğim için oldu :D.

Merhaba. Çok güzel bir fikir bunu daha önceden bende denemiştim fakat istediğim sonucu anlamamıştım.
Devre şemasını eklenti olarak yükledim.
Sizin devre şemasını alabilir miyim? Bir de malzemelerin isimlerini kodlariyla birlikte verirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• e21c2d400af76290c062f9c476e9be66 (1).jpg
    e21c2d400af76290c062f9c476e9be66 (1).jpg
    33,2 KB · Görüntüleme: 393
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı