Rehber El yapımı ekran kartı desteği

İyi günler. Devamlı ısınıp soğuyan ekran kartlarımızda, özellikle ağır kartlarda, bükülmeler meydana gelebiliyor. Bükülme olunca da lehimler çatlayabiliyor. Sonuç olarak kartınızın kendisi kadar tamir masrafları ile karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle hem NVIDIA hem AMD'ye kart yapan firmalar, AMD'ye ürettikleri özel tasarım kartlarda kaliteyi yüksek tutmuyorlar. Dolayısıyla AMD kartlarda, kart hafif olsa da bu durum ile sık karşılaşılabiliniyor. Hatta Recep Bey de bununla alakalı bir videoyu blogunda paylaşmıştı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun önüne geçmek için birkaç yol var: Daha üst düzey modeller almak, sıcaklıkları makul seviyelerde tutmak, destek aparatı kullanmak gibi. Bugün bu önlemlerden destek aparatını kendimiz yapacağız çünkü Türkiye'de bu tarz aksesuarlar fazlasıyla pahalı olabiliyor.

Ayrıca ben destek tutacağını yalnızca kartın yamulmaması için yapmıyorum:
Destek tutacağı olmazsa benim kasamdan kaynaklı kart biraz yamuk duruyor. Arkadaki DP/HDMI kablosu tam girmiyor ve kart sağ ucundan aşağıya eğimli oluyor.

Daha önce Sapphire RX 580 Nitro+ 4 GB kullanıyordum. O kart için de kendim yaptığım tutacağa bakalım:
Fotoğrafları çekerken tutacağı düzeltmeyi unutmuşum. Biraz yamuk durmuş resimde (Resimler eski).

Gördüğünüz üzere kasamın PSU gizleme bölmesinde (Temperli cam) bir adet vida deliği var (Resim 1). DeepCool bu deliğin üzerine kasanın yan kapağını sabitlediğimiz vidadan koymuş. Yani açıkta durmuyor. İsterseniz o vidayı çıkarıp DeepCool'un (kasa DeepCool marka) ekran kartı tutacağını takabiliyorsunuz. Tabii ki bunu ayrı satıyor ve fazlasıyla pahalı. Ben de kendim yapmak istedim. Bir adet boru şeklinde plastiği kestim ve ucunu ısıtarak içerisine vida deliğine uyan bir vida yerleştirdim. Ardından daha sağlam olması için etrafına yapışkan sıktım (Resim 2). Plastiği zımparaladım, temizledim ve ardından mat siyah boya sıktım. Bu tutacağı çevirerek vidasını takıyordum. Böylece ekran kartının ucuna alttan destek çıkıyor. Ve uzun süreli kullanımlarda karta zarar gelmesini engelliyor. Aynı zamanda arka portların düz durmasını sağlıyor.

Buraya kadar tamam. Yalnız bu ekran kartını sattım ve yerine ASUS Dual RX 6600 aldım. Yaptığım desteği bu kartta kullanamadım çünkü:
Eski kartımdan daha kısa olduğundan destek boşta duruyordu. Ben de kolları sıvayıp yenisini yapmaya başladım. Eski tutacağı yaparken çekmemiştim ancak bunu çektim. Yapım aşamaları:

Babamın malzeme dolabında bir adet tekli elektrik duyu bulduk. Bu duy birkaç nedenden dolayı güzel. En önemli nedeni vida yeri kartın sağında kaldığından ya ekran kartı tutacağı çok kalın olacaktı ya da yamuk bir tutacak yapacaktık. Ancak bunun baş tarafı alt tarafına göre şapkalı olduğundan dolayı hem güzel duruyor hem de tutacağı eğmeden kartı tutabiliyor. Diğer bir nedeni plastik olması. Hem hafif yani takması kolay hem de kesme, zımparalama, şekil verme ve boyama için uygun.
Bulduğumuz plastiği, kart ile PSU koruma bölmesi arası uzunluğu ölçüp bu uzunluğa göre bıçak yardımı ile kestim (Resim 1). Ardından tutacağın vidalanacağı vida deliğine uygun başlıklı bir vida buldum. Vidayı kasanın kutusunda gelen yedek vida poşetinden buldum. Bu vida hem çok uzun değil bu sayede tutacağın altı açık kalmıyor hem de başlıklı. Başlıklı olması sayesinde vidanın uç kısmı borunun içine girerken başlık kısmı dışarıda kalıyor. Bu da hem borunun vida üzerinde sağlam durmasına yarıyor hem de işimizi kolaylaştırıyor. Şu açıdan kolaylaştırıyor: Yazının başında dediğim gibi geçen sefer yaptığımda vidayı içine yapıştırmıştım. Ancak biraz yamuk yapıştırdığımdan tutacak yamuk duruyordu. Her seferinde çevirerek düz durmasını sağlamaya uğraşıyordum. Başlıklı vida sayesinde bu sefer yapıştırmak yerine vidayı PSU koruma bölmesine vidaladıktan sonra tutacağı üzerine geçireceğim. Bu sayede hem düz durmasını ayarlamak hem de tutacağı çıkarmak daha kolay olacak.

Sırada deneme:
Vidayı vida yerine koyduktan sonra üzerine tutacağı geçirip kartı da onun üzerine koydum. Su terazisi yardımıyla ölçtüm ve fark ettim ki bu sefer sağ tarafı fazla havada kaldı. Bu yüzden biraz daha kısaltmak ve düzleştirmek amacıyla alt tarafını kesip zımparaladım.
Not: Resimleri biraz yamuk çektiğimden resimlerdeki yamukluklara aldanmayın. Su terazisine bakın.

Zımpara kağıdı ile hem altını düzelttim hem de boyunu kısalttım. Tabii ki biraz da bıçak ile kestim.

Ardından tekrar ölçtüm:
Fark ettim ki tutacağı taktıktan sonra ekran kartını sabitlemek için kullandığımız vidalar ile oynayarak arka tarafın da yüksekliğini az da olsa ayarlayabiliyorum. Hem onu kullanarak hem de plastiğin boyunu kısaltarak dümdüz bir ekran kartı elde ettim.

Plastik hazır. Artık boyama işlemi kaldı:
Boyamak için tabii ki önce boyanacak yüzeyi zımparalamak ve temizlemek lazım (Resim 1). Zımparalayarak pürüzlü bir yüzey elde ediyoruz. Bu sayede boya tutunabiliyor. Boyanacak yüzeyin temizlenmesi de önemli. Temiz olmazsa aynı şekilde boya tutunmayabilir ve soyulabilir. Zımparaladıktan sonra su ile yıkayıp güneş altında iyice kuruttum. Ardından borunun içerisine bir kablo geçirdim. Bu sayede elim boyanacak yüzeye değmeyecek. Mat siyah sprey boya ile önce üst şapka kısmını boyadım ve kurumaya bıraktım (Maalesef resmini almamışım). Ardından kalan yerleri boyadım. Boyayı, bir-bir buçuk karış kadar uzakta tutup aynı yere fazla boya sıkmadan (Çünkü akabilir) yapıyorsunuz.
Devamında kuruması için tele asıp 1.5 gün bıraktım. Nedense bu boya geç kuruyor.

Ve kuruduktan sonraki sonuç:
Eki Görüntüle 1897268Eki Görüntüle 1897269Eki Görüntüle 1897270Eki Görüntüle 1897271

Bir tür rehber niteliğinde yaptım yazıyı. İsteyenler yalnızca resimlere bakıp geçebilir.

Anlatmak uzun sürse de aslında alt kısmını zımpara ile düzlemek bölümü hariç fazlasıyla hızlı yapılabilecek bir şey. Hatta şimdi düşünüyorum da daha da geliştirip ekran kartı kablosunun içinden geçeceği bir şey de yapılabilirdi. Ya da bir tür model (Araba, karakter vb.) Modlanarak ekran kartının altına konulabilirdi. Bu sayede daha şık bir görünüm elde edilebilirdi. Ancak bu desteğin de görünüşü güzel olduğundan ekstra bir şey yapmaya niyetim yok şimdilik. Resimleri biraz fazla yakından çektiğimden belli olmuyor ama tüm ekipmanlarım koyu siyah olduğundan kasanın karartılmış yan camını da takınca destek içeride estetik duruyor.

Modumuz burada bitmiştir.

Yıllar önce eski Exper bir kasayı modlayarak modern kasa gibi süslemiştim:
O konuyu görmeyenler buradan bakabilir: [Bitti] Kasa Modlama
Gerçi çok eski olduğundan yazım berbat olmuş. Düzenleyebilirsem düzenleyeceğim. Ama en azından resimlere bakabilirsiniz.

Birkaç gün içerisinde DeepCool Matrexx 70 ADD-RGB 3F kasamın temperli camını modlama konusu ve Redragon K553 Usas klavye modlama konusu da gelecek. Sağlacakla kalın 👋

Hocam konu çok iyi olmuş elinize sağlık. Minik bir bilgi de benden; MSI GPU'lar genelde yüksek ısıda çalıştıkça ileride reballing gibi işlemler gerektiriyor. Sıcaklıklar için fan ayarı özel olarak kesinlikle yapılmalı bu kartlarda.

Hocam konu çok iyi olmuş elinize sağlık. Minik bir bilgi de benden; MSI GPU'lar genelde yüksek ısıda çalıştıkça ileride reballing gibi işlemler gerektiriyor. Sıcaklıklar için fan ayarı özel olarak kesinlikle yapılmalı bu kartlarda.
Konunun başında attığım videoda onu gösteriyor aslında. MSI Ventus AMD kartı gösteriyor. Kalite yerlerde sürünüyor resmen.

AMD kart alırken dikkat etmek gerekiyor zaten ama hem AMD hem Nvidia'ya kart üreten firmalardan alırken ekstra dikkatli olmak lazım. Ventus VB. modellerden uzak durulmalı.

Konunun başında attığım videoda onu gösteriyor aslında. MSI Ventus AMD kartı gösteriyor. Kalite yerlerde sürünüyor resmen.

AMD kart alırken dikkat etmek gerekiyor zaten ama hem AMD hem NVIDIA'ya kart üreten firmalardan alırken ekstra dikkatli olmak lazım. Ventus VB. modellerden uzak durulmalı.

Sadece Ventus değil ben Armor serisinde gördüm bunu daha çok. Armor serisi benim hoşuma gidiyor fakat bu konu yazılımla ilgili sanırsam. Fan hızını ayarlamak gerekmesi.

Sadece Ventus değil ben Armor serisinde gördüm bunu daha çok. Armor serisi benim hoşuma gidiyor fakat bu konu yazılımla ilgili sanırsam. Fan hızını ayarlamak gerekmesi.
Sadece yazılımla alakalı değil. Soğutma olarak başarısız modellerdi Armor'lar. Coil whine problemi de sıklıkla yaşanıyordu diye hatırlıyorum.

Mesela ucuna yapışkanlı keçe de yapıştırabilirsin olası bir çizilmeye karşı.

IMG_20230813_004506.jpg

Sadece yazılımla alakalı değil. Soğutma olarak başarısız modellerdi Armor'lar. Coil whine problemi de sıklıkla yaşanıyordu diye hatırlıyorum.

Coil whine bir süre yaşadım sonra düzeldi fakat soğutma olarak bana yeterli geliyordu. Forza 4 Full ayarlarda oynuyordum ve 60ı geçmiyordu genelde.

Coil whine bir süre yaşadım sonra düzeldi fakat soğutma olarak bana yeterli geliyordu. Forza 4 Full ayarlarda oynuyordum ve 60ı geçmiyordu genelde.
Hangi modelden bahsediyorsunuz ama? 580 veya 590'lar için yetersizdi diye biliyorum.
Mesela ucuna yapışkanlı keçe de yapıştırabilirsin olası bir çizilmeye karşı.

Eki Görüntüle 1900538
Çizeceğini sanmıyorum ama deliği kapatmak ve daha güzel gözükmesi için üst tarafına bir şey yapıştırmayı düşünüyorum. Öneriniz için teşekkürler.

-
Güncelleme: kart değiştiğim için bu da boşa çıktı... Yenisinin vakti.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı